Průvodce světem LCD monitorů

14. dubna 2003, 00:00 - Štěpánka Mikešová, stepanka.mikesova@centrum.cz
14. dubna 2003, 00:00

Nevejdete se na pracovní stůl? A nezabírá vám z něj skoro třetinu počítačový monitor? Velký a neskladný. Řešením je LCD.Liquid crystal display, monitor z tekutých krystalů, je menší oproti klasickému, plochý a má modernější design.

Ploché, tenké a lehké obrazovky nahrazují klasické

Nevejdete se na pracovní stůl? A nezabírá vám z něj skoro třetinu počítačový monitor? Velký a neskladný. Řešením je LCD.

Liquid crystal display, monitor z tekutých krystalů, je menší oproti klasickému, plochý a má modernější design. Také je lehčí a neprodukuje tolik škodlivého záření. Ale ta cena, řeknou si někteří. Jenže ceny LCD monitorů padají. Na trhu je jich totiž víc. A více se nakupují. Výzkumná firma IDC zjistila, že zatímco loni v prodeji převažovaly klasické, CRT monitory, letos začnou pomalu přebírat vládu LCD. Agentura tvrdí, že za displeje z tekutých krystalů v roce 2003 lidé utratí dvacet miliard dolarů, zatímco za CRT jen 12,3 miliardy. Což ale neznamená, že se jich prodá celkem více. Jsou totiž dvakrát dražší než klasické.

Velikost za příplatek

Při nákupu monitoru obecně platí - čím větší, tím lepší a tím i vyšší cena. Zatímco 15palcový LCD monitor se dá sehnat i za 10 000 korun, za „sedmnáctku“ dáte kolem 16 000, na 19“ si připravte kolem 25 000 korun. Na běžný kancelářský provoz stačí LCD monitor s 15“ úhlopříčkou, grafici by pak měli volit alespoň 17 palců. LCD displej se oproti klasickým monitorům liší v tom, co znamená velikost úhlopříčky. Tak třeba u 15“ panelu s tekutými krystaly je viditelný obraz skoro stejně velký jako u 17“ monitoru klasického. U crt displeje totiž firmy udávají velikost úhlopříčky včetně plochy za plastovými okraji monitoru. Pokud si koupíte 15“ LCD monitor, pak máte zaručeno, že viditelná vzdálenost z jednoho rohu displeje do druhého je skutečně 38,1 cm a ani o milimetr méně. U 17palcového to bude přesně 43,2 cm, u osmnáctky pak 45,7 cm. Skrytá plocha za plastem u CRT monitoru může v praxi znamenat, že na 17“ displeji vidíte pouhých 15 palců obrazu.

Okamžitá změna

Důležitou roli hraje také tzv. doba odezvy. Jde o čas, za který jednotlivé body na matnici LCD displeje změní barvu. Jednoduše řečeno - z jednoho obrázku je obrázek druhý. LCD monitor na to potřebuje čas, protože tekuté krystaly, které ho tvoří, se vlivem elektrického pole natáčejí, a to nějakou dobu trvá. Ovšem nezoufejte, při běžné kancelářské práci vám tzv. „response time“ může být ukradený. Jsou to tak malé hodnoty, že si jich vůbec nevšimnete. Pokud ale na počítači přehráváte video nebo hrajete hry, doba odezvy by neměla překročit 35 ms.

Kabelem digitálně

Při koupi LCD monitoru je důležitý i způsob připojení k vašemu PC. U 15“ LCD si s tím nemusíte lámat hlavu, stačí běžné analogové připojení VGA. Pokud si ale koupíte panel o úhlopříčce 20 a více palců, je pro kvalitní obraz nezbytné digitální připojení DVI. Data mezi displejem a hardwarem jsou tak přenášena zcela digitálně. Máte-li u plochého monitoru DVI konektor, nezapomeňte na příslušný DVI kabel. V počítači přitom musíte mít grafickou kartu s DVI výstupem.

Nejen přednosti

Jako každý výrobek má LCD monitor i své nevýhody. Díváte-li se na něj pod velkým úhlem, obraz nevidíte. Nebo jen špatně. Ploché displeje jsou ideální pro pohled zpředu. To, v jakém úhlu dění na panelu ještě vidíte, závisí na velikosti. Může se také stát, že si koupíte monitor, kde nesvítí jeden bod. A vadné pixely výrobci nepovažují za záruční vady. Neděste se. Praxe ukázala, že je téměř vyloučeno, aby se spolu s jedním vadným bodem stejné problémy rozšiřovaly po zbytku obrazovky. LCD monitory nejsou zrovna levnou investicí. Jako ve všech odvětvích, kde se technologie rychle rozvíjí, se vyplatí pečlivě vybírat. Poradit se. A nespěchat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Test: Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G160 AWD
Technologie
Tip na VPN: Windscribe vám dá 10 GB zadarmo, další kapacitu získáte těžbou kryptoměny
Opera se dotýká virtuální reality. Přehraje 360° video v Oculus Riftu a dalších zařízeních
Pirátství prodejům neubližuje, ukazuje studie EU, kterou neměl nikdo vidět
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít