Průmyslové ceny jsou nižší a produkce vyšší, než se čekalo

17. února 2003, 00:00 - Markéta Šichtařová, Volksbank, Vladimír Pikora, Volksbank
17. února 2003, 00:00

Ceny průmyslových výrobců (PPI) zůstaly v lednu meziměsíčně nezměněné, což stlačilo meziroční index z -0,7 % na -0,8 %. Deflace v průmyslu tak trvá již dvanáct měsíců. Trh byl mírně překvapen, protože se v průměru očekával meziměsíční růst o 0,3 %.

Největší meziměsíční nárůst cen byl v lednu registrován u rafinérských ropných výrobků, které podražily díky napětí v Perském zálivu o 8,4 procenta. Významně se však zvýšily i ceny vody (o 4,8 procenta), tepla (o 2,8 procenta) a chemických výrobků (o 1,2 procenta). Tento nárůst byl však plně kompenzován poklesem cen elektřiny včetně rozvodu (o rovná 4 %), cen potravinářských výrobků, nápojů a tabákových výrobků. Meziroční deflace byla způsobena především poklesem cen potravinářských výrobků, nápojů a tabákových výrobků, elektřiny a výroby základních kovů. Očekáváme, že ceny průmyslových výrobců v deflaci setrvají v celém prvním pololetí. Český index PPI se tak bude pohybovat zcela jinak než v okolních státech. Například na Slovensku dosáhl PPI v prosinci 2,3 procenta a poroste i nadále.

Podniky už zase vyrábějí na sklad

Zatímco v listopadu rostla průmyslová výroba meziročně jen o 4,4 %, v prosinci dosáhl růst již 6,6 %, což bylo nepatrně více, než se na trhu v průměru očekávalo (6,1 %). Po očištění od vlivu počtu pracovních dní (prosinec 2002 měl o jeden pracovních den více než prosinec 2001), rostla výroba jen o 4,1%, což je ovšem nejslabší výsledek ve čtvrtém čtvrtletí. Tržby z průmyslové činnosti vzrostly o 5,3 procenta meziročně, ovšem po očištění od vlivu počtu pracovních dní to bylo již jen 2,7 procenta. Tempo růstu tržeb tak začalo opět zaostávat za tempem růstu produkce. To ukazuje, že podniky začínají opět více vyrábět na sklad. Zaměstnanost v průmyslu se přitom meziročně snížila o téměř 49 tisíc lidí (tedy o 4,1 procenta). To potvrzuje, že restrukturalizace v průmyslu nabírá v posledních měsících na obrátkách. Zaměstnavatelé snaží racionalizovat svou výrobu propouštěním nejméně kvalifikované pracovní síly a nahrazují ji stroji či reorganizací výroby. Tento trend se odráží v produktivitě práce, která vzrostla o 9,8 procenta. Růst produktivity je přitom nezbytný před vstupem České republiky do Evropské měnové unie, kde by naše podniky při současné produktivitě nepřežily.

Dobrý rok 2002

Když nyní již známe prosincový výsledek, můžeme zhodnotit celý minulý rok. Za rok 2002 meziroční index průmyslové produkce dosáhl 4,8 procenta. Pokud však číslo očistíme o pracovní dny, pak je to již jen 4,6 procenta. Tržby vzrostly o 3,4 procenta (očištěné o vliv počtu pracovních dní jen o 3,2 procenta). Průmyslová produkce nejrychleji rostla v odvětvích s nízkou srovnávací základnou, jako jsou například výroba elektrických a optických přístrojů. Podstatný nárůst byl zaznamenán také v gumárenském a plastikářském průmyslu. Naproti tomu k poklesu došlo u odvětví, která byla nejvíce postižena silnou korunou nebo ostrou zahraniční konkurencí. Sem patří například kožedělný a textilní průmysl. Struktura průmyslu se v roce 2002 ještě více přiblížila struktuře průmyslu v Evropské unii, když podíl zpracovatelského průmyslu vzrostl na úkor těžkého průmyslu a hutnictví. Tržby z přímého exportu průmyslových společností vzrostly v roce 2002 o 15,7 procenta, což představuje 45,2 procenta veškerých tržeb. To naznačuje, že společnosti se dokázaly se silnou korunou dobře vypořádat. Vezmeme-li v úvahu, že vloni trpěl český průmysl slabou zahraniční poptávkou a silnou korunou, hodnotíme rok 2002 z pohledu průmyslu příznivě, ačkoli bylo loňské tempo růstu slabší než v roce 2001. Průmysl se s nepřízní vnějších vlivů vyrovnal velmi dobře.

Naděje na snížení úrokových sazeb roste

Ve stále větší míře se objevují spekulace, že Česká národní banka bude pokračovat v uvolňování své měnové politiky. Nízký index PPI tyto spekulace ještě zvýší. Rozhodně prostor pro nižší sazby stále existuje. Očekáváme, že inflace zůstane pod cílovým pásmem ČNB až do začátku roku 2004. Domníváme se, že pravděpodobnost snížení sazeb ještě vzroste v případě, že měnovou politiku bude razantně uvolňovat i Evropská centrální banka. Nižší než očekávaný PPI je pro dluhopisový trh mírně pozitivní zprávou, protože zvyšuje naděje na další snížení úrokových sazeb. Očekáváme, že výnosy dluhopisů, sazby IRS a sazby peněžního trhu budou nadále mírně klesat.

Koruna nebude reagovat

Česká měna nebude na zveřejněné statistiky výrazněji reagovat. V současnosti je její pohyb dán spíše technickými než fundamentálními faktory, a tak ani čerstvá čísla kurz neovlivní. Již od středy koruna výrazně posiluje s tím, jak zahraniční investoři uzavírají své pozice v eurech. Nicméně my se domníváme, že prostor pro posilování je již prakticky vyčerpán a kolem úrovně 31,30 CZK/EUR se trend změní. Proto doporučujeme na této úrovni koruny prodat za eura.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200…
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Porsche připravuje Boxster a Cayman GTS. Čtyřválcový motor ale zůstane
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec první BMW
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Technologie
Lenovo na výstavě Tech World 2017 znovu předvedlo ohýbací tablet [video]
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít