Půjde na dračku

15. srpna 2008, 14:13 - Karel Zaoral
15. srpna 2008, 14:13

Prodávat se bude zřejmě sto procent akcií

Akcionáři Burzy cenných papírů Praha, kteří dohromady disponují kontrolním balíkem akcií, se rozhodli své podíly prodat. Pražská burza se tak připojí k celosvětovému trendu konsolidace burzovních trhů. Celá operace by mohla být uskutečněna v řádu několika měsíců.

Slušné věno

„Pražská burza je po čtyřech velice úspěšných a ziskových letech velmi bohatou a chtěnou nevěstou pro burzy nejen z regionu, ale i z celého světa,“ říká generální ředitel Pražské burzy Petr Koblic. Burzy obecně za poslední necelý rok ztrácely na hodnotě ve vleku s bankami, postiženými hypoteční krizí, ovšem růst za posledních pět let byl doslova raketový. „Hodnota burz za toto období rostla skutečně ze všech titulů nejrychleji,“ potvrzuje Koblic. Současná nervozita na kapitálových trzích a nejasný stav americké ekonomiky spolu s nejasným výhledem do budoucna pravděpodobně přiměly některé z čistě finančních investorů pražské burzy pokusit se svůj podíl prodat. A podařilo se jim přesvědčit i ostatní, že prodej v současné době bude optimálním řešením. „Burzy se obecně prodávají za zhruba dvacetinásobek poměru ceny a zisku na akcii, ale to je pouze obecné vodítko. Jestli by to bylo v pražském ohledu dvacet, dvaadvacet, nebo jiné číslo, to je čistá spekulace,“ řekl Koblic před časem pro týdeník EURO. Při jím zmiňované průměrné hodnotě násobku by cena pražské burzy dosahovala čtyř miliard korun. Analytici přitom odhadují, že výsledná cena se bude pohybovat v rozmezí čtyř až šesti miliard korun.

Prodají nejspíš všichni

Z akcionářů se k záměru prodat podíl prozatím přihlásily společnosti Patria Finance, Česká spořitelna a Komerční banka. Neoficiální zdroj však potvrdil týdeníku EURO, že se ke konsorciu prodávajících svými 12,12 procenta akcií připojí i PPF banka, tedy čtvrtý největší vlastník. Nakonec však zřejmě prodají své podíly všichni, protože vedle strategického investora, ovládajícího majoritu, by menšinové podíly ztratily jak vliv, tak cenu.

Letiště na trh nepůjde

S tím, jak se pražská burza dostane mimo vliv skupiny KBC, která vlastní v Česku kromě společnosti Patria Finance i ČSOB, s níž stát vede dlouhodobé spory s kořeny v pádu Investiční a poštovní banky v roce 2000, vyvstávají zajímavé otázky týkající se privatizací formou prodeje státních firem na kapitálovém trhu. Na fóru EURO Business Breakfast, které se uskutečnilo letos v květnu, padl z pléna dotaz na privatizaci Letiště Praha právě tímto způsobem. Ministr financí Miroslav Kalousek prodej byť i jen části firmy přes kapitálový trh zamítl a svou zápornou odpověď uvedl právě argumentem o vlivu ČSOB na chod burzy. Týdeník Euro se ministra Kalouska po zveřejnění záměru prodat burzu znovu dotázal, zda dojde k přehodnocení formy prodeje vzhledem k tomu, že skupina KBC na burze ztratí vliv. „Pro sto procent akcií bude hledán strategický investor. Prodej burzy nemá žádnou souvislost s prodejem Letiště Praha,“ odpověděl vcelku předvídatelně Kalousek. Ostatně málokterá vláda by pro privatizaci strategicky významného podniku využila toho nejtransparentnějšího způsobu prodeje, jaký je k dispozici.

Velký zájem

Cenu za pražskou burzu by mohl výrazně podpořit fakt, že je o ni velký zájem. Týdeník Euro oslovil všechny významné Evropské burzy a všechny potvrdily, že středoevropský region čeká slibná budoucnost. Ze hry sice vypadla jinak ambiciózní varšavská burza, která však akcionářům nevyhovuje, protože je vlastněna státem. O Prahu se pravděpodobně utkají skandinávská burza OMX, Euronext, Deutsche Börse, Wiener Börse, do hry by mohl vstoupit i Londýn nebo Athény. „Máme zájem o každou středo- a východoevropskou burzu, která je na prodej,“ řekla pro týdeník Euro mluvčí Wiener Börse Beatrix Exinger. Stejně tak projevila zájem i německá burza. „Region střední a východní Evropy má nesmírný potenciál. Posledních několik let sice rosteme výhradně organicky, avšak při vhodné akviziční příležitosti se určitě budeme snažit uspět. Zda vedeme jednání v Praze, to komentovat nebudu,“ říká mluvčí Deutsche Börse Frank Herkenhoff. V podobném duchu se vyjadřovali i zástupci ostatních evropských burz. Je vysoce pravděpodobné, že při takovém zájmu by konečná cena za pražskou burzu mohla překonat i hranici pěti miliard korun.

Praporek:
Konečná cena za pražskou burzu by mohla překročit pět miliard korun

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít