První diamant získal ve dvanácti

10. dubna 2007, 00:00 - JAROSLAV SCHEJBAL, EVA MARZINI
10. dubna 2007, 00:00

MARTIN WICHTERLE, MAJITEL WIKOV INDUSTRYSpolečnost Wikov Martina Wichterleho věnovala v březnu nejvíce pozornosti projektu zahájení výroby větrných elektráren. První kusy by měly opustit nově zrekonstruovaný závod v Hradci Králově už na konci léta.

MARTIN WICHTERLE, MAJITEL WIKOV INDUSTRY

Společnost Wikov Martina Wichterleho věnovala v březnu nejvíce pozornosti projektu zahájení výroby větrných elektráren. První kusy by měly opustit nově zrekonstruovaný závod v Hradci Králově už na konci léta.

Okruh možných míst, kde budou první Wichterleho větrníky stát, se zúžil již pouze na dvě až tři lokality. Vše teď bude záležet na tom, jak rychle který investor získá stavební povolení. Původně mělo být definitivní místo výstavby známo již na přelomu března a dubna. Nový stavební zákon však celé řízení poněkud protáhl.

UDĚLAJÍ DÍRU DO SVĚTA?

Jakou má tento projekt šanci na úspěch? Na to jsme se zeptali odborníka na obnovitelné zdroje energie Jiřího Beranovského ze společnosti Ekowatt. Ten vyjádřil pochybnost nad tím, zda je česká firma schopna v oblasti větrných elektráren vyvinout nějaký konkurenceschopný výrobek. „Takové pokusy tu již byly, ale výsledný produkt vždy výrazně zaostával za nejšpičkovějšími výrobky,“ říká Beranovský.

Martin Wichterle však věří, že to tentokrát vyjde. „Spolu s námi se na projektu podílí i rakouská společnost Windtech, která dodá řídící systém. Největším průlomem je však převodovka vyvinutá naší britskou dceřinou firmou Orbital 2, která již v několika větrných elektrárnách po světě funguje. Tato převodovka nám umožní vyrábět energii daleko kvalitněji, než bylo doposud možné. Další její výhodou je pak také její životnost, která dosahuje přibližně dvaceti let, což je třikrát více než u konkurence,“ vypočítává Wichterle.

DŘÍVE DIAMANTY, DNES PYTLÍKY

Nejenom prací je však živ člověk. V minulých dílech seriálu jsme zmínili, že Martin Wichterle sbírá pytlíky na zvracení od různých leteckých společností. Klub sběratelů kuriozit mu na základě této zmínky poslal prostřednictvím naší redakce další kousek do sbírky, a to pytlíky od již zaniklé společnosti Swissair.

Předání tohoto dárku vyvolalo ve Wichterlem vzpomínku na podobnou, již třicet let starou příhodu. „Bylo mi asi dvanáct a chodil jsem do archeologicko-geologického kroužku. Jednou za námi přišli z rádia a se mnou udělali krátký rozhovor. Říkal jsem, že sbírám minerály a že mi chybí z Mohsovy stupnice tvrdosti již jenom korund a diamant. A skutečně mi tenkrát nějaký pán korund a malý diamant poslal, což byl pro mě tehdy neskutečný zázrak,“ vypráví Wichterle.

MARTIN WICHTERLE

Hlavní náplní se v březnu pro majitele 20 strojírenského impéria Wikov stala práce na projektu výroby větrných elektráren.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít