První velké projekty PPP do roku 2006

29. března 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
29. března 2004, 00:00

PILOTNÍ VELKÉ PROJEKTY SPOLUPRÁCE STÁTU A SOUKROMÉHO SEKTORU NA BÁZI PRIVATE PUBLIC PARTNERSHIP (PPP) BY SE MĚLY ROZEBĚHNOUT NEJPOZDĚJI DO ROKU 2006.

Nevýhodou České republiky idalších států nově vstupujících do Evropské unie je téměř nulová zkušenost s financováním PPP a hlavně chybějící legislativa. Právě tyto aspekty jsou příčinou toho krachu plánované spolupráce vlády a soukromé firmy při výstavbě dálnice D47. Shodli se na tom účastníci konference, kterou v Praze uspořádal magazín Stavební fórum. O roku 2006 hovoří i ministr financí Bohuslav Sobotka. Podle odhadů Fondu národního majetku (FNM) je v ČR potenciál, že by soukromé firmy mohly ročně do projektů PPP investovat až 50 miliard korun.

ZATÍM V REGIONECH

Na regionální úrovni již přesto existují projekty, které jsou zárodkem zmíněného způsobu financování. „Na lokální úrovni existuje celá řada projektů, které se PPP blíží. Stát zůstává pozadu,“ podotýká exministr financí Pavel Mertlík, který nyní působí v Raiffeisenbank. Mertlík státu vyčítá především nesystémový přístup k této problematice. Za příklad spolupráce v rámci PPP lze považovat například výstavbu nové budovy Českého statistického úřadu v Praze-Strašnicích či nemocnice v Ústí nad Labem. Projekt, který nemá k PPP daleko, se realizuje také na pražské Pankráci. Investor společenského a zábavního centra Arkády Pankrác, developerská firma ECE, se zavázal, že výměnou za výhodnou nabídku pozemků na vlastní náklady zajistí dopravní obslužnost této lokality.

POMŮŽE NOVÉ CENTRUM

Podstatnou roli při zavádění metody PPP do praxe by mohlo sehrát plánované Centrum PPP, které má působit především jako poradní orgán hlavně pro zájemce z řad veřejného sektoru. Pomůže také s výběrem vhodného projektu a vzděláváním úředníků. Právě výběr vhodného typu projektu pro uplatnění PPP může být kamenem úrazu. „Vždy je třeba mít na paměti reálné možnosti té které municipality. Veřejný sektor má totiž často tendenci chtít více, než na co má,“ domnívá se poradce předsedy FNM Filip Drapák. Podrobný rozhovor s ním jsme uveřejnili v Profitu č. 12/2004.

**POZOR NA DALŠÍ ZADLUŽOVÁNÍ

Velkým rizikem zavádění PPP do praxe je možnost dalšího zvyšování zadluženosti zejména místních samospráv. Ministerstvo financí má obavy, aby některé obce nepřecenily své síly a nezadlužily se tak, že by své závazky nedokázaly splácet. „Budeme monitorovat systém PPP na úrovni obcí a krajů, aby jejich závazky neohrozily splnění maastrichtských kritérií a přijetí eura,“ upozornil Sobotka.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít