Průmyslová produkce v listopadu 2010 zrychlila růst

07. ledna 2011, 10:27 - ČTK
07. ledna 2011, 10:27

Průmyslová výroba loni v listopadu meziročně zrychlila růst na 15,9 procenta po říjnovém zvýšení o 6,9 procenta. V porovnání s předchozím měsícem byla po očištění od sezonních vlivů vyšší o dvě procenta, uvedl dnes Český statistický úřad.

Foto: Martin Siebert

Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 14,2 procenta. Podle analytika Komerční banky Jana Vejmělka listopadový růst průmyslové výroby překonal i ta nejoptimističtější očekávání. Výborný výsledek naznačoval ve čtvrtek zveřejněný silný růst německých listopadových podnikových objednávek. “Právě oživení našich klíčových obchodních partnerů v čele s Německem stojí za tím, že průmyslová výroba roste již čtyři měsíce v řadě dvouciferným tempem. A jak naznačují statistiky objednávek, tento trend by se mohl ještě nějaký ten měsíc udržet,“ uvedl Vejmělek.

K meziročnímu růstu průmyslu přispěla hlavně výroba motorových vozidel s nárůstem o 23,8 procenta, výroba strojů a zařízení se zvýšením o 26,2 procenta a kovovýroba, která stoupla o 20,4 procenta. Naopak pokles zaznamenali statistici v odvětvích oděvů, kde se výroba snížila o 9,1 procenta. O 6,6 procenta klesla produkce koksu a rafinovaných ropných produktů a o jedno procento výroba nábytku.

Na výkonnosti českého průmyslu se i nadále projevuje rostoucí německá ekonomika a pokračující oživení u dalších obchodních partnerů. Zároveň se vytrácí efekt nízké srovnávací základny předchozího roku. Velmi pozitivním signálem do budoucna jsou předstihové indikátory pohybující se v rekordních výšinách. Rostoucí ceny komodit a pokračující problémy eurozóny však ochlazují přílišný optimismus,“ říká ředitel odboru ekonomických analýz Ministerstva průmyslu a obchodu Jaroslav Vomastek.

Loňský listopad měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den více. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů tak produkce v průmyslu meziročně vzrostla o 13 procent.

Tržby z průmyslové činnosti byly v běžných cenách meziročně vyšší o 14,9 procenta a z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily o 22,8 procenta. Jejich podíl na celkových tržbách průmyslových podniků přitom činil 49,5 procenta, uvedl ČSÚ.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít