Průzkum: Lidé si na dovolené pronajímají automobily, aniž by zkontrolovali jejich bezpečnost

24. června 2011, 18:28 - Profit, TZ
24. června 2011, 18:28

Zhruba 15 % Evropanů si letos v létě během své dovolené plánuje pronajmout auto. Tento počet odpovídá více než deseti milionům jednotlivých pronájmů. Z rozsáhlého výzkumu společnosti Goodyear Dunlop vyplývá, že miliony těchto řidičů si však nikdy před cestou nezkontrolují bezpečnost půjčovaných vozidel.

Foto: Profimedia.cz

Průzkum bezpečnosti silničního provozu, provedený v rámci kampaně Goodyear Dunlop „Vyjeďte připraveni, dojeďte bezpečně“, oslovil 5.600 motoristů v patnácti zemích po celé Evropě. Hlavním tématem byly otázky spojené s  nároky a zátěží řidičů při řízení v letních měsících. Průzkum ukazuje, že téměř 70 % evropských motoristů zapomene provést základní bezpečnostní kontrolu. Zatímco více než polovina dotazovaných si nezapomene zabalit svou kolekci cédéček, pouze něco málo přes 40 % zkontroluje, zda je v autě hasicí přístroj. Navíc méně než jeden řidič ze tří odpověděl, že by s velkou pravděpodobností zkontroloval hloubku běhounu a celkový stav pneumatik.

Co se týče rozdílů mezi zeměmi, pouhých 32 % francouzských turistů by se ujistilo, že automobil je vybaven lékárničkou, zatímco 86 % Rusů řeklo, že by bez ní nevyjelo.

Automobily v půjčovnách jsou často nové modely a díky pravidelné údržbě mohou být i v lepším stavu než mnoho soukromých aut, ale půjčení automobilu během prázdninové sezóny stále vyžaduje jistou specifickou přípravu. „Řidiči by se měli s půjčovaným vozem seznámit a uvědomit si rozdílná pravidla silničního provozu. Měli by si naplánovat trasu, aby se ujistili, že se jejich pozornost soustředí na vozovku. Než se vydají na cestu, by se také měli dobře podívat na pneumatiky vozidla. Je hloubka běhounu dostatečná? Jsou v bočnici nějaké rýhy? Je v pneumatice správný tlak?“, říká Jens Völmicke, ředitel korporátní komunikace, Goodyear Dunlop pro Evropu. „Nezabere to moc času, ale může to mít na vaše cestování velký vliv. Pokud vyjedete připraveni, máte větší šanci, že dojedete bezpečně.

Jízda na půjčeném skútru či motocyklu přináší na dovolené další rizika. Řidič i pasažéři by měli vždy nosit helmu a ochranné oblečení a jet opatrně, jelikož nejsou zvyklí na zahraniční pravidla silničního provozu a zvyklosti místních řidičů i chodců. 

Po důkladné analýze dat z průzkumu, který pokrýval různé typy zátěže a nároků v průběhu letní prázdninové sezóny, vypracoval Goodyear Dunlop „Nejdůležitější letní bezpečností tipy“, aby pomohl řidičům snížit nebezpečí letní jízdy a ujistit se, že je vozidlo, které si půjčují, v dobrém stavu:

Připravte sami sebe – Ujistěte se, že máte dostatek tekutin, jste odpočatí a že na cestu máte dostatek času

Zkontrolujte stav vašeho auta – Než vyrazíte na cestu, postarejte se o provedení základní údržby

Připravte se na cestu – Ujistěte se, že znáte trasu a pravidla provozu po celé délce cesty

Ujistěte se, že je auto správně naložené - postarejte se, aby byli pasažéři v bezpečí a zavazadla uložena bezpečně 

Zkontrolujte pneumatiky – Ujistěte se, že běhoun má dostatečnou hloubku a pneumatiky správný tlak

Metodika průzkumu:

-    Studie byla provedena společností  APCO Insight pro společnost „Goodyear Dunlop Europe” za účelem lepšího pochopení jízdního chování řidičů během letní dovolené, jejich povědomí o bezpečnosti na silnici, jejich názorů a praxi. 

-   Průzkumu se zúčastnilo celkem 5.622 evropských řidičů v Rakousku (350), Belgii (378), Bulharsku (378), České republice (378), Francii (378), Německu (378), Itálii (378), Polsku (378), Rumunsku (378), Rusku (378), Slovensku (378), Slovinsku (378), španělsku (378), švýcarsku (354) a Spojeném království (377).

-    Sběr dat v terénu probíhal od 12. do 31. května 2011.

-    Pohovory probíhaly online v místním jazyce každé země. Byly stanoveny národ reprezentující kvóty dle pohlaví a věku. 

-    Respondenti museli být držiteli platného řidičského průkazu, starší než 18 let a aktivní řidiči.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít