První dohoda o spolupráci

22. září 2003, 00:00 - (peh)
22. září 2003, 00:00

AŽ O DVACET PROCENT LEVNĚJŠÍ BY MOHLO BÝT V BLÍZKÉ BUDOUCNOSTI POTRAVINÁŘSKÉ ZBOŽÍ Z ČÍNY DOVÁŽENÉ DO ČR. KONSTATOVAL TO PREZIDENT POTRAVINÁŘSKÉ KOMORY ČR (PK) JAROSLAV CAMPLÍK POTÉ, CO UPLYNULÝ TÝDEN PODEPSALA PK A ČÍNSKÁ POTRAVINÁŘSKÁ KOMORA (ČPK) DOHODU O VZÁJEMNÉ SPOLUPRÁCI.

Česko-čínská spolupráce potravinářů má perspektivu

AŽ O DVACET PROCENT LEVNĚJŠÍ BY MOHLO BÝT V BLÍZKÉ BUDOUCNOSTI POTRAVINÁŘSKÉ ZBOŽÍ Z ČÍNY DOVÁŽENÉ DO ČR. KONSTATOVAL TO PREZIDENT POTRAVINÁŘSKÉ KOMORY ČR (PK) JAROSLAV CAMPLÍK POTÉ, CO UPLYNULÝ TÝDEN PODEPSALA PK A ČÍNSKÁ POTRAVINÁŘSKÁ KOMORA (ČPK) DOHODU O VZÁJEMNÉ SPOLUPRÁCI.

Jde o vůbec první dohodu v této oblasti v polistopadovém období, ČR je přitom teprve třetí zemí (po Ukrajině a Maďarsku), která s Čínou takovou dohodu podepsala. Ačkoli byla mise ČPK v ČR především testováním možností obou stran, došlo již k prvním konkrétním podnikatelským kontaktům. Čínská delegace navštívila například dominantního tuzemského zpracovatele olejnin, ústeckou Setuzu. Podle Xumina existují právě v oblasti zpracování olejnin „široké možnosti spolupráce“, neboť Čína je největším světovým producentem olejů. Setuza podle své tiskové mluvčí Marie Logrové nabídla mimo jiné technologické know-how. „Máme o to velký zájem,“ potvrdil Xumin. „Myslíme si, že je to po dlouhé době první krok k rozvoji obchodních vztahů, které byly dlouho na bodu mrazu,“ uvedl Camplík. Podstatou by přitom mělo být navázání přímých kontaktů mezi obchodníky z obou zemí, neboť drtivá většina dovozů z Číny se v současné době uskutečňuje prostřednictvím reexportů ze zemí EU, což pochopitelně výsledný produkt na českém trhu zdražuje.To potvrdil také prezident ČPK Cao Xumin, podle kterého navíc „existuje mnoho českých výrobků, které jsou pro čínské spotřebitele dobré, ale v Číně se o nich nic neví“. „Je proto potřeba je na čínském trhu propagovat,“ zdůraznil Xumin. Naopak Čína má zájem dovážet z ČR mimo jiné sušené mléko, víno, pivo nebo kuřecí výrobky. Podle ministerstva zemědělství dosáhl v loňském roce agrární obchod s Čínou celkového obratu 57,1 milionu USD. Agrární vývoz přitom dosáhl objemu 1,1 milionu USD a dovoz do ČR 56 milionů USD. Záporné obchodní saldo zahraničního agrárního obchodu tak v loňském roce činilo 54,9 milionu USD.

DOHODA O SPOLUPRÁCI

Potravinářské komory České republiky a Číny podepsaly dohodu o spolupráci. Týká se pravidelné výměny obchodních, ekonomických a právních informací, poskytování konzultačního servisu členům komor i vzájemného vyhledávání partnerů pro obchod a zakládání společných podniků. Česká a čínská strana se dohodly také na tom, že si navzájem umožní přístup na internetové stránky s možností inzerce pro potravinářské podniky. Součástí spolupráce má být i výměna delegací, obchodní semináře a výstavy. „Vidíme to jako pozitivní, dobrý začátek,“ uvedl prezident Potravinářské komory ČR Jaroslav Camplík. „Čínská potravinářská komora je velká organizace, která má 3400 členů. Tamní trh je velmi perspektivní,“ dodal. Čeští potravináři se zajímají o dovoz některých surovin z Číny. Jde například o koncentráty z rajčat, koření či čaje. Prezident Čínské potravinářské komory Cao Xumin uvedl, že vzájemný zemědělský obchod funguje do značné míry prostřednictvím třetích zemí. „Cílem je podporovat přímý kontakt mezi podnikateli obou států,“ prohlásil.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít