První kolo nepřineslo překvapení

18. října 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
18. října 2004, 00:00

STÁTNÍ ROZPOČET Hašteření, které často přerůstá až v osobní útoky. Tak vypadá projednávání návrhu rozpočtu v posledních letech. I přesto návrh minulý týden přežil první souboj. První čtení návrhu státního rozpočtu na rok 2005 začalo ve středu kolem třetí hodiny odpoledne.

**STÁTNÍ ROZPOČET

Hašteření, které často přerůstá až v osobní útoky. Tak vypadá projednávání návrhu rozpočtu v posledních letech. I přesto návrh minulý týden přežil první souboj.

První čtení návrhu státního rozpočtu na rok 2005 začalo ve středu kolem třetí hodiny odpoledne. Přibližně čtyři hodiny se pak u řečnického pultu střídali koaliční a opoziční politici, aby prvně uvedení hodnotili návrh jako maximální kompromis, druzí jako další kamínek na cestě k závratnému zadlužování státu. Podle premiéra Stanislava Grosse je návrh rozpočtu v souladu s konvergenčním programem, v němž se Česká republika zavázala Evropské unii k rozpočtové disciplíně, a se schválenou koncepcí reformy veřejných financí. Předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý tvrdí, že vláda pouze pokračuje vysokou rychlostí v zadlužování ČR a úroky z dluhů pohlcují postupně veškerý prostor, který vláda může mít. „Vláda rozhazuje a je jí úplně jedno, že z cizího a ještě k tomu na dluh,“ řekl Tlustý. Nejen ODS se také obává, že navržené hlavní objemy rozpočtu - tedy příjmy ve výši 824,8 miliardy korun, výdaje 908,4 miliardy a deficit 83,6 miliardy - nebudou dodrženy zejména na příjmové stránce. To však odmítá předseda rozpočtového výboru a KDU-ČSL Miroslav Kalousek. „Vláda na straně příjmů vycházela ze střízlivých indikátorů, a proto se poslanci nemusejí obávat, že by příjmy nebyly naplněny,“ prohlásil. Komunisté se zase v debatě nad návrhem zaměřili na jim blízké cíle, tedy zejména sociální oblast. „Tento rozpočet hledá úspory v domácnostech nejchudších,“ řekl mimo jiné šéf KSČM Miroslav Grebeníček. To už se však jednalo téměř před prázdnými lavicemi. Neboť čím bylo první čtení rozpočtu na příští rok letos opravdu typické, byl malý zájem poslanců o projednávané téma. „Pan premiér nemá čas na takovou hloupost, banalitu a nepodstatnost, jako je projednávání návrhu státního rozpočtu,“ kritizoval místopředseda ODS Petr N ečas neúčast Grosse při debatě. V konečném hlasování podpořili návrh všichni přítomní poslanci vládních stran, opozice byla naopak proti. Celkem 99 ze 194 přítomných poslanců tedy rozhodlo o tom, že se nyní státním rozpočtem budou zabývat jednotlivé sněmovní výbory. O množství peněz pro jednotlivé rezorty a také o konečném schválení rozpočtu ale rozhodnou poslanci až koncem roku.

(Komentář přinášíme na straně 18)

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít