Půjde na dračku

15. srpna 2008, 14:13 - Karel Zaoral
15. srpna 2008, 14:13

Prodávat se bude zřejmě sto procent akcií

Akcionáři Burzy cenných papírů Praha, kteří dohromady disponují kontrolním balíkem akcií, se rozhodli své podíly prodat. Pražská burza se tak připojí k celosvětovému trendu konsolidace burzovních trhů. Celá operace by mohla být uskutečněna v řádu několika měsíců.

Slušné věno

„Pražská burza je po čtyřech velice úspěšných a ziskových letech velmi bohatou a chtěnou nevěstou pro burzy nejen z regionu, ale i z celého světa,“ říká generální ředitel Pražské burzy Petr Koblic. Burzy obecně za poslední necelý rok ztrácely na hodnotě ve vleku s bankami, postiženými hypoteční krizí, ovšem růst za posledních pět let byl doslova raketový. „Hodnota burz za toto období rostla skutečně ze všech titulů nejrychleji,“ potvrzuje Koblic. Současná nervozita na kapitálových trzích a nejasný stav americké ekonomiky spolu s nejasným výhledem do budoucna pravděpodobně přiměly některé z čistě finančních investorů pražské burzy pokusit se svůj podíl prodat. A podařilo se jim přesvědčit i ostatní, že prodej v současné době bude optimálním řešením. „Burzy se obecně prodávají za zhruba dvacetinásobek poměru ceny a zisku na akcii, ale to je pouze obecné vodítko. Jestli by to bylo v pražském ohledu dvacet, dvaadvacet, nebo jiné číslo, to je čistá spekulace,“ řekl Koblic před časem pro týdeník EURO. Při jím zmiňované průměrné hodnotě násobku by cena pražské burzy dosahovala čtyř miliard korun. Analytici přitom odhadují, že výsledná cena se bude pohybovat v rozmezí čtyř až šesti miliard korun.

Prodají nejspíš všichni

Z akcionářů se k záměru prodat podíl prozatím přihlásily společnosti Patria Finance, Česká spořitelna a Komerční banka. Neoficiální zdroj však potvrdil týdeníku EURO, že se ke konsorciu prodávajících svými 12,12 procenta akcií připojí i PPF banka, tedy čtvrtý největší vlastník. Nakonec však zřejmě prodají své podíly všichni, protože vedle strategického investora, ovládajícího majoritu, by menšinové podíly ztratily jak vliv, tak cenu.

Letiště na trh nepůjde

S tím, jak se pražská burza dostane mimo vliv skupiny KBC, která vlastní v Česku kromě společnosti Patria Finance i ČSOB, s níž stát vede dlouhodobé spory s kořeny v pádu Investiční a poštovní banky v roce 2000, vyvstávají zajímavé otázky týkající se privatizací formou prodeje státních firem na kapitálovém trhu. Na fóru EURO Business Breakfast, které se uskutečnilo letos v květnu, padl z pléna dotaz na privatizaci Letiště Praha právě tímto způsobem. Ministr financí Miroslav Kalousek prodej byť i jen části firmy přes kapitálový trh zamítl a svou zápornou odpověď uvedl právě argumentem o vlivu ČSOB na chod burzy. Týdeník Euro se ministra Kalouska po zveřejnění záměru prodat burzu znovu dotázal, zda dojde k přehodnocení formy prodeje vzhledem k tomu, že skupina KBC na burze ztratí vliv. „Pro sto procent akcií bude hledán strategický investor. Prodej burzy nemá žádnou souvislost s prodejem Letiště Praha,“ odpověděl vcelku předvídatelně Kalousek. Ostatně málokterá vláda by pro privatizaci strategicky významného podniku využila toho nejtransparentnějšího způsobu prodeje, jaký je k dispozici.

Velký zájem

Cenu za pražskou burzu by mohl výrazně podpořit fakt, že je o ni velký zájem. Týdeník Euro oslovil všechny významné Evropské burzy a všechny potvrdily, že středoevropský region čeká slibná budoucnost. Ze hry sice vypadla jinak ambiciózní varšavská burza, která však akcionářům nevyhovuje, protože je vlastněna státem. O Prahu se pravděpodobně utkají skandinávská burza OMX, Euronext, Deutsche Börse, Wiener Börse, do hry by mohl vstoupit i Londýn nebo Athény. „Máme zájem o každou středo- a východoevropskou burzu, která je na prodej,“ řekla pro týdeník Euro mluvčí Wiener Börse Beatrix Exinger. Stejně tak projevila zájem i německá burza. „Region střední a východní Evropy má nesmírný potenciál. Posledních několik let sice rosteme výhradně organicky, avšak při vhodné akviziční příležitosti se určitě budeme snažit uspět. Zda vedeme jednání v Praze, to komentovat nebudu,“ říká mluvčí Deutsche Börse Frank Herkenhoff. V podobném duchu se vyjadřovali i zástupci ostatních evropských burz. Je vysoce pravděpodobné, že při takovém zájmu by konečná cena za pražskou burzu mohla překonat i hranici pěti miliard korun.

Praporek:
Konečná cena za pražskou burzu by mohla překročit pět miliard korun

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Technologie
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít