Radek Neumann: Paladium září víc než zlato

04. července 2013, 08:46 - Radek Neumann
04. července 2013, 08:46

Drahé kovy by měly být dlouhodobě diverzifikační složkou investičního portfolia. Vzhledem k vyšší volatilitě je vhodné omezit jejich váhu v portfoliu na patnáct až dvacet procent podle rizikového profilu investora. Drahým kovem, který v celé hierarchii hraje sice až čtvrté housle, ale ve střednědobém a dlouhodobém horizontu nabízí dle analytiků Société Générale (SG) největší potenciál, je paladium.

Vůdčím drahým kovem je samozřejmě zlato a existuje zde určitá korelace ve skupině těchto kovů, ale na rozdíl od zlata a postupného odklonu investorů se paladium může v budoucnu těšit na snížení závislosti. Bude profitovat z tržní situace, kdy produkce paladia a jeho další zdroje budou dlouhodobě zaostávat za poptávkou.

Paladium se využívá hlavně při výrobě katalyzátorů. Automobilový průmysl ve Spojených státech těží z oživení tamní ekonomiky, Číně se i přes náznaky slabosti poměrně daří a to jsou právě trhy, kde mají nejvyšší oblibu automobily s benzinovým motorem, kde se paladium v největší míře využívá.

Automobilový průmysl se podílí na poptávce po paladiu zhruba 65 procenty. S ohledem na stále přísnější podmínky pro emise plynů bude spotřeba tohoto kovu nadále růst. Nově paladium začíná nahrazovat platinu také v dieselových motorech, což přispěje k tempu růstu spotřeby paladia zhruba o sedm procent ročně. Na straně nabídky se očekává snížený export paladia z Ruska, který poklesl o polovinu, a hlavní producent paladia Norilsk Nikel redukuje prodeje ze svých rezerv, což by dlouhodobě mělo vyvolat nedostatek a růst ceny paladia.

Analytici SG nadále doporučují paladium k nákupu s cílovou cenou pro letošní rok nastavenou na 780 dolarů za troyskou unci, a pro příští rok dokonce na 925 dolarů, což po nedávném poklesu paladia ze 760 dolarů na 680 dolarů v důsledku výprodejů zlata nabízí téměř patnácti procentní růstový potenciál pro letošní rok. Navíc vzhledem k výše uvedenému by mělo být paladium preferovanou komoditou i v následujících letech a do roku 2018 by jeho cena paladia měla vyšplhat až k 1200 dolarům za troyskou unci.

Mezi drahými kovy tak paladium získává výsadní postavení, neboť u zlata a stříbra se očekává spíše klesající trend. Paladium lze obchodovat ve formě investičních certifikátu nebo veřejně obchodovaného fondu ETF, kde kov vystupuje jako podkladové aktivum a kopírování ceny fyzického paladia se pohybuje mezi 95 až 98 procenty.

Autor je analytikem Komerční banky


Čtěte také:

Tereza Jalůvková: Evropa čelí turbulencím

Jana Malíčková: Měnová politika

Dalimil Vyškovský: Politika výnosy neovlivnila

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít