Průzkum odhalil zákulisí unijní lobby

08. dubna 2009, 14:00 - <a href="http://www.euractiv.cz">Euractiv.cz</a>
08. dubna 2009, 14:00

Většina evropských průmyslníků připouští, že zvlášť v čase krize je nezbytné ovlivňovat směřování evropské politiky pomocí lobbování. To probíhá především pomocí velkých podnikatelských federací, které jejich zájmy v Bruselu zastupují, ukázal průzkum EurActivu.

Autor: Profit - Jakub Stadler

Podle 86% zástupců průmyslníků a 85% reprezentantů evropských podnikatelských komor je lobbování na půdě unijních institucí nejdůležitější činností v rámci tzv. „public affairs“ (tento výraz zahrnuje veškerý kontakt se všemi osobami, které mají vliv na určitý sektor podnikání a/nebo jsou jím ovlivňovány, tedy s tzv. stakeholdery).

Aktivity spojené s monitoringem a jednáním o připravované unijní legislativě považují za důležitější samotné podnikatelské asociace, než jejich členové. U první skupiny respondentů považuje monitoring a komunikaci za klíčové přes 80% respondentů, u podniků zastoupených v těchto asociacích přibližně 60% dotázaných. Co se nutnosti personálního zastoupení v Bruselu týká, to je samozřejmě také zásadnější pro průmyslové federace (84%), než pro jednotlivé podniky.

Obě skupiny dotázaných (asociace – 52%, podniky – 69%) se shodli, že největší výzvou při prosazování vlivu v Bruselu je sjednocení požadavků jednotlivých členů zájmové skupiny. Většina respondentů proto komunikuje se svými kolegy nejméně jednou týdně, a to zejména pomocí e-mailu (okolo 90% dotazovaných). Přes 60% respondentů si však stále „velmi cení“ osobního kontaktu.

Ze zástupců podnikatelských federací si 45% dotázaných stěžovalo, že nemohou svou funkci plnit tak efektivně, jak by si přáli kvůli nedostatku prostředků a podle 39% z nich je problematické sladit zájmy různě velkých společností (s různými rozpočty).

Více než polovina evropských podnikatelských asociací (51%) očekává v následujících letech rozšíření své členské základny, přičemž jen 5% je přesvědčeno o opaku. Zhruba polovina zástupců průmyslníků se domnívá, že počty členů federací se nebudou měnit; 41% čeká růst. Evropské průmyslové federace se v současnosti skládají ze 35% ze samotných firem (jejichž podíl roste) a zbytek tvoří národní podnikatelské komory.

Přes 90% respondentů z korporátní sféry v průzkumu uvedlo, že členství v podnikatelských komorách je jedním z důležitých nástrojů, jak dosahovat svých cílů v rámci „public affairs“. Skoro polovina firem je proto členem aspoň 5 podnikatelských komor.

Dan Luca, šéf public relations sítě EurActiv, k výsledkům průzkumu uvedl: „Podniky postupně vstupovaly a dále vstupují do rostoucího počtu podnikatelských asociací. Zatímco dnes je polovina z nich členy více než 5 těchto organizací, v roce 2007 jich bylo jen 25%.“ Luca dodal, že většina evropských průmyslových federací zahrnuje členy ze všech zemí sedmadvacítky.

Výsledky průzkumu také ukázaly, že většina respondentů (jak federací, tak podniků) utrácí asi polovinu rozpočtu určenou na „public affairs“ v Bruselu, ale z toho jen necelá čtvrtina jde přímo na lobbování.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít