Quo vadis, Česká republiko?

15. května 2006, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
15. května 2006, 00:00

O tom, co by nás po vítězství levice čekalo, se můžeme přesvědčit již dnes. Ještě nikdy od roku 1989 nebyly volby do Poslanecké sněmovny tak důležité jako letos. Jistě, říká se to před každými volbami, nicméně letos to platí beze zbytku. Možné jsou totiž jenom dvě varianty vývoje.

O tom, co by nás po vítězství levice čekalo, se můžeme přesvědčit již dnes.

Ještě nikdy od roku 1989 nebyly volby do Poslanecké sněmovny tak důležité jako letos. Jistě, říká se to před každými volbami, nicméně letos to platí beze zbytku. Možné jsou totiž jenom dvě varianty vývoje. Buď středopravá koaliční vláda v čele s ODS, spolu s lidovci, případně Zelenými, nebo rudorudá opoziční smlouva mezi ČSSD a KSČM. Vzhledem k mezinárodněpolitické situaci a k našim závazkům vmezinárodních společenstvích by těžko hrozil přímo podobný vývoj, jaký nastal po roce 1948. Přesto by česká společnost udělala velký krok zpět od demokracie, k něčemu, pro co se poslední dobou celkem vžil termín demokratura. Tedy postupné oklešťování klasických občanských a politických práv, tak jak je přinesl moderní liberalismus, a bez nichž je nemožné vůbec hovořit o lidské svobodě a důstojnosti.

O tom, co by nás asi tak po vítězství levice čekalo, se bohužel můžeme přesvědčit již dnes. Ať už byl Stanislav Gross jakýkoli, stále se držel po vzoru svého předchůdce Vladimíra Špidly zásady koaličního konsensu. I když se vzhledem k odlišným váhovým kategoriím daným volebním výsledkem jednalo o „drobečkovou politiku“, přesto se podařilo menším pravicovým stranám zabránit přijetí těch největších socialistických úletů. Názory unionistů byly za obou předcházejících premiérů nejenom respektovány, ale stávaly se i vážným východiskem pro tvorbu legislativy.

To vše skončilo s příchodem Jiřího Paroubka do Strakovy akademie. Ten zcela bezskrupulózně zpřetrhal jakékoli koaliční dohody, a namísto oficiální vládní koalice začal prosazovat zákony spolu s komunisty. Současná legislativní agenda a výsledky práce Poslanecké sněmovny hovoří jednoznačně. Zákon o neziskových nemocnicích, zákoník práce, zákon o vyvlastnění ve veřejném zájmu - to nejsou jenom právní paskvily, ale rovnou frontální útok na již zmíněné právo na majetek a jeho svobodné užívání. Jediný bod, kde se zatím socialisté se svými soukmenovci neshodli, jsou minulý týden projednávaná majetková přiznání. Právě tvrdší verze předložená KSČM, kterou socialisté zatím odmítli, bude ale po volbách jejich cestou do rudé Cannosy. Stejně tak jako opětné vytažení zákona o trestnosti právnických osob, které Grossovo vedení shodilo ze stolu, a možná některé další normy, na něž zatím díky současné, byť vratké vládní koalici nebylo ani pomyšlení.

Takzvaná „moderní levice“ se vedle klasicky regulačních norem snaží oklešťovat vlastnická práva i takovými zákony, jako je například antidiskriminační zákon, který má podnikatelům nařizovat, koho a za jakých podmínek musí přijmout do zaměstnání, koho musí pustit do svého vlastního podniku, případně ubytovat ve vlastním domě. Pokud by tedy ve volbách levice zvítězila, měli bychom k období před listopad 1989 solidně nakročeno. A co horšího -zřejmě již nevratně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít