Pučící Dejvice

09. dubna 2009, 18:23 - Martin Rychlík
09. dubna 2009, 18:23

Koncem dubna zahájí ČVUT výstavbu budovy za 1,2 miliardy

Vysokoškolský areál v pražských Dejvicích čeká další změna; nikoli však poslední. Poté, co byla dostavěna a zprovozněna Národní technická knihovna, se nové budovy dočká i Fakulta architektury ČVUT. Stane se tak v přímém sousedství moderní bibliotéky, na rohu Kolejní a Bechyňovy ulice. „Předpokládáme, že nová budova bude dostavěna v říjnu 2010,“ řekl týdeníku EURO Miloslav Pavlík, prorektor pro výstavbu a investiční činnost ČVUT. Zahájení stavby je připraveno na poslední týden v dubnu, objekt pro 1800 studentů s 345 parkovacími místy by tedy měl vyrůst dost rychle – asi během osmnácti měsíců.
Generálním dodavatelem se na základě soutěže, do níž se přihlásilo šest subjektů, stal Metrostav Praha ve sdružení s VCES. Generálním projektantem je VPÚ Deco Praha. „Celkové náklady jsou 1,225 miliardy korun, z čehož 990 milionů činí dotace a zbylá část pochází z vlastních zdrojů ČVUT,“ říká Pavlík. Co vše se za ně pořídí?
Novostavba je koncipována jako soudobá, záměrně jednoduchá stavba s osmi nadzemními a třemi podzemními podlažími. Bude mít keramický plášť. Z hlavní hmoty – kvádru tvaru L – vystupují bloky poslucháren jako přisazené barevné části. Nadzemní patra (osazená učebnami i ateliéry) budou propojena trojicí atrií probíhajících až na skleněnou střechu, odkud má být budova prosvětlena. V přízemí je umístěn hlavní vstup s recepcí, centrální šatny, studijní oddělení a přednáškové sály s kapacitou od osmdesáti až po 300 posluchačů. Budova je prý „energeticky vysoce úsporná“, počítá též s častým využíváním audiovizuální techniky (ozvučení, videokonference, stropní mikrofony, velkoplošné obrazovky). Po obvodu stavby má být následně vysázena „hradba“ stromů.
„V sousedství Národní technické knihovny se cítíme dobře. Oni jsou moderní, my jsme moderní jinak,“ říká profesorka Alena Šrámková, jež budovu navrhla spolu s kolegy Lukášem Ehlem a Tomášem Koumarem. Dvoukolovou soutěž vyhrál ateliér Šrámková Architekti v roce 2004. „Na projektu jsme strávili skoro pět let, hrozně se s ním mazlíme,“ usmívá se zkušená dáma. Provozně je budova navržena jako univerzální prostor pro výuku technických oborů. Nemohl být návrh budovy, do níž zavítají mladé naděje architektury, přece jen trochu odvážnější? Dvěma současným doktorandům ČVUT, kteří nechtějí být jmenováni, se projekt zdá až moc konzervativní, nicméně funkční, vkusný a účelný.
„Pro ČVUT jde od roku 1985 o největší stavební počin. Poslední podobně velkou investiční akcí naší alma mater byla výstavba Studentského domu, jež byla zahájena před 25 lety,“ říká prorektor Pavlík. O potřebě nové budovy nepochybuje; a současné přepočty dostupné plochy na jednoho studenta mu dávají za pravdu. Rozpuk však v Dejvicích, zdá se, nekončí. Již dříve týdeník EURO informoval o plánovaném vzniku dejvického kybercentra za 1,598 miliardy (EURO 50/2008). A další projekty brzy jistě rozkvetou. Vždyť je jaro.

*
BOX (foto stolky)
Za rok už k posezení Počet studentů: 1800
Počet doktorandů: 130
Počet zaměstnanců: 215
Plocha pozemku: 6951 m2
Celková plocha: 34 685 m2
Parkovací stání: 345
Pramen: týdeník EURO BOX (foto atrium)
Dům architektů**
1x aula pro 300 studentů
1x aula pro 180 studentů
1x aula pro 100 studentů
1x aula pro 80 studentů
16x místnost THP zaměstnanců
75x učebna (ateliéry, laboratoře)
114x místnost pedagogů
Pramen: týdeník EURO

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít