První rok se vydařil

01. června 2012, 16:38 - Jakub Křešnička
01. června 2012, 16:38

Studenti se u nás mohou věnovat zajímavému oboru, získají kontakty i možnosti pro start vlastní kariéry, říká zakladatel Institutu energetické ekonomie

Na Vysoké škole ekonomické začal Institut energetické ekonomie (IEE) fungovat před rokem. Jeho existence osvětluje ekonomické a finanční aspekty energetiky a obchodu s energetickými komoditami a je od počátku založena na spolupráci s firmami z oboru. „S partnery se nám pak při konferencích daří reagovat i na aktuální témata, kterými zrovna energetika žije. I při následných diskusích s odborníky z praxe je zajímavé sledovat, jak dobře se studenti v problematice vyznají,“ uvádí Igor Paholok, zakladatel a ředitel Institutu energetické ekonomie při Fakultě financí a účetnictví na VŠE v Praze.

Váš institut v březnu oslaví první rok fungování, co vůbec vedlo k jeho vzniku? Na doktorském studiu na Fakultě financí a účetnictví na VŠE jsem se začal zajímat o obchodování s elektřinou. Tou dobou také začala fungovat Power Exchange Central Europe (PXE), tehdejší Pražská energetická burza. Jednou z povinností doktoranda je vypisovat témata bakalářských prací a já vymyslel různá věnující se obchodu s energií. Mezi studenty o ně byl zájem, ale odrazovalo je, že se té oblasti nemohou věnovat dále ve studiích a že se hůře shání literatura. V podstatě by se dalo říct, že se tu objevila „díra na trhu“. Samozřejmě se síťovému odvětví někteří věnovali, ale ne systematicky z pohledu finančně ekonomických otázek obchodování a risk managementu. Tak přišel nápad na systematizaci studia v této oblasti a možný vznik institutu. Tuto myšlenku jsem odprezentoval na fakultě, a i když děkan fakulty nebyl zastáncem zakládání institutů pro cokoli, nápad podpořil. Následně byl schválen vznik Institutu energetické ekonomie a souběžně i sylabus akreditovaného předmětu Analýza trhu energetických komodit.

Inspirovali jste se někde v zahraničí? Ano, energetická ekonomie bývá v zahraničí, například v Rakousku a Německu, jedním ze standardních oborů studia. Obchod s energií – nejen s elektřinou, ale i plynem a podobně – je natolik významné společenské téma, že nám přišlo zajímavé, aby doplnil možnosti studia. Posílila se tím jedna z výhod VŠE, na níž se dá studovat všechno možné od matematiky přes psychologii práce až po filozofii.

Jaký je o institut zájem? Zmiňovaný předmět není povinný, je oborově volitelný. V průběhu semestru navíc pořádáme minikonference na různá témata. Na to, že na VŠE je sedmnáct tisíc lidí a na přednášky známých osobností chodí i tisícovka studentů, to nemusí působit jako velké číslo, když k nám chodí na středně velké akce zhruba do sta lidí. Na druhé straně přijedou například lidé z Brna nebo z Německa a u všech je obecně vidět velký zájem o problematiku energetické ekonomie, nejde jim jen o přednášku nějaké „hvězdy“.

U českého školství bývá zmiňován problém odtržení od praxe, jak se tomu stavíte vy? Fungování IEE je od začátku založeno na provázání s praxí. Při přednáškách s námi kooperují odborníci našich partnerů, jako je ČEPS, energetická burza PXE, ale i specialisté z jiných firem. Když loni v červnu potřebovali na PXE junior analytika a nabídku na pozici jsme odprezentovali našim příznivcům, byli velmi příjemně překvapeni kvalitou lidí, kteří se jim naším prostřednictvím přihlásili. A jeden z nich posléze pozici získal. Snažíme se reagovat i na aktuální dění, a tak se nám po havárii ve Fukušimě a následné situaci v jaderné energetice v Německu podařilo zorganizovat konferenci, na níž vystoupila paní Dana Drábová. Taktéž jsme se věnovali problematice fotovoltaiky, přenosových sítí nebo obchodu s plynem ve spolupráci s RWE. Experti z praxe zasedli v porotě soutěže odborných prací Energy Economics Contest, jejíž výsledky jsme vyhlásili v listopadu.

Co máte v plánu do druhého roku fungování studia? Chceme pokračovat ve zmiňované soutěži, kde bychom s partnery rádi zvýšili hodnotu ocenění, abychom účastníky ještě více motivovali. Rozšířil se tým lidí působících v IEE, a tak bychom postupně chtěli rozvíjet i vlastní vědeckou činnost. Jednou ze zajímavých konferencí má být Kariéra v energetice, jejímž cílem bude prezentace možností pro studenty při nastartování úspěšného zaměstnání u firem v této oblasti. Do budoucna hodláme také ještě více rozšířit spolupráci s firmami a ostatními univerzitami v Česku. Dokážu si představit, že by energetická ekonomie mohla být samostatným oborem i u nás, stejně jako je tomu v zahraničí. Poptávka by určitě byla.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít