Račte nasedat, investoři

19. června 2009, 18:08 - Kateřina Menzelová
19. června 2009, 18:08

Španělé organizují autobusové tour po zabavených realitách

Jsou populární ve Spojených státech amerických a nyní se rozjíždějí i v Evropě. Autobusy s potenciálními kupci, které objíždějí nemovitosti nabízené se zajímavou slevou. Od května se do takového dopravního prostředku mohou posadit investoři, kteří mají zájem pořídit si rezidenční nemovitost na španělském pobřeží Costa del Sol. První evropská tour se konala na začátku května. Mezi „cestujícími“ byli investoři ze Španělska, Německa a Ruska. Během cesty si prohlédli domy v přímořských letoviscích Marbella, Estepona a Benehavis. Organizátor – společnost Circulo Financiero Internacional (CFI) – plánuje, že podobné autobusové vyjížďky zavede i v jiných částech Španělska.

I za polovinu Cesta autobusu vede kolem nově dokončených apartmánů, luxusních vil a rezidencí u golfových hřišť. Většina takto nabízených nemovitostí se nyní nachází v portfoliích bank, které je zabavily kvůli nesplácení hypoték. Organizátor ujišťuje, že všechny objekty lze pořídit se slevou 20 až 40 procent, v některých případech potenciální kupci ušetří až polovinu z původní ceny. Ve španělských médiích se objevila zpráva, že výjezd po realitách zahrnoval například luxusní penthouse, jehož prodejní cena se pro investory z autobusu snížila z 1,1 milionu eur na 500 tisíc eur. „Ceny se pohybují podle toho, jak vysokým úvěrem jsou zatíženy. Ti, co mají skutečný zájem, mohou vyjednávat s bankami. V současné době je to velmi jednoduché,“ říká mluvčí CFI. Investoři, kteří jsou členy CFI, mají projížďku autobusem zdarma, ostatní zájemci zaplatí 20 eur. „Trh stagnuje a developeři potřebují nabídnout nové domy, které postavili a zaplatili, nebo je prodávají banky, jež je zabavily,“ vysvětluje důvod autobusových tour CFI. Španělský realitní trh je postižen finanční krizí. Ceny u některých nemovitostí již poklesly z roku na rok až o 40 procent. Turisticky nejatraktivnější části země, jako je například pobřeží Costa del Sol, nevyjímaje. Španělsko je tak pro nákup realit nejvíce atraktivní ze zemí kolem Středozemního moře. Španělé se pořádáním autobusových zájezdů inspirovali v USA. Tam takto investoři vyjíždějí již od loňského roku. Například v Las Vegas. Někteří realitní odborníci ale poukazují na to, že tamní ceny realit začaly podstatně klesat až v době, kdy již autobusy jezdily. A to i o 30 procent. Také v Las Vegas organizátoři zájemcům nabízejí většinou objekty, které byly zabaveny bankami kvůli nesplácení dluhů. Ve virginském Richmondu takové autobusy označují za Magic Bus. Každý, kdo se chce účastnit vyjížďky, musí nejprve zaplatit registrační poplatek 49 dolarů. Kdo se během cesty rozhodne, že koupí nějakou nemovitost, zaplatí na místě zálohu tisíc dolarů. Investoři mají na palubě autobusu k dispozici nápoje, svačinu a hodinu se zastavuje na oběd.

Banky vypravují autobusy V některých amerických městech jsou autobusové tour organizovány přímo bankami, které se tak chtějí zbavit zabavených rezidenčních objektů. Například v Sacramentu v Kalifornii. „Nejprve zúžíme výběr z tisíců domů, jež vlastní banky,“ říká Bill Guting, licencovaný realitní makléř a majitel společnosti The Guting Group zabývající se prodejem zabavených realit. „Nechceme mařit čas investorů, aby celý den objížděli nemovitosti, které ve skutečnosti nepředstavují solidní návratnost z vložených peněz,“ dodává. Investiční autobus v Sacramentu objíždí i některé exkluzivní nemovitosti, jež nejsou nabízeny na trhu. „Spolupracovali jsme s některými asset manažery a likvidátory, abychom našli nemovitosti za skutečně atraktivní ceny. Ty jsou přednostně nabízeny našim cestujícím v autobusu,“ říká Guting. Slibuje, že pokud si zájemci zakoupí nemovitost přímo během cesty, budou ušetřeni konkurence dalších potenciálních kupců. Cesta autobusem po Sacramentu trvá šest hodin. „Chceme si být jisti, že cestující dostanou zásadní informace, které potřebují, aby využili poklesu na realitním trhu,“ tvrdí Guting. Je přesvědčen, že banky takto mají příležitost zbavit se zabavených domů a realitní trh má šanci se dříve vzpamatovat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy. Zejména s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
„Nejnebezpečnější“ celebritou je Avril Lavigne, tvrdí experti z McAfee
Seznam chce spustit vlastní televizní stanici. Zažádal o licenci
Úspěšný český export. Tyhle naše startupy bodují i v zahraničí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít