Article, show

První velké projekty PPP do roku 2006

29. března 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
29. března 2004, 00:00

PILOTNÍ VELKÉ PROJEKTY SPOLUPRÁCE STÁTU A SOUKROMÉHO SEKTORU NA BÁZI PRIVATE PUBLIC PARTNERSHIP (PPP) BY SE MĚLY ROZEBĚHNOUT NEJPOZDĚJI DO ROKU 2006.

Nevýhodou České republiky idalších států nově vstupujících do Evropské unie je téměř nulová zkušenost s financováním PPP a hlavně chybějící legislativa. Právě tyto aspekty jsou příčinou toho krachu plánované spolupráce vlády a soukromé firmy při výstavbě dálnice D47. Shodli se na tom účastníci konference, kterou v Praze uspořádal magazín Stavební fórum. O roku 2006 hovoří i ministr financí Bohuslav Sobotka. Podle odhadů Fondu národního majetku (FNM) je v ČR potenciál, že by soukromé firmy mohly ročně do projektů PPP investovat až 50 miliard korun.

ZATÍM V REGIONECH

Na regionální úrovni již přesto existují projekty, které jsou zárodkem zmíněného způsobu financování. „Na lokální úrovni existuje celá řada projektů, které se PPP blíží. Stát zůstává pozadu,“ podotýká exministr financí Pavel Mertlík, který nyní působí v Raiffeisenbank. Mertlík státu vyčítá především nesystémový přístup k této problematice. Za příklad spolupráce v rámci PPP lze považovat například výstavbu nové budovy Českého statistického úřadu v Praze-Strašnicích či nemocnice v Ústí nad Labem. Projekt, který nemá k PPP daleko, se realizuje také na pražské Pankráci. Investor společenského a zábavního centra Arkády Pankrác, developerská firma ECE, se zavázal, že výměnou za výhodnou nabídku pozemků na vlastní náklady zajistí dopravní obslužnost této lokality.

POMŮŽE NOVÉ CENTRUM

Podstatnou roli při zavádění metody PPP do praxe by mohlo sehrát plánované Centrum PPP, které má působit především jako poradní orgán hlavně pro zájemce z řad veřejného sektoru. Pomůže také s výběrem vhodného projektu a vzděláváním úředníků. Právě výběr vhodného typu projektu pro uplatnění PPP může být kamenem úrazu. „Vždy je třeba mít na paměti reálné možnosti té které municipality. Veřejný sektor má totiž často tendenci chtít více, než na co má,“ domnívá se poradce předsedy FNM Filip Drapák. Podrobný rozhovor s ním jsme uveřejnili v Profitu č. 12/2004.

**POZOR NA DALŠÍ ZADLUŽOVÁNÍ

Velkým rizikem zavádění PPP do praxe je možnost dalšího zvyšování zadluženosti zejména místních samospráv. Ministerstvo financí má obavy, aby některé obce nepřecenily své síly a nezadlužily se tak, že by své závazky nedokázaly splácet. „Budeme monitorovat systém PPP na úrovni obcí a krajů, aby jejich závazky neohrozily splnění maastrichtských kritérií a přijetí eura,“ upozornil Sobotka.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak…
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít