Pryč s centrálním plánováním

12. května 2011, 15:43 - Tomáš Munzi
12. května 2011, 15:43

Územní a stavební regulace dusí ekonomiku

V dnešní době snad už nikdo nezpochybňuje, že dřívější spor o (ne)možnost ekonomické kalkulace v rámci centrálně plánovaného hospodářství byl jednou provždy vyřešen. Ne tak ale v rámci územního plánování, kde je takzvaný „human design“ stále považován za nezbytný prostředek pro „rozvoj“ obcí a krajiny. Civilizační a historické hodnoty je skutečně třeba chránit, ale zejména ty po staletí mnohem zásadnější – tedy lidskou svobodu a vlastnická práva. Architektonické skvosty vznikaly díky svobodné a spontánní aktivitě lidí během staletí, většinou natruc regulaci a v době, kdy žádné UNESCO neexistovalo. Považovat proto například současnou Prahu, přeplněnou paneláky za věčný historický skanzen na věky věků je intelektuálně absurdní. Zvlášť pokud vezmeme v úvahu historicky relativně čerstvé vyvlastňování a zájmově řízenou asanaci židovského ghetta. Kdyby tehdy magistrátní úředníci respektovali vlastnická práva, Praha by právem mohla být dnes považována za nejkrásnější město na světě.

Uvězněné parcely

Ano, civilizačně jde o tvorbu hodnot, především ale o to, jak aktivně zhodnocovat a nikoli jen pasivně saturovat statky, které naši předci vytvořili. Nabídka půdy je limitovaná, a to má v kombinaci s hospodářským růstem zásadní vliv na ekonomické procesy a dostupnost nemovitostí zejména pro mladší generace a nové podnikatelské projekty. Protekcionismus současných nemovitostí pro ně automaticky znamená omezenější vstup na trh. Například hlavní komentátor Financial Times Martin Wolf před časem uvedl, že zvýšení poloměru Londýna jen o tři míle by uvolnilo využitelné pozemky o 50 procent. A nedávno i ministr financí Hongkongu John Tsang prohlásil, že je nutné zajistit dostatečnou nabídku parcel v boji proti nemovitostním bublinám. Je zřejmé, že úvahy o ochraně „panenské“ zemědělské půdy či územních limitech jsou i v tomto kontextu naprosto scestné. A například kombinaci omezování dostupnosti pozemků a současného podporování pěstování biopaliv lze doslova nazvat útokem na civilizační hodnoty a racionalitu. Restriktivní územní a stavební regulace totiž mimo jiné znamená, že bytová výstavba a podnikatelské projekty se musejí pohybovat v historických a centrálně plánovaných regulačních schématech a neexistuje možnost se flexibilně přizpůsobit na základě efektivního tržního vyhodnocení všech rizikových aspektů.

Hodnoty bez využití

Územní plánování a tuhá regulace výstavby je i jednou ze zásadních příčin stále doznívající globální ekonomické krize. Jak v jedné ze svých studií prokázal Randal O’Toole z washingtonského think tanku CATO, největší cenový boom a následný pád nastaly u nemovitostí v těch nejregulovanějších amerických regionech. Ekonomická logika je neúprosná. Čím je nabídka parcel v důsledku plánovací a stavební regulace méně elastická, k tím větším a zákeřnějším bublinám dochází v období expanze. To vyzdvihl ve své době dokonce i vysoce prointervencionistický nobelista Paul Krugman. Český nemovitostní trh se před krizí též velmi přehříval.
Nejzásadnější je ale vzít v úvahu mezinárodní kontext konkurenceschopnosti jak v čase, tak v prostoru. Celý svět nyní prochází komplexními změnami orientace a struktury ekonomických procesů. Zvlášť v této době je jakákoli prostorová restrikce a regulace investorů tak trochu hospodářskou „sabotáží“ dlouhodobého hospodářského a společenského rozvoje naší země. Primární je totiž vždy kvalita lidského kapitálu, který obývá dynamicky přizpůsobující se prostor. Památkářský a územně regulační fundamentalismus je spíše naopak jen oživováním dávného dialekticko-materialistického „konfliktu“ duše a těla. Tedy že prostor má absurdně „hodnotu“ bez ohledu na jeho užití a staticky se posouvá časem jako páternoster. Matička Praha a celá naše země tak bude možná definitivně osvobozena od socialistického centrálního plánování teprve tehdy, kdy se o našem dynamickém ekonomickém rozvoji bude rozhodovat z prstence mrakodrapů kolem širšího centra a nikoli z „kafkovských“ útrob sice historického, ale též už i asanovaného skanzenu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít