První zkouška ohněm na obzoru

11. září 2006, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
11. září 2006, 00:00

JEDNÁNÍ O ROZPOČTUTři měsíce po parlamentních volbách má Česká republika novou vládu v čele s premiérem Mirkem Topolánkem. Jak dlouho bude vládnout, lze jen těžko odhadnout. Jisté je, že ji hned na úvod činnosti čeká prubířský kámen: Sestavit návrh státního rozpočtu na rok 2007 tak, aby měl alespoň minimální šanci projít sněmovnou.

JEDNÁNÍ O ROZPOČTU Tři měsíce po parlamentních volbách má Česká republika novou vládu v čele s premiérem Mirkem Topolánkem. Jak dlouho bude vládnout, lze jen těžko odhadnout. Jisté je, že ji hned na úvod činnosti čeká prubířský kámen: Sestavit návrh státního rozpočtu na rok 2007 tak, aby měl alespoň minimální šanci projít sněmovnou.

Příprava návrhu státního rozpočtu na příští rok je nejen hlavní prioritou nového ministra financí Vlastimila Tlustého, ale celé vlády. Aby Česká republika nezačala nový rok rozpočtovým provizoriem, musí návrh státního rozpočtu dorazit do Poslanecké sněmovny nejpozději 30. září.

PAROUBKŮV ROZPOČET JE NEPOUŽITELNÝ Vláda expremiéra Jiřího Paroubka sice rozpočet schválila na jednom ze svých posledních zasedání, podle slov současných ministrů ale plánovaný deficit ve výši 88 miliard korun neodpovídá realitě. Je prý totiž snižován účetními triky a jeho skutečná výše přesahuje 100 miliard korun. Tlustý již dříve prohlásil, že se proto bude snažit rozpočet upravit. STÁT MUSÍ OMEZIT SOCIÁLNÍ VÝDAJE Mezi rozpočtové priority nové vlády by měly patřit zejména změny v sociálních výdajích státu a příprava penzijní a daňové reformy. V návrhu rozpočtu na příští rok z dílny bývalého šéfa rezortu financí Bohuslava Sobotky totiž mandatorní výdaje zabírají přes polovinu rozpočtových výdajů. „Nová vláda by chtěla návrh důchodové a daňové reformy i změn v sociálních výdajích nejen připravit, ale pokud možno ho i předložit do parlamentu,“ říká Tlustý. Naopak další klíčové body, které prosazoval minulý kabinet, jako je finanční podpora podnikání, výstavby dopravní infrastruktury či bydlení, budou zřejmě klíčovými body programu i této vlády. Topolánkův kabinet také počítá s tím, že jedním z jeho prvních kroků bude pokus o odložení platnosti zákona o registračních pokladnách. Neměl by v tom být žádný problém, na tomto bodě se totiž již předem dohodly prakticky všechny parlamentní strany. Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman chce také zlepšit funkčnost centrálních registračních míst a zjednodušit čerpání peněz z evropských fondů. Chystá se také zredukovat počet programů na čerpání prostředků z evropských fondů z 11 na pět. Podle něj to povede ke zjednodušení systému a ke zvýšení jeho efektivity. „Budu preferovat čerpání prostředků na infrastrukturu, a to hlavně v oblasti dopravy,“ sdělil. VLÁDA CHCE ODŠKODNIT MAJITELE DOMŮ**

Pozůstatkem po minulé vládě, který může stát daňové poplatníky miliardy korun, je také řešení sporu mezi vlastníky domů a Českou republikou u soudu ve Štrasburku. „Budou to obtížná jednání, ale pokusím se najít s žalobci smír,“ uvedl nový ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič.

Čeští majitelé domů podali do Štrasburku zhruba 3000 stížností na regulaci nájemného. V případě, že soud rozhodne, že je regulace poškodila, chtějí po českém státu žádat až 50 miliard korun. Podle Gandaloviče by vláda měla majitelům domů alespoň částečně vynahradit to, že léta dotovali nájemníky s regulovanými činžemi.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít