Průzkum: Není dostatek příležitostí pro pracující matky

17. ledna 2011, 14:40 - Profit, TZ
17. ledna 2011, 14:40

Situace v oblasti rovných pracovních příležitostí je po celém světě znepokojivá. V roce 2011 se kvůli narůstajícím předsudkům očekává pokles zaměstnanosti pracujících matek.

Foto: Jakub Stadler

Z průzkumu společnosti Regus, kterého se účastnilo více než 10 000 respondentů z firem, vyplývá, že se oproti stejnému období minulého roku o pětinu snížil počet firem, které zamýšlejí najímat více pracujících matek. V porovnání s minulým rokem, kdy 44 % společností plánovalo najmout pracující matky, se s příchodem roku 2011 počet těchto společností snížil na 36 %. V nové studii společnosti Regus také vyšlo najevo, že řada firem má stále ze zaměstnávání pracujících matek obavy.

Studie společnosti Regus ukázala, že v porovnání s celkovým plánováním zaměstnanosti v podnicích, kde 45 % všech společností plánuje najmout v roce 2011 nové zaměstnance, je zamýšlené procento najímání pracujících matek výrazně nižší. Tento fakt je silně znepokojivý pro rodiny, ženy navracející se do zaměstnání i vlády. V České republice je tento trend zjevný. Celkem 46 % společností plánuje najímat zaměstnance, ale pouze 36 % firem oznámilo, že součástí jejich plánu je najímat více pracujících matek.

Z průzkumu také vyšlo najevo, že mezi menšinou zaměstnavatelů stalé panují obavy, že pracující matky mají nižší pracovní nasazení a jsou méně flexibilní než ostatní zaměstnanci (37 %), že mohou krátce po zapracování opustit společnost kvůli případnému dalšímu těhotenství (33 %) nebo že jsou jejich znalosti a dovednosti zastaralé (24 %). V České republice se zaměstnavatelé zejména obávají toho, že by matky mohly opustit zaměstnání kvůli dalšímu těhotenství (35 %), ale mají menší strach, že by jejich znalosti a dovednosti mohly být zastaralé (21 %).

Na druhou stranu si však většina firem cení matek vracejících se po mateřské dovolené. Téměř tři čtvrtiny (72 %) podniků věří, že společnosti, které ignorují matky vracející se na částečný úvazek, opomíjejí důležitou a cennou část pracovního trhu. Celých 56 % firem navíc u pracujících matek bere ohled na nabídku dovedností, které jsou na současném trhu jen těžko dostupné, a 57 % podniků přiznává, že si cení vracejících se matek, protože nabízejí zkušenosti a dovednosti a zároveň nepožadují vysoké platy. V České republice 53 % podniků klade důraz na fakt, že pracující matky nepožadují vysoké platy, což je méně než globální průměr.

Garry Gürtler, viceprezident pro střední a východní Evropu společnosti Regus situaci komentuje následujícím způsobem: „Návrat předsudků není při současném utahování opasků překvapující. Některé firmy se zjevně stále drží zastaralých názorů i v současném pracovním prostředí. Drtivá většina společností sice souhlasí, že zavřít dveře pracujícím matkám znamená připravit se o cenné zaměstnance, ale také panují obavy, že rodinné závazky mohou pracujícím matkám bránit, aby práci věnovaly plnou pozornost a nasazení. Pracoviště se stále vyvíjejí a ukazuje se, že firmy, které dokážou vzít tyto cenné výhody za své, mají větší šanci na úspěch. Flexibilita pracovních úvazků se dnes naštěstí stává standardem. Pokud praktické podniky umožní zaměstnancům práci s alternativní pracovní dobou nebo práci blíže k bydlišti, zjistí, že jsou schopny poskytnout prostředí, které je přívětivější k rodině, ale zároveň je i produktivnější. V České republice je zaměstnanost žen výrazně pod průměrem 27 zemí EU. Potřeby pracujících matek přitom nejsou nijak mimořádné a jejich rozpoznání a rozšíření tohoto poznatku i vzhledem k dalším pracovníkům povede ke zvýšení produktivity, snížení režijních nákladů a stejně tak i k vytvoření lépe motivovaných zaměstnanců.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít