Article, show

Průmyslník Oliva: cukrovarník s dobrým srdcem

21. srpna 2009, 05:29 - Robert Šimek
21. srpna 2009, 05:29

Alois Oliva patřil v 19. století k významným českým průmyslníkům. Vedl cukrovar v Ruzyni a stál u vzniku Živnostenské banky. Proslul ale především jako štědrý mecenáš a zakladatel ústavu pro chudé děti v Říčanech u Prahy.

Olivova léčebna v současnosti.

Autor: Laduv-kraj.cz

Olivova dětská léčebna v Říčanech u Prahy patří mezi nejstarší zdravotnická zařízení ve středních Čechách. Již několik desetiletí se specializuje na léčbu respiračních chorob a v poslední době se zaměřuje i na boj s dětskou obezitou.

Areál s velkým parkem ve východní části města ale pro pacienty původně určený nebyl. Vznikl roku 1896 jako vychovatelna sirotků a dětí z nejchudších rodin, kterým pomáhal k začlenění do společnosti. Jeho zakladatelem byl významný pražský cukrovarník Alois Oliva, jehož nadace provoz financovala.

Vězni v cukrovaru

Alois Oliva se narodil roku 1822 v Kutné Hoře. Vystudoval gymnázium v Drážďanech a odbornou obchodní školu v Praze. Vyučil se v obchodě s koloniálním zbožím, od roku 1842 pracoval jako prokurista a poté účetní.

Jeho cukrovarnická kariéra začala roku 1845, kdy se stal společníkem cukrovaru v Ruzyni u Prahy (dnes součást Prahy 6). Podnik, který vznikl již roku 1836, patřil mezi nejstarší svého druhu v Čechách a pracovalo v něm zhruba tři sta lidí. Fungoval až do roku 1921, kdy byl zrušen a ve třicátých letech 20. století přestavěn na vazební věznici. Z původního cukrovaru přitom zůstal stát jen vysoký komín, který se stal základem vězeňské věže.

Oliva na rozvíjejícím cukrovarnictví velmi zbohatl. V padesátých letech 19. století navíc vybudoval komisionářský obchod pro cukrovary a později stál i v čele Jednoty k povzbuzení průmyslu v Čechách.

Češi Čechům

Roku 1869 se stal také jedním ze zakladatelů Živnostenské banky, která byla prvním peněžním ústavem v Rakousku-Uhersku podporujícím český průmysl a obchod. Podílela se na vzniku české podnikatelské třídy a později přispěla i k osamostatnění Československa.

Před jejím založením působily v českých zemích téměř výhradně rakouské a německé banky, které poskytovaly služby především německým podnikům. Významnou pomoc pro české průmyslníky, obchodníky a živnostníky přitom nepředstavovala ani šlechtou založená Spořitelna česká (Böhmische Sparkasse) či pár soukromých bankéřů.

Naléhavé potřebě českých podnikatelských vrstev začala vycházet vstříc až lidová spořitelní družstva a záložny v 60. letech 19. století. Jejich peněžním ústředím se stala právě Živnostenská banka, která zahájila činnost 1. března 1869. V jejím předsednictvu byla vedle Olivy i řada českých politiků, například František Ladislav Rieger.

Od roku 1863 působil Oliva také v pražské městské samosprávě a v letech 1865 až 1877 a 1883 až 1889 zasedal i v českém zemském parlamentu a Říšské radě. Roku 1884 ale většinu aktivit utlumil, vzdal se podnikání a začal se věnovat charitě.

Olivovna pro chudé

S manželkou Luisou, kterou poznal na studiích v Drážďanech, předložili roku 1890 Pražské obci návrh na vybudování ústavu pro ochranu zanedbané a opuštěné mládeže v Říčanech u Prahy. Roku 1895 pak založili nadaci, která měla vychovatelnu vybudovat a provozovat.

ALOIS OLIVA (1822-1899)
Narodil se 11. července 1822 v Kutné Hoře. Po studiích v Drážďanech a Praze se vyučil v obchodě s koloniálním zbožím a pracoval jako prokurista a účetní. Roku 1845 se stal společníkem cukrovaru v Ruzyni. Vedl Jednotu k povzbuzení průmyslu v Čechách a podílel se na vzniku Živnostenské banky. Působil v pražské samosprávě a zasedal i v zemském sněmu a Říšské radě. Od roku 1884 se věnoval charitě a jeho největším počinem bylo založení Vychovatelny pro chudé děti v Říčanech u Prahy. Zemřel 21. prosince 1899.

Stavba Dětského vychovávacího ústavu manželů Olivových, místními přezdívaného „Olivovna“, trvala jeden a půl roku a slavnostní otevření proběhlo 18. října 1869. Ústav byl projektován pro 120 dětí (80 dívek a 40 chlapců), které zde měly dostat vzdělání i křesťanskou výchovu. Ústavní škola byla trojtřídní a směl ji vést pouze pedagogicky vzdělaný a ženatý muž. Hlavní prázdniny začínaly v den narození Aloise Olivy, tedy 11. července.

Nezdolný ústav

Roku 1899 Oliva zemřel, jeho ústav ale díky nadaci fungoval dál. Roku 1926 se změnila jen jeho funkce a z vychovatelny byl přeměněn na „ozdravovnu pro oslabené děti z Pražské obce“. Za druhé světové války hrozilo, že budovu zaberou Němci, byla proto provizorně přeměněna na plicní preventorium.

Po skončení bojů se ozdravovna vrátila k léčení dětí, roku 1953 byla ale činnost Olivovy nadace násilně přerušena komunistickým režimem a ústav se stal majetkem státu. Charakter léčebny se nicméně podařilo uchovat i po roce 1968, kdy o areál projevila zájem sovětská okupační vojska.

Roku 1980 se ústav začal specializovat na léčbu dětí s nemocemi horních cest dýchacích a v této činnosti pokračuje dodnes. Od roku 1995 je opět provozován Olivovou nadací, které léčebnu za symbolickou cenu pronajímá pražský magistrát.

Prameny: Historická encyklopedie podnikatelů, Výzkumné centrum průmyslového dědictví, Wikipedia.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít