Průzkum: Lidé si na dovolené pronajímají automobily, aniž by zkontrolovali jejich bezpečnost

24. června 2011, 18:28 - Profit, TZ
24. června 2011, 18:28

Zhruba 15 % Evropanů si letos v létě během své dovolené plánuje pronajmout auto. Tento počet odpovídá více než deseti milionům jednotlivých pronájmů. Z rozsáhlého výzkumu společnosti Goodyear Dunlop vyplývá, že miliony těchto řidičů si však nikdy před cestou nezkontrolují bezpečnost půjčovaných vozidel.

Foto: Profimedia.cz

Průzkum bezpečnosti silničního provozu, provedený v rámci kampaně Goodyear Dunlop „Vyjeďte připraveni, dojeďte bezpečně“, oslovil 5.600 motoristů v patnácti zemích po celé Evropě. Hlavním tématem byly otázky spojené s  nároky a zátěží řidičů při řízení v letních měsících. Průzkum ukazuje, že téměř 70 % evropských motoristů zapomene provést základní bezpečnostní kontrolu. Zatímco více než polovina dotazovaných si nezapomene zabalit svou kolekci cédéček, pouze něco málo přes 40 % zkontroluje, zda je v autě hasicí přístroj. Navíc méně než jeden řidič ze tří odpověděl, že by s velkou pravděpodobností zkontroloval hloubku běhounu a celkový stav pneumatik.

Co se týče rozdílů mezi zeměmi, pouhých 32 % francouzských turistů by se ujistilo, že automobil je vybaven lékárničkou, zatímco 86 % Rusů řeklo, že by bez ní nevyjelo.

Automobily v půjčovnách jsou často nové modely a díky pravidelné údržbě mohou být i v lepším stavu než mnoho soukromých aut, ale půjčení automobilu během prázdninové sezóny stále vyžaduje jistou specifickou přípravu. „Řidiči by se měli s půjčovaným vozem seznámit a uvědomit si rozdílná pravidla silničního provozu. Měli by si naplánovat trasu, aby se ujistili, že se jejich pozornost soustředí na vozovku. Než se vydají na cestu, by se také měli dobře podívat na pneumatiky vozidla. Je hloubka běhounu dostatečná? Jsou v bočnici nějaké rýhy? Je v pneumatice správný tlak?“, říká Jens Völmicke, ředitel korporátní komunikace, Goodyear Dunlop pro Evropu. „Nezabere to moc času, ale může to mít na vaše cestování velký vliv. Pokud vyjedete připraveni, máte větší šanci, že dojedete bezpečně.

Jízda na půjčeném skútru či motocyklu přináší na dovolené další rizika. Řidič i pasažéři by měli vždy nosit helmu a ochranné oblečení a jet opatrně, jelikož nejsou zvyklí na zahraniční pravidla silničního provozu a zvyklosti místních řidičů i chodců. 

Po důkladné analýze dat z průzkumu, který pokrýval různé typy zátěže a nároků v průběhu letní prázdninové sezóny, vypracoval Goodyear Dunlop „Nejdůležitější letní bezpečností tipy“, aby pomohl řidičům snížit nebezpečí letní jízdy a ujistit se, že je vozidlo, které si půjčují, v dobrém stavu:

Připravte sami sebe – Ujistěte se, že máte dostatek tekutin, jste odpočatí a že na cestu máte dostatek času

Zkontrolujte stav vašeho auta – Než vyrazíte na cestu, postarejte se o provedení základní údržby

Připravte se na cestu – Ujistěte se, že znáte trasu a pravidla provozu po celé délce cesty

Ujistěte se, že je auto správně naložené - postarejte se, aby byli pasažéři v bezpečí a zavazadla uložena bezpečně 

Zkontrolujte pneumatiky – Ujistěte se, že běhoun má dostatečnou hloubku a pneumatiky správný tlak

Metodika průzkumu:

-    Studie byla provedena společností  APCO Insight pro společnost „Goodyear Dunlop Europe” za účelem lepšího pochopení jízdního chování řidičů během letní dovolené, jejich povědomí o bezpečnosti na silnici, jejich názorů a praxi. 

-   Průzkumu se zúčastnilo celkem 5.622 evropských řidičů v Rakousku (350), Belgii (378), Bulharsku (378), České republice (378), Francii (378), Německu (378), Itálii (378), Polsku (378), Rumunsku (378), Rusku (378), Slovensku (378), Slovinsku (378), španělsku (378), švýcarsku (354) a Spojeném království (377).

-    Sběr dat v terénu probíhal od 12. do 31. května 2011.

-    Pohovory probíhaly online v místním jazyce každé země. Byly stanoveny národ reprezentující kvóty dle pohlaví a věku. 

-    Respondenti museli být držiteli platného řidičského průkazu, starší než 18 let a aktivní řidiči.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít