Ptákovina?

17. září 2009, 17:25 - David Kasl
17. září 2009, 17:25

Malý krůček pro muže, obrovský skok pro mužství

Během následujících deseti let se vynález Frigo dostane do kalhot každého muže. A pak že letitý spor, zda trenky nebo slipy, nemá třetího, který se směje! Konečně sebevědomá odpověď přichází ze Švédska, kde se „patentovaný vynález, testovaný a vylepšovaný více než pět uplynulých let“, zrodil. Vydejme se na chvilku na sever a poslechněme si příběh spodků, jež jsou „přátelštější k mužské anatomii než organické jídlo či vitamin C“ (na to, aby následující pasáž z oficiálních informací výrobce nebyla pravda, je to snad až moc velká ptákovina – pozn. red.).

Na začátku byl vynálezce – pan Peter Söderström. Na nápad přišel během dlouhých obchodních jednání, kdy se mu zkrátka nesedělo dobře. „Co kdybych vybavil své spodní prádlo kapsičkou, do které ,vše‘ vložím? Tím bude vše lépe ventilovat, oddělím kůži od kůže a budu se cítit lépe,“ přemýšlel Söderström. Vystřihl tedy do svých slipů otvor, své mužství prostrčil ven, a aby nebyl „na Itala“, navlékl na ně ponožku. Vše fungovalo překvapivě skvěle a negativní pocity zmizely, rozproudila se přirozená ventilace a regulace teploty. A – voilà – první pánský „shape-up“ byl na světě!
Nejprve svůj vynález nabídl sportovní veřejnosti. Dálkoví chodci, horolezci, fotbalisté, hokejisté či běžní turisté – všichni se po vyzkoušení do výrobku zamilovali. Pan Söderström poté angažoval přední světové návrháře a krejčí, aby se nápadu chopili z hlediska designu a vhodných materiálů. K termoregulačnímu účinku, omezení tření i pocení se přidal vkus, elegance, zdravý životní styl a módní hit byl na světě. Navíc se ukázalo, že muži se ve frigu nejen lépe cítí, ale i opravdu mnohem „lépe“ vypadají.

Boule
Vraťme se ze světa reklamních příběhů na zem. „Revoluční spodní prádlo“ nabízí značka v šesti variantách – od slipů přes boxerky s různou délkou nohavičky po sportovní verzi – odlišených barvou šňůrky na kapsičce. Na papírové krabičce se dočteme (anglicky), jak na to: uvolnit šňůrku z upevňovacího mechanismu, otevřít kapsičku, prádlo si obléci, umístit genitálie do kapsičky, zpříma se postavit a utáhnout šňůrku tak, abychom ji necítili, upevnit ji, posadit se, a v případě, že šňůrku cítíme, znovu ji povolit a opět upevnit… Nejen že vaše genitálie ještě nikdy nebyly po celém dni tak „voňavé a svěží“, navíc jste ještě nikdy nestrávili tolik času oblékáním!
Autor tohoto textu vyzkoušel model Trunk se střední nohavičkou. O boxerkách věděl celý den a pocitu, že má podvázaný šourek, se ani opakovanou „aretací“ šňůrky nezbavil. A co teprve návštěva toalety a opakování celé ranní procedury. Zpočátku zpestření každodenní rutiny skončilo rezignací na švédský vynález. Pokud však jde o hygienu, sotva lze něco namítnout.
A jsme u „muži ve frigu mnohem lépe vypadají“. Kapsička genitálie nejen oddělí od těla, ale zároveň je podebere a vytrčí vpřed. Efekt podobný push-upu u dámských podprsenek. V kalhotách to ale tak trochu vypadá, jako by měl dotyčný spíš erekci než objemné vybavení. Lépe vypadat rovná se mít bouli v kalhotách? Že bychom konečně postoupili v uvolňování sešněrovaných a do jisté míry asexuálních konvencí? Nevzpomínám si, že by bylo ženám seriózně doporučováno volit kupříkladu pro pracovní jednání oděv, jenž by přehnaně zdůrazňoval jejich vnady… Frigo nabízí prolomení hranic vkusu tentokrát od mužů. A pěkně odspoda.

Krytí
Jenže jak už to tak v módě často bývá, všechno už tu jednou, spíš ale aspoň dvakrát bylo. A o boulích v rozkroku to platí jakbysmet. V Dějinách odívání od Ludmily Kybalové se v oddíle věnovaném renesanci dočteme, že již v pozdní gotice byly kalhoty opatřeny vycpávaným poklopcem, jemuž se česky říkalo krytí a který mužskou módu neopustil po celé šestnácté století. Krytí přitom dosahovala až velikosti dětské hlavičky a často byla přizdobena stuhami.
Brojení mravokárců i zákonodárců se zdálo marné a například biskup Musculus z Frankfurtu nad Odrou věnoval choulostivému tématu v roce 1555 spisek, v němž velmi ostře říká: „Naši mladí kumpáni nechávají si dělat vpředu rozparek s pekelným ohněm a poklopcem nesmírně velkým, takže uvnitř sedí čert a dívá se na všechny strany ven, aby zlobil a dával špatný příklad, dokonce aby sváděl a vábil nebohá pošetilá děvčátka.“
Poklopec ovlivnil například vznik klasické podoby španělského dvorského oděvu za vlády Filipa II. (1555–1598). Jak uvádí Kybalová, na střih kabátce měl vliv také tvar poklopce, který „je tvarově rozličný, někdy dokonce vystupuje natolik, že tvoří náhradu kapsy, do níž je možné vkládat i rozměrnější předměty; to pak musí být kabátec vpředu ve tvaru krytí vystřižen“.

Zvonkohra
Naplní-li se v úvodu zmiňovaná vize značky Frigo, možná se dočkáme i zkrácených sak, aby dala poklopci 21. století jaksepatří vyniknout. A jakmile se „kapsy na genitálie“ chopí hiphoperská komunita, která již před lety stáhla kalhoty na půl žerdi a učinila ze spodního prádla věc veřejnou, dočkáme se i znovuuvedení „krytí“ na světlo boží. A co takhle navěsit pak na poklopec nějaký ten zlatý řetěz nebo ozdobné kování?
I to už tady bylo: ve Francii 18. století byl poklopec stále dvojitý, „módním se stává zakrývat jej řetězem s hodinkami a množstvím ozdobných přívěsků, které při chůzi cinkaly; prý se tehdy v Paříži učili chodit tak, aby jejich přívěsky vydávaly zvlášť hezký zvuk“. (L. Kybalová, Dějiny odívání: Barok a Rokoko)
Budou muži jednou toužit po spodkách značky Frigo jako Krteček po kalhotách s kapsami? Nebo bude švédský výrobce nucen zvolat po vzoru mistra slepých uliček Járy Cimrmana: Tudy ne, pánové? A co bude následovat? Penisové pouzdro po vzoru tykve papuánských domorodců? A není spíš čas obléci muže znovu do sukní?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít