První kolo nepřineslo překvapení

18. října 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
18. října 2004, 00:00

STÁTNÍ ROZPOČET Hašteření, které často přerůstá až v osobní útoky. Tak vypadá projednávání návrhu rozpočtu v posledních letech. I přesto návrh minulý týden přežil první souboj. První čtení návrhu státního rozpočtu na rok 2005 začalo ve středu kolem třetí hodiny odpoledne.

**STÁTNÍ ROZPOČET

Hašteření, které často přerůstá až v osobní útoky. Tak vypadá projednávání návrhu rozpočtu v posledních letech. I přesto návrh minulý týden přežil první souboj.

První čtení návrhu státního rozpočtu na rok 2005 začalo ve středu kolem třetí hodiny odpoledne. Přibližně čtyři hodiny se pak u řečnického pultu střídali koaliční a opoziční politici, aby prvně uvedení hodnotili návrh jako maximální kompromis, druzí jako další kamínek na cestě k závratnému zadlužování státu. Podle premiéra Stanislava Grosse je návrh rozpočtu v souladu s konvergenčním programem, v němž se Česká republika zavázala Evropské unii k rozpočtové disciplíně, a se schválenou koncepcí reformy veřejných financí. Předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý tvrdí, že vláda pouze pokračuje vysokou rychlostí v zadlužování ČR a úroky z dluhů pohlcují postupně veškerý prostor, který vláda může mít. „Vláda rozhazuje a je jí úplně jedno, že z cizího a ještě k tomu na dluh,“ řekl Tlustý. Nejen ODS se také obává, že navržené hlavní objemy rozpočtu - tedy příjmy ve výši 824,8 miliardy korun, výdaje 908,4 miliardy a deficit 83,6 miliardy - nebudou dodrženy zejména na příjmové stránce. To však odmítá předseda rozpočtového výboru a KDU-ČSL Miroslav Kalousek. „Vláda na straně příjmů vycházela ze střízlivých indikátorů, a proto se poslanci nemusejí obávat, že by příjmy nebyly naplněny,“ prohlásil. Komunisté se zase v debatě nad návrhem zaměřili na jim blízké cíle, tedy zejména sociální oblast. „Tento rozpočet hledá úspory v domácnostech nejchudších,“ řekl mimo jiné šéf KSČM Miroslav Grebeníček. To už se však jednalo téměř před prázdnými lavicemi. Neboť čím bylo první čtení rozpočtu na příští rok letos opravdu typické, byl malý zájem poslanců o projednávané téma. „Pan premiér nemá čas na takovou hloupost, banalitu a nepodstatnost, jako je projednávání návrhu státního rozpočtu,“ kritizoval místopředseda ODS Petr N ečas neúčast Grosse při debatě. V konečném hlasování podpořili návrh všichni přítomní poslanci vládních stran, opozice byla naopak proti. Celkem 99 ze 194 přítomných poslanců tedy rozhodlo o tom, že se nyní státním rozpočtem budou zabývat jednotlivé sněmovní výbory. O množství peněz pro jednotlivé rezorty a také o konečném schválení rozpočtu ale rozhodnou poslanci až koncem roku.

(Komentář přinášíme na straně 18)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít