Pusť vsěgdá búdět sólnce!

28. září 2007, 17:22 - Petra Pelantová
28. září 2007, 17:22

Výlety za komunismem nyní už i v Česku

Toužíte po svezení v trabantu? Milujete čaj z duritové skleničky? A co schůze OPBH? Pojeďte s námi! Tak nějak by mohl znít reklamní slogan, aby vás nalákal k horké novince cestovního ruchu. Porevoluční životní úroveň Čechů roste a dovoluje jim stále více utrácet za dovolenou. Tuzemské cestovní kanceláře se proto předhánějí, jaké novinky klientům naservírují. Hitem je takzvaná retro dovolená. Vůbec poprvé si mohou Češi koupit „komunistický zájezd“ a nasát atmosféru z doby před listopadem 1989. Jako první odstartovala nabídku bruntálská cestovní kancelář Atis, jež v Česku působí už více jak deset let. Od letošního podzimu nabízí klientům zájezdy ve stylu socialistické odborářské rekreace ROH (čili revolučního odborového hnutí v bývalém Československu).

Brigáda? Povinně!

Zájem Čechů je obrovský. “Letošní podzimní turnus je vyprodán,“ konstatoval Petr Krč, obchodní a produkční ředitel Atisu. Stovky Čechů si tudíž připomenou atmosféru socialistických rekreací. Kvůli značnému zájmu se dle Krče chystá cestovka rozšířit nabídku těchto dovolených. A to co nejdříve. Firma se už navíc domluvila se zhruba 1500 dalšími kancelářemi a agenturami po celém Česku, že budou coby autorizovaní prodejci tento typ zájezdů nabízet.
Pobyty se konají v tatranské zotavovně ROH Morava, kde se natáčel film Anděl na horách v hlavní roli s Jaroslavem Marvanem. „Hotel má minimální interiérové změny oproti době, kdy se v něm film natáčel. Nezapomínáme ani na takové detaily jako mejdlíčka nebo ručníky s nápisy ROH, které jsme objevili v hotelovém skladu,“ zdůraznil Krč.
V oficiálním programu komunistického zájezdu lze nalézt například toto: den sedmý - brigáda okolo hotelu – úprava okolí spojená s malým občerstvením. Povinná je rovněž přednáška člena horské služby Edy Černického, legendy odborářské rekreace. Pořadatelé ale slibují i další speciality. „Na jídelním lístku se objeví ,menu správné výživy´, občas nepoteče voda a někdy nepůjde elektřina. V případě účasti malých dětí, je pro ně připravován program, včetně promítání klasických dobových večerníčkových pohádek,“ píše se v materiálu.

Budíček a rozcvička.

A jak taková dovolená probíhá? „V rámci retro pobytu se vrátíme do doby odborářských rekreací ROH. Ráno nás probudí řízné tóny a krev v nás rozproudí rozcvička v ranní rose. Na odpoledne nám sportovní referent připraví turistickou vycházku na Medvědí loučku; den zakončíme přednáškou zkušeného člena horské služby. Po celou dobu pobytu je rekreantům k dispozici kulturní a sportovní referent, jenž pro zájemce garantuje splnění výše uvedeného programu,“ popisuje Krč. Týdenní zájezd stojí 4690 korun, přičemž slevu na 3990 korun mají pamětníci starší padesáti let. V Česku lze najít jen málo typicky dobových hotelů, které plně reprezentují socrealistický interiér. Jedním z mála je například i Retro hotel v Kutné Hoře. Tam se cena týdenního pobytu pohybuje okolo tří tisíc.

Trabantem za socialismem.

Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) potvrzuje, že do České republiky začíná pronikat nostalgie dob minulých. Češi ale své retro výlety nemusejí prožívat jen v tuzemsku. Bohatší nabídkou se mohou pochlubit sousední země. „Například na území bývalé NDR již delší dobu stoupá poptávka právě po zájezdech s tematikou dob socialismu. Firma Trabi-Safari nabízí prohlídku Berlína nebo Drážďan stylově pomalovanými trabanty,“ řekl člen prezidia a mluvčí AČCKA Tomio Okamura.
Za výlet „trábošem“ zaplatí klienti od pětadvaceti do pětatřiceti eur v závislosti na počtu účastníku projížďky. Jízda trvá zhruba hodinu a půl. Společnost ve své reklamě láká na „jízdu alejí Karla Marxe, která vás zaručeně přenese do doby plánované ekonomiky a reálného socialismu“.

Goodbye, Lenin!

V Berlíně se dokonce otevřel hotel ve stylu komunistické NDR. Hotel se jmenuje Ostel. Jméno vzniklo – pro zdůraznění tehdejší atmosféry - z německého slova Ost tedy východ. Pokoj, takzvaný DDR Apartment, je pro pět lidí a stojí pětatřicet eur (okolo tisíce korun) na noc a není problém si jej zarezervovat přes internet. Autentický design připomíná sedmdesátá léta minulého století - plně ve stylu poptávané „ostalgie“. Nechybějí charakteristické tapety nebo těžké tmavě hnědé sedačky či červené (často umělé) karafiáty. Majitelé hotelu jsou bývalí akrobaté východoněmeckého státního cirkusu a přiznávají, že jim jde o čistě obchodní záměr a nikoliv o nostalgii po komunismu.
Kromě Německa se výlety za komunismem stávají populární i pro Poláky. V Krakově nabízí agentura Crazy Guides několik výletů s tematikou komunistického režimu včetně jízdy trabanty-papundekly, kdy návštěvník může navštívit panelový byt, který je záměrně vybaven původním nábytkem. Byt je v majetku polského podnikatele, jenž dokonce najal lidi, kteří oblečeni v uniformním stylu osmdesátých let představují dobovou rodinu…

Květy pro Kim Ir Sena.

Zájem Čechů cestovat za socialismem potvrzuje ostatně i to, že si oblíbili cestování do komunistických velmocí současnosti. Ačkoliv se jedná o výrazně dražší dovolenou, i tak Češi neváhají za „cestu časem“ utrácet. Kromě Číny a Kuby se novinkou na tuzemském trhu staly i zájezdy do severní Koreje, přičemž součástí zájezdu je například položení květin u obrovské sochy Kim Ir Sena nebo návštěva tamní spartakiády na státním stadionu. Majitelé cestovních kanceláří potvrzují, že o zájezdy do země s nejtvrdším režimem panuje velký zájem. Do Koreje vozí turisty kanceláře Eso Travel a Adventura. Jenže Korejci z KLDR nevpouštějí do země každého. Liduprázdné Kimovo náměstí s portréty Lenina a Marxe, široké bulváry bez aut, vyhlídku z věže Čučche v Pchjongjangu či megalomanské metro s budovatelskými motivy může vidět zhruba jen dva tisíce turistů ročně. Tudíž si počkejte, nebo „uplaťte“ místo v pořadníku, dalším to vynálezu z dob socialismu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít