První rok se vydařil

01. června 2012, 16:38 - Jakub Křešnička
01. června 2012, 16:38

Studenti se u nás mohou věnovat zajímavému oboru, získají kontakty i možnosti pro start vlastní kariéry, říká zakladatel Institutu energetické ekonomie

Na Vysoké škole ekonomické začal Institut energetické ekonomie (IEE) fungovat před rokem. Jeho existence osvětluje ekonomické a finanční aspekty energetiky a obchodu s energetickými komoditami a je od počátku založena na spolupráci s firmami z oboru. „S partnery se nám pak při konferencích daří reagovat i na aktuální témata, kterými zrovna energetika žije. I při následných diskusích s odborníky z praxe je zajímavé sledovat, jak dobře se studenti v problematice vyznají,“ uvádí Igor Paholok, zakladatel a ředitel Institutu energetické ekonomie při Fakultě financí a účetnictví na VŠE v Praze.

Váš institut v březnu oslaví první rok fungování, co vůbec vedlo k jeho vzniku? Na doktorském studiu na Fakultě financí a účetnictví na VŠE jsem se začal zajímat o obchodování s elektřinou. Tou dobou také začala fungovat Power Exchange Central Europe (PXE), tehdejší Pražská energetická burza. Jednou z povinností doktoranda je vypisovat témata bakalářských prací a já vymyslel různá věnující se obchodu s energií. Mezi studenty o ně byl zájem, ale odrazovalo je, že se té oblasti nemohou věnovat dále ve studiích a že se hůře shání literatura. V podstatě by se dalo říct, že se tu objevila „díra na trhu“. Samozřejmě se síťovému odvětví někteří věnovali, ale ne systematicky z pohledu finančně ekonomických otázek obchodování a risk managementu. Tak přišel nápad na systematizaci studia v této oblasti a možný vznik institutu. Tuto myšlenku jsem odprezentoval na fakultě, a i když děkan fakulty nebyl zastáncem zakládání institutů pro cokoli, nápad podpořil. Následně byl schválen vznik Institutu energetické ekonomie a souběžně i sylabus akreditovaného předmětu Analýza trhu energetických komodit.

Inspirovali jste se někde v zahraničí? Ano, energetická ekonomie bývá v zahraničí, například v Rakousku a Německu, jedním ze standardních oborů studia. Obchod s energií – nejen s elektřinou, ale i plynem a podobně – je natolik významné společenské téma, že nám přišlo zajímavé, aby doplnil možnosti studia. Posílila se tím jedna z výhod VŠE, na níž se dá studovat všechno možné od matematiky přes psychologii práce až po filozofii.

Jaký je o institut zájem? Zmiňovaný předmět není povinný, je oborově volitelný. V průběhu semestru navíc pořádáme minikonference na různá témata. Na to, že na VŠE je sedmnáct tisíc lidí a na přednášky známých osobností chodí i tisícovka studentů, to nemusí působit jako velké číslo, když k nám chodí na středně velké akce zhruba do sta lidí. Na druhé straně přijedou například lidé z Brna nebo z Německa a u všech je obecně vidět velký zájem o problematiku energetické ekonomie, nejde jim jen o přednášku nějaké „hvězdy“.

U českého školství bývá zmiňován problém odtržení od praxe, jak se tomu stavíte vy? Fungování IEE je od začátku založeno na provázání s praxí. Při přednáškách s námi kooperují odborníci našich partnerů, jako je ČEPS, energetická burza PXE, ale i specialisté z jiných firem. Když loni v červnu potřebovali na PXE junior analytika a nabídku na pozici jsme odprezentovali našim příznivcům, byli velmi příjemně překvapeni kvalitou lidí, kteří se jim naším prostřednictvím přihlásili. A jeden z nich posléze pozici získal. Snažíme se reagovat i na aktuální dění, a tak se nám po havárii ve Fukušimě a následné situaci v jaderné energetice v Německu podařilo zorganizovat konferenci, na níž vystoupila paní Dana Drábová. Taktéž jsme se věnovali problematice fotovoltaiky, přenosových sítí nebo obchodu s plynem ve spolupráci s RWE. Experti z praxe zasedli v porotě soutěže odborných prací Energy Economics Contest, jejíž výsledky jsme vyhlásili v listopadu.

Co máte v plánu do druhého roku fungování studia? Chceme pokračovat ve zmiňované soutěži, kde bychom s partnery rádi zvýšili hodnotu ocenění, abychom účastníky ještě více motivovali. Rozšířil se tým lidí působících v IEE, a tak bychom postupně chtěli rozvíjet i vlastní vědeckou činnost. Jednou ze zajímavých konferencí má být Kariéra v energetice, jejímž cílem bude prezentace možností pro studenty při nastartování úspěšného zaměstnání u firem v této oblasti. Do budoucna hodláme také ještě více rozšířit spolupráci s firmami a ostatními univerzitami v Česku. Dokážu si představit, že by energetická ekonomie mohla být samostatným oborem i u nás, stejně jako je tomu v zahraničí. Poptávka by určitě byla.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle…
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
Technologie
Malování zastřeleno nebude. Microsoft ho „uklidí“ do Windows Storu
Intel nový ovladač pro SoC Cloverview nevydá. Jak to bude s podporou Windows 10?
Vodní chlazení pro M.2 SSD. PCIe karty Alphacool chladí pasivem nebo vodním blokem
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít