Průmysl

12. října 2007, 11:12 - Martin Rychlík
12. října 2007, 11:12

Krátce

Větší tlak na Číňany

Evropská unie přitlačí na čínskou vládu, aby zastavila dotace vývozcům oceli. Německý ministr hospodářství Michael Glos uvedl, že Evropská komise schválila prošetření případu. Obavám evropských oceláren z nekalé konkurence levné čínské oceli se ministr nediví. Glos říká: “Ve světovém obchodu potřebujeme férová pravidla a nemůžete předpokládat, že německý a evropský ocelářský průmysl bude soutěžit s vládními dotacemi. Proto komise přitlačí.“

Tři továrny Unileveru končí

Britsko-nizozemský koncern Unilever zavře v Nizozemsku do konce příštího roku tři podniky. O místa tak kvůli vysokým nákladům přijde 474 lidí, tedy třetina továrních pracovních sil skupiny v Nizozemsku. Podnik, který vyrábí i v České republice, nechá prý další tři nizozemské závody v provozu. Unilever je světově třetí největší výrobce potravin a spotřebního zboží a dle firemního vyjádření se bude snažit omezit nucené propouštění na minimum. Továrny, jež čeká uzavření, se nacházejí v Delftu, Loosdrechtu a Vlaardingenu.

Sklárny na vlně boomu

Největší český výrobce užitkového skla - skupina Bohemia Crystalex Trading - meziročně dvaapůlkrát zvýšil provozní zisk za první pololetí na 93,4 miliony korun. Tržby skláren byly stejné jako loni a dosáhly hodnoty 2,6 miliardy. Téměř devadesát procent produkce směřovalo na export. K nejvýznamnějším obchodním teritoriím patří USA, západní Evropa a Rusko. Skupiny Bohemia Crystalex se také pozitivně dotkl boom ve sklářství, který nastal počátkem tohoto roku. Za prvních šest měsíců totiž narostl objem získaných zakázek o více než miliardu korun, takže některé výroby mají kapacity pokryty až do poloviny roku 2008.

Pozdější přílet Dreamlinerů

Americký Boeing odložil o šest měsíců první dodávky nových letounů B-787 Dreamliner, neboť se potýká s problémy při montáži těchto strojů. Firma rovněž posunula termín pro první testovací let; Boeing již získal zakázky na více než 700 letadel od 48 aerolinek. Do problémů s termíny pro plnění zakázek se před časem dostal i evropský konkurent Airbus, jenž byl několikrát nucen odložit dodávky obřího A-380.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a…
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlouhodobém testu: dvouválec na část úvazku
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Technologie
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Stáhněte si zdarma legendární plošinovku Oddworld: Abe’s Oddysee
Týden blbec. Po Outlooku má velký výpadek také Skype
Oracle odhalil procesor Sparc M8. Má novou architekturu, takt 5 GHz a asi je poslední
Tip: Naplánujte si automatické zapnutí Wi-Fi na zařízení s Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít