Radar strýčka Sama

11. července 2008, 13:07 - ČTK
11. července 2008, 13:07

Protiraketová obrana

Ministři zahraničí Spojených států amerických Condoleezza Riceová a České republiky Karel Schwarzenberg stvrdili minulé úterý v Praze podpisem dohodu o vybudování radaru protiraketového systému USA v ČR. Po dvou letech vyjednávání tak výstavba radaru v Brdech získala konkrétní základ v podobě třicetistránkového dokumentu. Podepsány zatím nebyly dvě další smlouvy. První popisuje podmínky pobytu až 250 příslušníků amerického personálu na základně (takzvaná SOFA) a druhou je smlouva o vědecké a průmyslové spolupráci obou zemí, která umožní zapojení českých firem do budování protiraketového systému (viz Radarové plody).
Podle základní smlouvy podepsané šéfy diplomacií bude výhradní velení radaru v rukou USA, které ale budou povinny poskytovat Česku přehled o jeho operacích. ČR zase bude moci ovlivnit naprogramování systému protiraketové obrany tak, aby bylo chráněno přednostně. Američané budou odpovídat za vnitřní bezpečnost a pořádek na stanici, česká Vojenská policie zabezpečí okolí. Na základně bude i český velitel. Schwarzenberg po podpisu označil smlouvu o radaru za výsledek konzistentní české zahraniční politiky, která je zakotvena v evropském společenství, ale pěstuje i transatlantické vazby. Podle Riceové smlouva spojuje přátele a spojence čelící stejnému riziku a je klíčovou dohodou pro bezpečnost v 21. století. Den nato pohrozil ruský prezident Dmitrij Medveděv v reakci na podpis smlouvy neupřesněnými odvetnými opatřeními. Riceová nad tím vyjádřila zklamání. Podle ní má být protiraketová obrana zaměřena nikoliv proti Rusům, ale proti Íránu. Smlouvu o radaru musí ještě schválit český parlament, což není zdaleka jisté, a podepsat prezident. Václav Klaus prohlásil, že smlouvu je připraven podepsat „bez jakéhokoliv váhání“.

BOX
Základní údaje o radaru - Pozemní radar s dalekým dosahem (takzvaný X-Band radar - pracuje v pásmu X, tedy 8 až 12 GHz) - Radar tvoří anténa o rozloze mřížky 105 metrů čtverečních umístěná v ochranné kopuli o výšce 26 metrů - Zaměřuje střely ve střední části letu s využitím přesně cíleného paprsku; paprsek vždy míří vzhůru v minimálním úhlu dva stupně - Je schopen sledovat a rozeznat velmi malé objekty na vzdálenosti až několik tisíc kilometrů; efektivní praktický dosah má 2058 kilometrů, teoretický dosah 4000 až 6700 kilometrů - Do ČR má být přemístěn modernizovaný radar z Marshallových ostrovů - Napájení elektřinou z běžné sítě nebo z naftového agregátu - Měl by být spouštěn jen při zkouškách a reálných hrozbách - Radar vyžaduje vytvoření bezletové zóny, která by významně nepřesáhla hranice již existující bezletové zóny nad vojenskými újezdy - Pohyb osob by měl být zakázán v okruhu 500 metrů od zařízení; vstup do vojenského újezdu je nyní možný pouze na povolení.

BOX (na str. 15 nahoru plus foto)
Radarové plody Minulý týden se Česko a USA také dohodly na definitivním textu rámcové smlouvy, která umožní firmám a vědeckým institucím zapojit se do vývoje protiraketového štítu. Obě strany ji mají podepsat během šedesáti dnů. O předvýběru 119 akademických pracovišť vhodných k těmto účelům, o pojetí spolupráce i financování informoval s předstihem týdeník EURO (25/2008). Na podobné bázi již s obrannými agenturami kooperuje v Česku asi šest vědeckých institucí včetně Katedry kybernetiky ČVUT nebo Fyzikálního ústavu Akademie věd. Výsledky bádání jsou veřejné, ale s konkrétními „plody“ výzkumu dále nakládá i americké letectvo (USAF) či námořnictvo (US Navy).
„Je to stejný typ dohody, kterou máme přibližně s pěti státy včetně Japonska, Británie či Dánska,“ vysvětlil šéf americké agentury protiraketové obrany (MDA) Henry Obering. Dohoda je spjata s protiraketovou obranou a definuje též právní rámec pro financování výzkumných projektů. Dle Oberinga stěžejní zaměření na obranné složky zdaleka neznamená, že by vědecká spolupráce neměla i další pozitivní důsledky. A připomněl, jak jeden z algoritmů, původně vyvinutý pro rozlišování mezi skutečnými jadernými hlavicemi a pouhými návnadami, slouží v mamografech odhalujících rakovinu prsu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít