Půjčovny už nabízejí veškeré vybavení

16. prosince 2002, 00:00 - Vít Urbánek
16. prosince 2002, 00:00

Opravdu není třeba umrtvovat peníze v málo užívané výbavě Je to tak trochu dilema - pořídit si vlastní lyže, lyžáky, kombinézu, či nepořídit? Ano - abych byl vždy připraven pro cestu do hor, mohl se vyřádit na jakékoli sjezdovce. Ne - že pro jednu cestu ročně je všechno zbytečně drahé.

Opravdu není třeba umrtvovat peníze v málo užívané výbavě

Je to tak trochu dilema - pořídit si vlastní lyže, lyžáky, kombinézu, či nepořídit? Ano - abych byl vždy připraven pro cestu do hor, mohl se vyřádit na jakékoli sjezdovce. Ne - že pro jednu cestu ročně je všechno zbytečně drahé.

Rozhodnutí nekupovat a cestovat kamkoli bez zavazadel je také vhodné pro začínající lyžaře. Při většině lyžařských škol bývá totiž půjčovna veškerého lyžařského vybavení a jde opravdu o oboustrannou výhodu. Zájemce o výuku si může snadno rezervovat lyže na čas výuky a nemusí se starat o jejich dovoz a přepravu. Lyže z půjčovny musejí být vždy seřízené a musí fungovat všechny bezpečnostní prvky vázání. Je ale nutné půjčovat si lyže osobně, aby měl servisní technik všechny potřebné údaje pro finální výběr vhodných lyží a jejich seřízení. Setká-li se zákazník v půjčovně s jinou praxí výběru a seřizování vázání, není to v pořádku.

I pro testování

Některé půjčovny v rámci carvingového lyžování zvýšily svou atraktivitu. Možnost vypůjčit si carvingové lyže a vyzkoušet si na nich několik jízd je neocenitelná před případným zakoupením vlastních. Kdyby tuto možnost využil každý zájemce o moderní sportovní materiál, mohl by předejít pozdějšímu zklamání z toho, že nedokáže velmi drahou sportovní výbavu náležitě užít. Carving je dnes velice módní. V principu nejde o nic převratně nového ve sportování na sněhu, čímž kdysi bylo například postavení prvních snowboardů a jejich rychlá dostupnost pro širokou veřejnost. Lyžování na carvingových lyžích přesto vyžaduje určité specifické znalosti a vybavení. Úmyslně jmenuji na prvním místě znalosti, neboť ani sebelepší lyže nedovedou jezdit samy jako Mrazíkovy sáňky samochodky. Dobrá výbava ale hraje stejně důležitou roli. Snažit se čistě „vyříznout oblouk“ o poloměru devět metrů na lyžích, které mají rádius někde kolem třetí desítky metrů, je zhola nemožné. Už z podstaty má carving mnoho podob podle individuálních požadavků a schopností, a proto je téměř nemožné obecně pokrýt celou širokou škálu možností. Přesto se dá shrnout alespoň několik základních faktů, by měly být při půjčování výbavy splněny.

Alespoň ze začátku si půjčit hodně vykrojené lyže

Čím menší mají lyže rádius (čím více jsou lyže vykrojené), tím lépe se na nich carvingovému začátečníkovi zatáčí. Alespoň ze začátku to výrazně pomáhá výuce. Později se možná vyškolený lyžař rozhodne, že točit na pětníku není nic pro něho, a koupí si nějaké méně vykrojené, tedy rychlejší lyže. Ale pro získání pocitu z jízdy a vytáčených oblouků jsou točivější lyže daleko výhodnější. Dobrý carvingový komplet musí mít desku pod vázáním, tak aby došlo k pozvednutí lyžařské boty nad terén. Jedním z největších nedostatků půjčovaných tzv. „carvingových lyží“ je mnohdy právě chybějící deska. Učit se na takových lyžích správné postavení na hrany je mnohem obtížnější, ne-li dokonce nemožné. Pomineme-li zhoršené přenosy sil, dochází často u nevypodložené boty ke kontaktu s hrudkami sněhu. Při velkém hranění a prudší rychlosti je pak jistým následkem pád lyžaře. Deska může být samostatná, nebo integrovaná do vázání nebo lyže, hlavně když je.

Lyže se půjčují tzv. na tělo

Musí odpovídat proporcím lyžaře a požadavkům odpovídajícím zamýšleného užití, tedy způsobu lyžování. Často se stane, že technik půjčí zájemci lyže, kterých se potřebuje zbavit, aniž si vyslechne, jaké jsou požadavky zákazníka. Ne všechny lyže, které na sobě mají reklamní nápisy a rádoby punc světovosti a kvality, splňují dané požadavky. Mimo jmenované nedostatky bývá většinou největší chybou nepřiměřená délka lyží. Zákazník se ale nemusí bát, když mu vypůjčovatel nabídne lyže o několik desítek centimetrů kratší, než měří. Nic se nesmí přehánět, ale každopádně, čím je lyže kratší, tím lépe se dá na upraveném svahu ovládat. A začátečník si pak víc vychutná dobrý pocit při zvládnutí každého oblouku.

Ke carvingovým lyžím patří i příslušné hole

Lyžařské hole mají i při carvingu svou důležitost - i když se dá jezdit s nimi i bez nich. Pro většinu případů platí, že i ten nejvěrnější carver má potřebu projet se někdy trošku rychleji a ve vzpřímené pozici, což hole usnadňují. Při výuce carvingového stylu v lyžařské škole jsou hole žádoucí, neboť se při některých cvičeních využívají jako pomůcky k dosažení požadovaných dovedností. Délka lyžařských holí se velmi jednoduše určí tak, že se hůl opře rukojetí o zem, ruka sevře hrot hole. Hůlka by měla být tak dlouhá, aby loket a předloktí ruky držící lyžařskou hůl svíraly pravý úhel.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banky? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve…
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Technologie
Nejprodávanějším smartphonem světa je iPhone 7, nezměnil to ani Galaxy S8
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít