Radek Neumann: Paladium září víc než zlato

04. července 2013, 08:46 - Radek Neumann
04. července 2013, 08:46

Drahé kovy by měly být dlouhodobě diverzifikační složkou investičního portfolia. Vzhledem k vyšší volatilitě je vhodné omezit jejich váhu v portfoliu na patnáct až dvacet procent podle rizikového profilu investora. Drahým kovem, který v celé hierarchii hraje sice až čtvrté housle, ale ve střednědobém a dlouhodobém horizontu nabízí dle analytiků Société Générale (SG) největší potenciál, je paladium.

Vůdčím drahým kovem je samozřejmě zlato a existuje zde určitá korelace ve skupině těchto kovů, ale na rozdíl od zlata a postupného odklonu investorů se paladium může v budoucnu těšit na snížení závislosti. Bude profitovat z tržní situace, kdy produkce paladia a jeho další zdroje budou dlouhodobě zaostávat za poptávkou.

Paladium se využívá hlavně při výrobě katalyzátorů. Automobilový průmysl ve Spojených státech těží z oživení tamní ekonomiky, Číně se i přes náznaky slabosti poměrně daří a to jsou právě trhy, kde mají nejvyšší oblibu automobily s benzinovým motorem, kde se paladium v největší míře využívá.

Automobilový průmysl se podílí na poptávce po paladiu zhruba 65 procenty. S ohledem na stále přísnější podmínky pro emise plynů bude spotřeba tohoto kovu nadále růst. Nově paladium začíná nahrazovat platinu také v dieselových motorech, což přispěje k tempu růstu spotřeby paladia zhruba o sedm procent ročně. Na straně nabídky se očekává snížený export paladia z Ruska, který poklesl o polovinu, a hlavní producent paladia Norilsk Nikel redukuje prodeje ze svých rezerv, což by dlouhodobě mělo vyvolat nedostatek a růst ceny paladia.

Analytici SG nadále doporučují paladium k nákupu s cílovou cenou pro letošní rok nastavenou na 780 dolarů za troyskou unci, a pro příští rok dokonce na 925 dolarů, což po nedávném poklesu paladia ze 760 dolarů na 680 dolarů v důsledku výprodejů zlata nabízí téměř patnácti procentní růstový potenciál pro letošní rok. Navíc vzhledem k výše uvedenému by mělo být paladium preferovanou komoditou i v následujících letech a do roku 2018 by jeho cena paladia měla vyšplhat až k 1200 dolarům za troyskou unci.

Mezi drahými kovy tak paladium získává výsadní postavení, neboť u zlata a stříbra se očekává spíše klesající trend. Paladium lze obchodovat ve formě investičních certifikátu nebo veřejně obchodovaného fondu ETF, kde kov vystupuje jako podkladové aktivum a kopírování ceny fyzického paladia se pohybuje mezi 95 až 98 procenty.

Autor je analytikem Komerční banky


Čtěte také:

Tereza Jalůvková: Evropa čelí turbulencím

Jana Malíčková: Měnová politika

Dalimil Vyškovský: Politika výnosy neovlivnila

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon.…
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Technologie
Na podzim skončí podpora Windows 10 v1511. Toto vydání už skoro nikdo nepoužívá
Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilní zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít