Půjčit si z vlastní firmy je výhodné, ale pozor na obvyklou cenu půjčky

18. března 2009, 01:00 - Vladimír Zdražil
18. března 2009, 01:00

Majitelé firem mají hned několik možností, jak v dobrém slova smyslu dostat peníze z vlastní společnosti. Jak nákladné jsou jednotlivé možnosti a jakým způsobem lze využít možnost půjčky od společnosti?

Živnostníci mají o poznání jednodušší situaci než společníci s.r.o. nebo akcionáři v případě, že si chtějí ze společnosti vyplatit nějakou odměnu. Situaci řeší prostřednictvím takzvané osobní spotřeby s tím, že v rámci zdaňovacího období zdaňují příjmy a výdaje. Majitelé právnických osob to mají poněkud těžší a vyplatit si zisk mohou v podstatě dvěma způsoby – prostřednictvím podílů (s.r.o.) a dividend (a.s.) anebo v rámci pracovně právních vztahů jako odměnu ve výplatě.

V prvním případě se odměna fakticky vyplácí ze zisku po zdanění v rámci společnosti a dále se zdaňuje 15% srážkovou daní, zatímco v případě druhém se zdaňuje jako výplata se všemi důsledky (odvody zaměstnavatele i zaměstnance, odvod záloh na daň z příjmů).

Ani jeden z těchto způsobů není zrovna daňově příliš šetrný a z vlastní zkušenosti vím, že většina majitelů firem si nechává vyplácet mzdu pouze na běžnou režii domácnosti a firemní zisk raději takzvaně nechává ve firmě (zpravidla jako nerozdělený zisk). Ale co dělat v případě, že jako majitel firmy potřebuji peníze na určitou dobu pouze vyndat z firmy a nechci platit ohromné daně nebo odvody? Řešením není nic jiného než půjčka od společnosti směrem k majiteli firmy.

Pozor na bezúročné půjčky, ty se finančnímu úřadu nelíbí

O poskytnutí půjčky od společnosti směrem ke společníkovi rozhoduje valná hromada společnosti. Jestliže je adresát půjčky společníkem s většinovým podílem, pak si o podmínkách, výši a splatnosti půjčky fakticky rozhoduje společník sám. Na rozdíl od zrcadlových půjček (společník půjčuje společnosti) nemůže společnost peníze půjčit společníkovi bezúročně. Každá taková půjčka musí být úročena. V zájmu společníka samozřejmě bude mít sjednaný úrok co nejnižší, avšak musí brát v potaz ustanovení právních předpisů o osobě blízké – společníkovi.

Výše úroků by měla odpovídat úročení komerčních půjček podobného typuV případě, že společnost poskytne společníkovi půjčku, musí být úročena takzvaně v ceně obvyklé – to je v úroku obvyklém při poskytnutí půjčky v peněžních ústavech v dané době. Jak se dopídit obvyklého úročení bankovních půjček?

KDO JE OSOBA BLÍZKÁ?

Obchodní zákoník a Zákon o daních z příjmů v posledních několika letech velmi zpřísnily pohled na osobu blízkou. Je to logické, neboť zejména holdingové struktury využívaly různých forem neúročených půjček mezi mateřskou a dceřinou společností a fakticky tím přelévaly zisky nejen z jedné společnosti do druhé, ale často také z jednoho státu do druhého. Proto se daňové zákony soustřeďují na to, aby smluvní vztahy mezi blízkými osobami byly za podmínek podobných těm, jaké panují mezi subjekty bez jakékoli vzájemné spřízněnosti a propojenosti.

Společník si předně musí uvědomit, že finanční úřad se při své kontrole bude na půjčku soustředit a bude se snažit prokázat, že půjčka nemá úročení typické pro srovnatelné půjčky ze strany profesionálních poskytovatelů půjček – bank. Nejlepší obranou poplatníka je mít jako důkazní materiál několik nabídek bank na půjčku stejného objemu, doby splatnosti atd. Společnost by totiž měla společníkovi poskytnout půjčku za průměrných podmínek dostupných na trhu v dané době. S důkazem v podobě alespoň dvou konkrétních nabídek určitě takovou půjčku společník před finančním úřadem obhájí. Samotný zákon metodiku, jak prokázat oprávněnost konkrétní úrokové sazby, nestanovuje. Poplatník pouze musí prokázat, že se úroková sazba nelišilí od těch, co jsou v dané době nabízeny ze strany komerčních bank.

Půjčky nejsou tolik daňově nákladné jako výplaty podílů nebo mzdy**

Půjčky mezi společností a společníky mají stále svoje opodstatnění. Jsou totiž dobrým prostředkem jak překlenout potřebu peněz v rodinných financích společnosti, aniž by si společník musel nákladně vyplácet buď podíly na zisku anebo si vyplácet vysoké odměny v rámci pracovně právního vztahu. Jde o poměrně obvyklý a častý prostředek a finanční úřady ho rády kontrolují. Pokud dokážete zdůvodnit úročení odpovídající tržním podmínkám, nebudete mít žádné problémy se zákonem ani se správcem daně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít