Pumpy jsou na evropské úrovni

11. června 2007, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
11. června 2007, 00:00

MARTIN DURČÁK, SPOLEČNOST BENZINA: Čerpací stanice v Česku jsou kvalitou poskytovaných služeb zcela srovnatelné s pumpami v západní Evropě. Podle jednatele společnosti Benzina Martina Durčáka je v mnohých případech úroveň českých pump dokonce ještě vyšší.

MARTIN DURČÁK, SPOLEČNOST BENZINA: Čerpací stanice v Česku jsou kvalitou poskytovaných služeb zcela srovnatelné s pumpami v západní Evropě. Podle jednatele společnosti Benzina Martina Durčáka je v mnohých případech úroveň českých pump dokonce ještě vyšší.

Jak hodnotíte úroveň služeb poskytovaných na českých čerpacích stanicích ve srovnání se zahraničím?

Možná to bude pro mnohé překvapující, ale úroveň čerpacích stanic v České republice je v porovnání se zahraničím o něco vyšší. Většina čerpacích stanic totiž vznikla až v 90. letech „na zelené louce“, a proto jsou ve srovnání se západní Evropou zachovalejší a modernější. Kvalita trhu roste také díky legislativním změnám posledních letech, které se dotýkají především oblasti ekologie a bezpečnosti. Tyto právní úpravy stanovují nové, přísnější limity, které vedou ke zvyšování minimálních standardů, a tedy i celkové úrovně trhu.

Rozhoduje se podle vás motorista při výběru pumpy spíše podle ceny paliva, nebo podle šíře nabízených služeb?

Zákazník se vždy rozhoduje na základě poměru cena a výkon, s ohledem na své možnosti. Trh pohonných látek je hodně citlivý a diferencovaný, a proto jsme se rozhodli na to reagovat rozdělením naší sítě čerpacích stanic na segment standardní a prémiový. Ceny pohonných hmot určuje v případě obou segmentů trh. Zákazník si může vybrat mezi standardem anebo vyšší kvalitou služeb a širším sortimentem motoristického i nemotoristického zboží včetně prémiových paliv.

Myslíte si, že tuzemský trh čerpacích stanic je již naplněn a dáváte šanci na přežití i malých pumpám? V některých místech je hustota čerpacích stanic větší, než jaký je průměr v zemích západní Evropy. Na druhou stranu existují lokality, které jsou pro velké hráče nezajímavé, a proto jsou příležitostí pro menší společnosti. Ty se však zase mohou potýkat s problémy souvisejícími s novou legislativou. Vyšší standardy mohou být pro mnohé nesplnitelné, a tak musí být některé individuální čerpací stanice uzavřeny, protože by mohly být hrozbou z hlediska životního prostředí i bezpečnosti. Současnou situaci na tuzemském maloobchodním trhu čerpacích stanic charakterizuje rovněž konsolidace, která se například projevuje odchodem společností jako Aral, Jet a v nedávné době i Esso. Není to však nic dramatického, tendence ke konsolidaci je zcela přirozená. Je problém najít lokality pro další pumpy, nebo je ještě vhodných míst dostatek? Najít místa pro zbudování nových benzinových pump je velmi obtížné. Neznamená to však, že by to bylo nemožné. Vhodné lokality vznikají například podél nových dopravních cest, jichž vyrůstá relativně dost. Benzina v letošním roce plánuje získat akviziční činností čtyři čerpací stanice, a to jak výstavbou „na zelené louce“, tak i nákupem již fungujících stanic. Které služby u čerpacích stanic jsou dnes nezbytným standardem? Definice nezbytného standardu se neustále mění, respektive rozšiřuje. Naprostou samozřejmostí dnes musí být kvalitní pohonné látky, sociální zařízení a nabídka nejnutnějšího sortimentu. Dále alespoň základní občerstvení, možnost platit platebními a tankovacími kartami a non-stop provoz. K vyšším standardům patří prémiová paliva, širší nabídka občerstvení a obchod s bohatým sortimentem motoristického a doplňkového zboží. Benzina díky rozdělení sítě na dvě značky vychází vstříc jak zákazníkům, kteří preferují standard, tak i těm, kteří volí raději nadstandard. Jak hodnotí motoristé koncept Benzina Plus, zavedený v loňském roce, z hlediska poskytovaných služeb?

Zatím máme velmi pozitivní ohlasy ze strany zaměstnanců skupiny Unipetrol, kteří tvoří významnou zákaznickou skupinu a kteří jsou zároveň ke svému zaměstnavateli kritičtí. Průzkum veřejného mínění mezi našimi zákazníky jsme ale dosud nedělali, neboť nemáme hotové kritické množství čerpacích stanic Benzina Plus. Jakmile ho dosáhneme, což podle předpokladů bude během několika měsíců, určitě se našich zákazníků zeptáme na jejich názor.

Už jste zaregistrovali odezvu konkurence na tento koncept?

Tento trh je neuvěřitelně dynamický a dravý, takže konkurence sleduje naše aktivity, stejně jako my sledujeme její. Takové reakce však obvykle nejsou nijak skokové, ale průběžné, doslova na denní bázi.

Chystáte letos novinky?

Benzina se plně soustředí na modernizaci čerpacích stanic, jež v případě každé jedné Benziny znamená mnoho novinek. V oblasti marketingu chystáme například otvírací balíčky, které dostanou naši zákazníci při příležitosti otevření „nových“ Benzin. V letošním roce také pokračujeme v DVD programu, který zaznamenává mezi zákazníky velký úspěch. Princip je jednoduchý: každý měsíc mohou motoristé získat nové filmové DVD, pokud se rozhodnou tankovat u některé z našich čerpacích stanic a nasbírají známky na hrací kartu. Letošní filmová nabídka je zaměřena zejména na české pohádky a večerníčky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít