Půjdou středoškoláci k lopatě?

26. června 2006, 00:00 - KRISTÝNA DUŠKOVÁ-JANOUCHOVÁ
26. června 2006, 00:00

Zámečník čtyřicet tisíc měsíčně, absolvent filozofické fakulty natěračem za minimální mzdu, gymnazista kopáčem. V továrnách přeplacení dělníci z Ukrajiny a Slovenska. Úřady práce přeplněné ambiciózními ekonomy. Tak to v Česku bude vypadat za pár let. Nedostatek řemeslníků a manuálních pracovníků je skutečnou hrozbou.

Zámečník čtyřicet tisíc měsíčně, absolvent filozofické fakulty natěračem za minimální mzdu, gymnazista kopáčem. V továrnách přeplacení dělníci z Ukrajiny a Slovenska. Úřady práce přeplněné ambiciózními ekonomy. Tak to v Česku bude vypadat za pár let.

Nedostatek řemeslníků a manuálních pracovníků je skutečnou hrozbou. Odborníci z ministerstva školství si se zákonitostmi trhu práce hlavu nelámou. Hlavně když statistika vypadá „evropsky“.

Výsledek této politiky? Maturitu a odpor k manuální práci už mají i absolventi učilišť.

Továrny se doslova přetahují o obyčejné dělníky, zatímco na Úřadech práce postávají neuplatnitelní absolventi obchodních akademií.

Už dnes si vyučený řemeslník občas vydělá víc než mladý chirurg. Někteří majitelé menších továren jsou zoufalí. Jen těžko dodržují plán výroby. Nemají lidi na obsluhu strojů. Dobrého a zkušeného dělníka musí zaplatit tak, jako by místo tříletého výučního oboru málem vystudoval Oxford. Když dva obráběči onemocní, zpomalí se výroba v celé fabrice. Navíc se podnikatelé bojí, že jim velké firmy přetáhnou zbytek zkušených dělníků, techniků nebo řemeslníků. Přetahování zaměstnanců je v Česku běžné a to překvapivě i u nejnižších pozic.

Profit oslovil jednoho z největších bojovníků proti nedostatku řemeslníků. Zdroj, kterého doporučila regionální hospodářská komora, nejprve sliboval hory doly a zlaté prase navrch. Novináře velmi rád uvítá, vše vysvětlí, dovede je přímo do továren, seznámí s generálními řediteli. O pár dní později si vše rozmyslel. Rozhovor chtěl otisknout pouze anonymně. Po několika téměř hysterických telefonátech vše odvolal. Ani anonymně nelze nic otisknout, nebo bude zle. Ministerstvo školství je prý mstivé a jakoukoliv kritiku školského systému důsledně trestá. Pokud proti nedostatku řemeslníků bojují takto chrabří bojovníci, pak se máme v budoucnu na co těšit.

Nedostatek manuálních pracovníků je druhým nejdůležitějším problémem podnikatelů. Hned po tolik proklínaném zákoníku práce. A řešení? Jen teoretické: Různá setkání, kulaté stoly, efektivní grafy a powerpointové prezentace. Nejtužší „boje“ se zatím zřejmě odehrávají na rautech. Potíže, které trápí stovky podnikatelů po celé zemi, řeší bojovníci převážně tlacháním. Pravděpodobně s kaviárovou jednohubkou u úst.

Firmy bezprostředně ohrožené nedostatkem lidí si musí pomoci samy. Spolupracují s učilišti a komorou, vyhlašují různé projekty, platí si zkušené personalisty. Jde o to nalákat z učilišť co nejvíc absolventů a zbytek přetáhnout od konkurence nebo dovézt z Ukrajiny. Nejpokrokovější zaměstnavatelé si najímají specialisty-psychology. Ulovit operátora výroby, svářeče nebo zámečníka a udržet si ho, to je v Česku málem umění. *

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na prvního ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít