Račte dál!

15. února 2008, 22:22 - Pavel Matocha
15. února 2008, 22:22

Václav Klaus zůstane na Hradě až do roku 2013

Je po boji. Nastal čas slavit vítězství, sčítat padlé a lízat si rány. Václav Klaus byl zvolen prezidentem republiky. Ve třetím kole druhé volby dostal 141 hlasů, o třicet více než jeho protikandidát Jan Švejnar. A získal mandát na Pražský hrad na druhé funkční období. Česká republika získala minulý týden na příštích pět let silného prezidenta, který rozhodně nebude loutkou politických stran a jenž i na mezinárodní scéně bude zřetelně a nahlas formulovat svá stanoviska a postoje.
Před první volbou slibovali vyjednavači ODS mezi čtyřma očima, že Václav Klaus bude zvolen snadno a velmi rychle. Že tomu nakonec bylo jinak, mělo dvě příčiny. První byla ta, že ODS prohrála boj o způsob volby. Ve veřejné volbě zřejmě mnoho volitelů dostalo strach dát svůj hlas Václavu Klausovi. Jenže nakonec se právě veřejná volba stala pro předsedu ČSSD Jiřího Paroubka Pyrrhovým vítězstvím. Václav Klaus byl zvolen prezidentem a Jiří Paroubek kvůli přímé volbě přišel o dalšího poslance. Nelze moc pochybovat o tom, že v tajné volbě by Evžen Snítilý rovněž volil Václava Klause. A pravděpodobně by se k němu přidalo několik dalších sociálnědemokratických poslanců a senátorů. Jenže by zůstali v relativním utajení a při hlasováních v Poslanecké sněmovně by s nimi mohl opoziční boss počítat. Takhle už má „zrádce-přeběhlíky“ tři.
Druhá příčina potom možná přímo souvisela s tím, jaké hlasy se pro Václava Klause podařilo získat. Evžen Snítilý, Liana Janáčková, Jana Juřenčáková či Josef Kalbáč. Říkají vám tato jména něco? Ještě před měsícem tyto zákonodárce nikdo neznal, ale při prezidentské volbě se z nich staly hlavní hvězdy. Neznámí politici se stali rozhodujícími muškami na vahách. Jenže, řečeno s klasikem, trpaslík je dobrý plavec, ale dlouho nevydrží. Tlak lobbistů někteří z nich nevydrželi, museli Hrad předčasně opustit a vyhledat lékařské ošetření, a proto se rozhodnutí o novém českém prezidentovi o týden protáhlo.
Osm dnů od prvního kola první volby do třetího kola druhé volby rozhodně nebyly marné. Veřejnost se leccos dozvěděla o fungování české politické scény. Ve dnech po první volbě nacházeli někteří poslanci a senátoři v poště olověné kulky a střelný prach, na mobilní telefony jim docházely sprosté a výhrůžné SMS zprávy. Politici se obviňovali z vydírání a uplácení. Trochu trapně pak působilo povolební vyjádření premiéra Mirka Topolánka, jak ho těší, že volbu nedoprovázely žádné korupční tlaky.
Zjevně totiž doprovázely, ale na tom není nic překvapivého. Korupční a lobbistické tlaky jsou už léta samozřejmou součástí naší politiky. Prezidentská volba tento fakt pouze jasně nasvítila. Stejně jako ukázala, že mnoho politiků se nemůže pochlubit gentlemanským a vznešeným chováním. Ostatně ani většina českých premiérů, kteří přišli po Václavu Klausovi, se neuměla slušně ani obléci, natož aby uměli slušně mluvit a vznešeně se chovat.
Pozitivní bylo, že se prezidentští kandidáti chovali vybraně a nenechali se zatáhnout do hulvátství některých volitelů. Václav Klaus vyhrál další volby a ve svém posledním předvolebním projevu se velmi otevřeně vymezil. Jasně řekl, co od něho lidé mohou čekat, a co naopak rozhodně čekat nemohou. Jan Švejnar mluvil mnohem obecněji a nekonkrétně a pomáhal si frázemi. Ve své první politické bitvě na české politické scéně však obstál. Získal dostatečně velkou podporu na to, aby silně znervóznila konkurenční tábor. A hned po volbě také šéf zelených Martin Bursík řekl, že jde o start politické kariéry Jana Švejnara v České republice.
Prezidentská volba pravděpodobně vrátí do ministerského křesla Jiřího Čunka, který disciplinovaně hájil kandidáta zelených. A dá se očekávat, že Martin Bursík za to na oplátku zapomene na své výhrady vůči Čunkovu účinkování ve vládě.
Hradní zasedání parlamentu možná přispěje k úvahám uvnitř ODS o změně vládní koalice. Společně s poslanci Milošem Melčákem, Michalem Pohankou a Evženem Snítilým disponuje vláda již 103 hlasy a sto čtvrtým může být Olga Zubová. Zbylých pět zelených poslanců pomalu ztrácí na rozhodující síle. Do konce volebního období se proto můžeme dočkat i „odzelenění“ kabinetu. I to si pak budou muset ČSSD a Strana zelených připsat na vrub svého vítězství v boji o veřejnou volbu - tedy o kontrolu hlasování svých spolustraníků.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít