Průmyslová produkce v listopadu 2010 zrychlila růst

07. ledna 2011, 10:27 - ČTK
07. ledna 2011, 10:27

Průmyslová výroba loni v listopadu meziročně zrychlila růst na 15,9 procenta po říjnovém zvýšení o 6,9 procenta. V porovnání s předchozím měsícem byla po očištění od sezonních vlivů vyšší o dvě procenta, uvedl dnes Český statistický úřad.

Foto: Martin Siebert

Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 14,2 procenta. Podle analytika Komerční banky Jana Vejmělka listopadový růst průmyslové výroby překonal i ta nejoptimističtější očekávání. Výborný výsledek naznačoval ve čtvrtek zveřejněný silný růst německých listopadových podnikových objednávek. “Právě oživení našich klíčových obchodních partnerů v čele s Německem stojí za tím, že průmyslová výroba roste již čtyři měsíce v řadě dvouciferným tempem. A jak naznačují statistiky objednávek, tento trend by se mohl ještě nějaký ten měsíc udržet,“ uvedl Vejmělek.

K meziročnímu růstu průmyslu přispěla hlavně výroba motorových vozidel s nárůstem o 23,8 procenta, výroba strojů a zařízení se zvýšením o 26,2 procenta a kovovýroba, která stoupla o 20,4 procenta. Naopak pokles zaznamenali statistici v odvětvích oděvů, kde se výroba snížila o 9,1 procenta. O 6,6 procenta klesla produkce koksu a rafinovaných ropných produktů a o jedno procento výroba nábytku.

Na výkonnosti českého průmyslu se i nadále projevuje rostoucí německá ekonomika a pokračující oživení u dalších obchodních partnerů. Zároveň se vytrácí efekt nízké srovnávací základny předchozího roku. Velmi pozitivním signálem do budoucna jsou předstihové indikátory pohybující se v rekordních výšinách. Rostoucí ceny komodit a pokračující problémy eurozóny však ochlazují přílišný optimismus,“ říká ředitel odboru ekonomických analýz Ministerstva průmyslu a obchodu Jaroslav Vomastek.

Loňský listopad měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den více. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů tak produkce v průmyslu meziročně vzrostla o 13 procent.

Tržby z průmyslové činnosti byly v běžných cenách meziročně vyšší o 14,9 procenta a z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily o 22,8 procenta. Jejich podíl na celkových tržbách průmyslových podniků přitom činil 49,5 procenta, uvedl ČSÚ.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít