Putin přitvrdil proti opozici, svoboda shromažďování trpí

14. června 2012, 12:06 - Martin Čaban, Petr Třešňák
14. června 2012, 12:06

Ruská Státní duma schválila nový zákon, který výrazně zpřísnil tresty za účast na oficiálně nepovolených demonstracích. Těsně před úterní protivládní demonstrací v Moskvě vnikli maskovaní policisté do domů lídrů ruské opozice. Ti byli předvoláni k výslechům přesně na dobu konání protestních shromáždění.

Samotné pochody se odehrály pod velmi přísným policejním dohledem. Nejen ruští komentátoři z toho vyvozují, že Vladimir Putin se rozhodl, že se svými oponenty nebude jednat v rukavičkách.

The Moscow Times: Prezidente Putine, nejste Stalin

Svoboda shromažďování je lidským právem zakotveným v Listině základních práv a svobod a tuctech ústav různých států. V Rusku už ovšem neexistuje.

Poslanci Jednotného Ruska schválili zákon, který popírá nejen ruskou ústavu, ale i mezinárodní smlouvy, které naše země podepsala. Nelze pochybovat, že poslanci jednali na osobní rozkaz prezidenta Vladimira Putina, který z Ruska dělá policejní stát. Kromě jiného se touží pomstít za to, jak demonstranti masovými protesty narušili jeho prezidentskou inauguraci na začátku května. Neúspěšné pokusy o revoluci jsou vždy následovány zpřísněním pravidel.

Není pochyb, že Putinovi přisluhovači už hledají cesty, jak se vypořádat s fenomény, které jejich vládce děsí nejvíc: nezávislými médii, protestními pochody, internetem a lidmi, kteří financují opoziční aktivity. Putinův režim myslí válku se svým lidem vážně.

Počty speciálních policejních jednotek OMON vzrostly od roku 2003 víc než dvojnásobně. Největším problémem, kterému Putin a jeho elita čelí, je, že se, ač by velmi chtěli, nemohou ke svým nepřátelům chovat jako Josif Stalin nebo Bašár Asad. Na rozdíl od Stalina a Asada mají Putin a jeho spojenci příliš mnoho majetku na Západě. Putin by Západu rád ukázal dlouhý nos a zatočil s demonstranty jednou provždy. Jenže si to prostě nemůže dovolit.

The Guardian: Putinovo Rusko - více strachu

Vladimir Putin nemá rád demonstranty a disidenty. Nevykazují dostatek respektu, zpochybňují ruské vedení před zahraničím, nerozumí problémům vládnutí a nemají dost národního cítění. Pro Putina je to, stručně řečeno, banda klaunů, idiotů a zrádců.

Když se snažili narušit jeho inauguraci prezidentem, vnímal to jako pokus zpochybnit něco, co mělo být dnem národní radosti. Leckdo poté předpovídal, že Putin nepřipustí, aby se protesty staly opakovanou součástí jeho prezidentství. Stalo se.


Čtěte také:

Desetitisíce Rusů v Moskvě protestovaly proti Putinovi

Ruská policie předvolala kritiky vlády, aby nemohli protestovat

Rusko schválilo "protidemonstrační" zákon, otestuje ho protest


Minulý týden Státní duma schválila zákon, který zvyšuje pokuty za účast na nepovolené demonstraci na úroveň blízkou průměrnému ruskému ročnímu platu. A bezpečnostní složky tento týden ukázaly, že i povolené demonstrace budou bolet, stát bude zastrašovat účastníky a komplikovat jim život. Proto skupiny maskovaných mužů vtrhly do domovů opozičních elit.

Obléknout své policisty jako bankovní lupiče či příslušníky speciálních komand, to je klasická ukázka pochmurného machismu, který charakterizuje Putinovo Rusko.

Putinův problém spočívá v tom, že musí čelit generaci, která se narodila po rozpadu SSSR. Na rozdíl od svých rodičů se tito lidé nebojí státu a netrpí nostalgií po sovětské éře, již Putin rád využívá. Putin chce, aby tito lidé cítili trochu větší strach a projevovali trochu více respektu.

O autorovi| Dvoustranu připravili Martin Čaban a Petr Třešňák

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít