Průzkum: Export zažívá mírné oživení, podniky se spoléhají nejvíce samy na sebe

08. února 2012, 08:08 - Profit, TZ
08. února 2012, 08:08

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR zveřejňuje výsledky průzkumu o názorech podnikatelů na podporu exportu II. Šetření navazuje na průzkum AMSP ČR k exportu realizovaný v září 2009.

Foto: Profimedia.cz

V aktuálním šetření se exportéři z řad malých a středních podniků (MSP) vyjádřili k vývoji exportu a jeho trendům, k hodnocení státní podpory exportu a jejímu využívání z řad MSP, dále k návrhu na zvýhodnění českých exportérů odebírajících své subdodávky od českých výrobců a v neposlední řadě k transformaci státních služeb na podporu exportu.

Vývoje objemu exportu SME za rok 2011

Celých 45 % dotázaných firem uvedlo, že se jim v minulém roce zvýšil objem exportu. Objem exportu v rámci malých a středních podniků zaznamenal v roce 2011 znatelné oživení oproti roku 2010. Pouze 18 % exportérů zaznamenalo v roce 2011 pokles.

Výhled exportu mimo evropský kontinent

Do zemí mimo evropský kontinent exportuje 30 % dotázaných firem, přičemž tento výsledek může být ovlivněn složením výběrového vzorku, kdy se jedná o firmy, které převážně exportují déle než 5 let. Mají tedy s exportem dlouholeté zkušenosti a působí i na vzdálenějších trzích. Dle výsledků průzkumu pouze 13 % firem plánuje v blízké době vstoupit na zahraniční trh mimo evropský kontinent. Celých 55 % firem o tomto kroku neuvažuje vůbec. „To, že ze vzorku více jak 500 malých a středních exportních firem uvedla třetina z nich, že exportuje i mimo evropský kontinent, považuji za téměř zlomovou zprávu. Svědčí to o vyspělosti našich firem a o tom, že si uvědomují, že cesta k úspěchu je přes trvalé rozšiřování teritorií a posilování nezávislosti,“ uvádí Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

Důležitost vybraných institucí v rámci podpory exportu a podpora exportérů ze strany EU

Nejvíce firem by se v otázce podpory exportu obrátilo na CzechTrade (31 %), druhou nejvyhledávanější institucí by bylo Ministerstvo průmyslu a obchodu.Na základě otevřených odpovědí se ukazuje, že firmy nejsou ochotny vyhledávat externí spolupráci v podpoře exportu, hodně se spoléhají na vlastní obchodní strategie a přímou komunikaci se zákazníkem.Více jak polovina dotázaných exportérů (58%) vnímá podporu exportu v rámci států EU jako nevýznamnou součást jejich podnikání.

Míra využití služeb obchodně ekonomických úseků českých ambasád a hodnocení trendu jejich kvality

Zkušenosti se službami obchodně ekonomických úseků českých ambasád (DEK) v rámci podpory exportu má jen 10 % malých a středních exportérů. 44 % z firem, které jsou uživateli služeb obchodních ekonomických úseků uvedlo, že kvalita zůstává stejná, 24 % sleduje rostoucí úroveň kvality těchto služeb.

Služby agentury CzechTrade a jejich hodnocení

Agentura CzechTrade a její služby jsou mezi exportéry více známé a zároveň je firmy více využívají, služby zahraničních kanceláří CzechTrade využilo 28 % firem. Většina dotázaných uvedla, že nemohou posoudit úroveň změny kvality služeb, protože s agenturou nespolupracují kontinuálně. Z vyjádření ostatních firem vyplývá, že kvalita služeb agentury CzechTrade zůstává na stejné úrovni (37 %), či se zlepšila (13%). „Krize přináší výzvy a také příležitosti. Pro malé a středně velké firmy s omezenými prostředky ale někdy bývá těžší jich využít. To naznačují i výsledky výzkumu zastřešeného AMSP, ze kterých vyplývá, že více než polovina firem neuvažuje o expanzi mimo Evropu. I proto se CzechTrade rozhodl právě tomuto segmentu nabídnout službu ExportPlus – na míru šitý balíček poradenských a servisních služeb. Ten by měl progresivním malým a středně velkým firmám z Česka pomoci profitovat ze vzniklých příležitostí, a to zejména na rychle rostoucích rozvíjejících se trzích,“ říká generální ředitel CzechTrade Ivan Jukl.

Nejvhodnější fáze pro státní podporu exportu

Dle vyjádření exportérů by měl stát podporovat exportéry především v první přípravné fázi, kdy se firmy rozhodují o expanzi na zahraniční trh a potřebují co nejvíce dostupných informací (uvádí 49 % dotázaných). O podporu napříč všemi fázemi exportu projevilo zájem 59 % firem.

Hodnocení důležitosti podpůrných služeb státu, reforma státních služeb

Nejdůležitější službou je pro exportéry poskytování obchodních informací, dále poskytování informací o trhu a na třetím místě je podpora marketingu a propagace. Firmy také preferují nejvíce zachování současného stavu státních služeb na podporu exportu (uvedlo 34% respondentů), slučování služeb podpořilo 20 % respondentů.

Při komunikaci s úřady v zahraničí je pro české exportéry nejdůležitější

1. Znalost lokálního trhu a jeho fungování

2. Aktivní přístup úředníka k problematice a doporučení řešení

3. Rychlost komunikace s firmou

Míra využití služeb ČEB (České exportní banky) a EGAP (Exportní garanční a pojišťovací společnost)

Pouze 2 % dotázaných firem využily někdy služeb České exportní banky. „Výsledky průzkumu jasně ukazují, že nová strategie ČEB na podporu exportérů bez ohledu na jejich velikost je nastavena správným směrem. Malé a střední podniky budou lépe informovány o nabídce financování ze strany ČEB a bude jim poskytnuta větší asistence při jejich vývozních záměrech,“ uvádí náměstek generálního ředitele ČEB Petr Križan.

Služeb EGAPu využilo 15 % dotázaných malých a středních firem, což odpovídá zaměření pojistných produktů EGAP (riziková teritoria, velké projekty). “Export SME jde prakticky mimo hlavní činnosti exportu, které EGAP pojišťuje. I přes to EGAP má zájem maximálně vycházet vstříc malým a středním podnikům a v současné době poskytuje u dvou svých produktů nejčastěji používaných ze strany SME zvýhodněný zrychlený režim pojišťování,“ uvádí náměstek generálního ředitele EGAP Miroslav Somol.

Naprostá většina exportérů (78%) zastává názor, že by ČEB a EGAP měly zvýhodňovat české exportéry, kteří odebírají své subdodávky od českých výrobců.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít