První české IPO v New Yorku

03. února 2012, 16:50 - Ondřej Hergesell
03. února 2012, 16:50

AVG Technologies

Brněnská společnost AVG Technologies, tvůrce antivirových počítačových programů, má za sebou debut na newyorské burze (New York Stock Exchange, NYSE). Firma tam minulý týden v primární nabídce akcií (IPO) uvedla osm milionů akcií, což při ceně 16 dolarů na jeden cenný papír představuje 128 milionů dolarů, tedy bezmála dvě a půl miliardy korun. Polovina prodávaných cenných papírů byly nově vydané akcie, druhou polovinu prodali dosavadní podílníci AVG v čele s investiční společností Enterprise Investors. Inkasované peníze hodlá firma použít na další rozvoj bezpečnostních programů, včetně antivirových softwarů pro chytré mobilní telefony.
Prodejní cena 16 dolarů na akcii ohodnotila celou společnost AVG na 870 milionů dolarů, tedy asi na 16,6 miliardy korun. Ačkoli kurz akcií během prvního dne obchodování spadl až na hranici třinácti dolarů za kus, považuje Ondřej Bartoš, investor technologických firem, IPO brněnské firmy na NYSE za obrovský úspěch. „Jsem nadšený, že se česká firma dostala na americkou burzu. Vývoj ceny možná působí trochu pod očekávání, ale to je způsobeno pesimismem panujícím na trhu vůči novým technologickým titulům a dlouhým obdobím příprav v AVG. Jsem přesvědčen, že investoři budou pozorně sledovat vývoj byznysu AVG a v horizontu několika měsíců, možná i dříve, se bude cena akcií zlepšovat,“ řekl Bartoš týdeníku Euro.
Software od AVG chrání více než 106 milionů počítačů ve 185 zemích světa. Většinu zákaznické báze tvoří takzvaní bezplatní uživatelé programů, přesto má AVG přes patnáct milionů platících zákazníků, kteří během prvních devíti měsíců loňského roku zaplatili na licencích 130 milionů dolarů. Celkové tržby ve zmiňovaném období dosáhly 198 milionů dolarů a čistý zisk se přiblížil hranici sto milionů, tedy asi 1,9 miliardy korun. AVG disponuje celosvětovou sítí distributorů, brněnský software prodává například Wal-Mart, tři čtvrtiny tržeb však inkasuje on-line, tedy prostřednictvím svého internetového obchodu.
Na NYSE se v současnosti obchoduje asi třináct procent akcií AVG, objem se však může časem měnit. Největším akcionářem firmy je s 28,1 procenta investiční fond TA AVG Luxembourg, vlastněný bostonskou společností TA Associates. Dosavadní držitel největšího balíku akcií, fond PEF V Information Technology II, ze skupiny Enterprise Investors, po IPO ovládá 26,74 procenta AVG; investiční fond Intel Capital patřící největšímu světovému výrobci počítačových čipů drží 11,88 procenta akcií. Balík 15,38 procenta akcií vlastní společnost Grisoft Holdings, kterou ovládá někdejší majoritní vlastník AVG Gabriel Eichler.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít