PSALI JSME PŘED 15 LETY

31. října 2005, 00:00 - PETR KUČERA
31. října 2005, 00:00

Bohumil Kubát, ministr zemědělství České republiky, nemá v těchto dnech lehký spánek. Jeho rezort se ještě zdaleka nevyrovnal s problémy spjatými s odbytem hovězího masa a už kolem něho zatřepetala svými křídly další noční můra, tentokrát brambory. Těch je, na rozdíl od hovězího masa, nedostatek.

Bohumil Kubát, ministr zemědělství České republiky, nemá v těchto dnech lehký spánek. Jeho rezort se ještě zdaleka nevyrovnal s problémy spjatými s odbytem hovězího masa a už kolem něho zatřepetala svými křídly další noční můra, tentokrát brambory. Těch je, na rozdíl od hovězího masa, nedostatek. Když se vám je podaří ve městě sehnat a kráčíte s tříkilovým sáčkem brambor po ulici, lidé se za vámi ohlížejí coby za filmovou hvězdou oblečenou v norkovém kožichu. Venkov si nenaříká, byť se brambory skutečně neurodily v žádaném množství. Členové JZD je totiž sklízejí jako vždy tak opatrně, že si paběrkující z jejich příbuzenských řad přijdou na své a od brambořišť odjíždějí s přetíženými automobily. Nic nového pod sluncem u nás. Nejvážnější příčinou nedostatku brambor na vnitřním trhu je prý jejich nízká výkupní cena, takže zemědělci s jejich prodejem nespěchají. Čekají na 1. 1. 1991. Podle sdělení rezortu Bohumila Kubáta by se však liberalizace cen zemědělských plodin měla vztahovat až na úrodu v roce 1991. Dobrou noc, pane ministře.

Zdeněk Jičínský, první místopředseda Federálního shromáždění ČSFR, patří k těm, kteří nepovažují za chybu, že se ekonomická reforma nerozeběhla už na jaře. Podle jeho názoru bylo v republice tolik věcí nevyjasněných, že přijímat rozhodná ekonomická řešení by se ukázalo jako nezodpovědné. Reforma je spjata s tolika riziky, která předem nelze odhadnout, prohlašuje veřejně i v kuloárech Zdeněk Jičínský. Domnívá se, že i po jejím pozdějším vyhlášení budeme vystaveni všichni těžkým zkouškám, jelikož nepochybně nastanou sociální otřesy a není u nás dost lidí, kteří jsou ochotni vzít na sebe určitou míru odpovědnosti v krizových chvílích. Pan místopředseda to jistě příliš dobře ví, vždyť zná osazení našeho parlamentu, který teprve získává zkušenosti. Zdeněk Jičínský má ještě jiné opodstatněné obavy - ze zhoršujících se mezinárodních okolností, jež naší ekonomické přeměně nahrávají.

Leon Richter, ministr spravedlnosti České republiky, zápasí se vším, s čím se lze v současné době potýkat. Ministerstvo, soudy a notářství jsou zavaleny žádostmi o rehabilitace, kterých je do čtvrt milionu. K tomu, aby vše takříkajíc klapalo, chybí 330 soudců k výkonu běžné agendy, sekretářky i prostory. Extra problémy stojí před notářskými úřady v souvislosti s připravovaným navrácením majetku odňatého po únoru 1948, které pro takovou rozsáhlou akci vůbec nejsou vybaveny. Ministr Richter je proto toho názoru, že majetek občanů by měl být vrácen správním rozhodnutím. Tedy tím způsobem, jakým jim byl odebrán. Tím by reprivatizace proběhla rychleji a nevzniklo by nebezpečí krajního prodlužování.

(Profit č. 9/1990)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry.…
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Technologie
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít