Radek Neumann: Paladium září víc než zlato

04. července 2013, 08:46 - Radek Neumann
04. července 2013, 08:46

Drahé kovy by měly být dlouhodobě diverzifikační složkou investičního portfolia. Vzhledem k vyšší volatilitě je vhodné omezit jejich váhu v portfoliu na patnáct až dvacet procent podle rizikového profilu investora. Drahým kovem, který v celé hierarchii hraje sice až čtvrté housle, ale ve střednědobém a dlouhodobém horizontu nabízí dle analytiků Société Générale (SG) největší potenciál, je paladium.

Vůdčím drahým kovem je samozřejmě zlato a existuje zde určitá korelace ve skupině těchto kovů, ale na rozdíl od zlata a postupného odklonu investorů se paladium může v budoucnu těšit na snížení závislosti. Bude profitovat z tržní situace, kdy produkce paladia a jeho další zdroje budou dlouhodobě zaostávat za poptávkou.

Paladium se využívá hlavně při výrobě katalyzátorů. Automobilový průmysl ve Spojených státech těží z oživení tamní ekonomiky, Číně se i přes náznaky slabosti poměrně daří a to jsou právě trhy, kde mají nejvyšší oblibu automobily s benzinovým motorem, kde se paladium v největší míře využívá.

Automobilový průmysl se podílí na poptávce po paladiu zhruba 65 procenty. S ohledem na stále přísnější podmínky pro emise plynů bude spotřeba tohoto kovu nadále růst. Nově paladium začíná nahrazovat platinu také v dieselových motorech, což přispěje k tempu růstu spotřeby paladia zhruba o sedm procent ročně. Na straně nabídky se očekává snížený export paladia z Ruska, který poklesl o polovinu, a hlavní producent paladia Norilsk Nikel redukuje prodeje ze svých rezerv, což by dlouhodobě mělo vyvolat nedostatek a růst ceny paladia.

Analytici SG nadále doporučují paladium k nákupu s cílovou cenou pro letošní rok nastavenou na 780 dolarů za troyskou unci, a pro příští rok dokonce na 925 dolarů, což po nedávném poklesu paladia ze 760 dolarů na 680 dolarů v důsledku výprodejů zlata nabízí téměř patnácti procentní růstový potenciál pro letošní rok. Navíc vzhledem k výše uvedenému by mělo být paladium preferovanou komoditou i v následujících letech a do roku 2018 by jeho cena paladia měla vyšplhat až k 1200 dolarům za troyskou unci.

Mezi drahými kovy tak paladium získává výsadní postavení, neboť u zlata a stříbra se očekává spíše klesající trend. Paladium lze obchodovat ve formě investičních certifikátu nebo veřejně obchodovaného fondu ETF, kde kov vystupuje jako podkladové aktivum a kopírování ceny fyzického paladia se pohybuje mezi 95 až 98 procenty.

Autor je analytikem Komerční banky


Čtěte také:

Tereza Jalůvková: Evropa čelí turbulencím

Jana Malíčková: Měnová politika

Dalimil Vyškovský: Politika výnosy neovlivnila

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít