První projekty kohezního fondu schváleny

03. května 2004, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
03. května 2004, 00:00

ČESKÉ FIRMY SE MOHOU UCHÁZET O VEŘEJNÉ ZAKÁZKY I V DALŠÍCH ZEMÍCH EU Historicky prvních pět projektů, na něž přijdou peníze z Evropské unie, schválil koncem dubna Mezirezortní řídící výbor Fondu soudržnosti (kohezního fondu). Výbor je orgánem České republiky, který předkládá Evropské komisi ke schválení konkrétní vybrané projekty.

ČESKÉ FIRMY SE MOHOU UCHÁZET O VEŘEJNÉ ZAKÁZKY I V DALŠÍCH ZEMÍCH EU

Historicky prvních pět projektů, na něž přijdou peníze z Evropské unie, schválil koncem dubna Mezirezortní řídící výbor Fondu soudržnosti (kohezního fondu). Výbor je orgánem České republiky, který předkládá Evropské komisi ke schválení konkrétní vybrané projekty. Fond soudržnosti se na rozdíl od strukturálních fondů nezaměřuje na regionální politiku, ale na zásadní projekty, které přispívají například k rozvoji dopravní infrastruktury (transevropské dopravní sítě) nebo ke zlepšení životního prostředí, přičemž je poskytován státům, jejichž hrubý domácí produkt je pod devadesáti procenty průměru Evropské unie. Fond soudržnosti představuje asi třetinu objemu finančních prostředků, které jsou v EU určeny pro Českou republiku. Financování je rozděleno tak, že projekty z 85 procent financuje Evropská unie, zbývajících 15 procent Česko. N a možnosti, které schválené projekty přinášejí soukromému sektoru, jsme se zeptali prvního náměstka ministra pro místní rozvoj Ivo Hartmanna.

Schválené projekty se týkají veřejného sektoru. Jak se na nich mohou podílet podnikatelé? Soukromý sektor bude převážnou část těchto akcí realizovat formou dodávek. Vedle Fondu soudržnosti ale navíc existují strukturální fondy, z nichž mohou čerpat prostředky přímo české firmy. Tyto projekty se týkají malého a středního podnikání a dále podpory čistých technologií a technologií s výraznou přidanou hodnotou, další projekty se pak týkají rozvoje lidských zdrojů.

Jakým způsobem se o zakázku může zájemce přihlásit? V případě zájmu o zakázky na projekty týkající se železniční sítě se může zájemce přihlásit na ministerstvu dopravy či Fondu dopravní infrastruktury, v případě ekologických projektů životního prostředí na ministerstvu životního prostředí či Státním fondu životního prostředí. Bude muset uchazeč splňovat nějaké podmínky? Ano. Musí splňovat podmínky výběrového řízení. Na zakázky se bude vztahovat normální procedura zákona o zadávání veřejných zakázek. Znamená to ale splnění novelizovaného zákona, který vstoupil v platnost 1. 5., tedy včetně šesti evropských směrnic. Čeští podnikatelé se budou moci ucházet i o zakázky v dalších zemích EU, ale zároveň evropské firmy i o zakázky u nás. Mají naši podnikatelé šanci v náročné konkurenci uspět? Jsem přesvědčen, že šanci mají. N avíc se domnívám, že česká ekonomika je natolik otevřená, že všechny firmy, které tady chtějí působit, už tak dávno učinily. Naše ekonomika je do té míry otevřena mezinárodní konkurenci, že rozšíření trhu na celoevropský může našim podnikatelům přinést pouze rozšíření nabídky uplatnění, protože již nebudou vystaveni diskriminačním podmínkám právě z hlediska zadávání veřejných zakázek. Srovnání ekonomik zemí Unie - HDP na obyvatele (EU15=100)

Suverénně vede Lucembursko s hodnotou 195,2 průměru EU

117,9 % Irsko114,9 % Nizozemsko 110,9 % Rakousko 108,8 % Belgie 104,1 % Finsko 103,4 % Dánsko 103,4 % Německo 102,9 % Francie 102,8 % Itálie 102,1 % Švédsko 100,4 % Británie 84,0 % Španělsko 82,85 % Kypr 69,79 % Slovinsko 69,20 % Portugalsko 64,70 % Řecko 59,01 % ČR 55,30 % Malta 52,74 % Maďarsko 47,26 % Slovensko 40,50 % Polsko 39,77 % Estonsko 38,59 % Lotyšsko 33,38 % Litva Pramen: Eurostat, ČSÚ

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít