Průmysl

30. listopadu 2007, 15:36 - Vadim Fojtík
30. listopadu 2007, 15:36

Krátce

Soudně-pivní latina

Brněnský pivovar Starobrno u Nejvyššího správního soudu definitivně prohrál spor s rakouskou společností Carpe diem o ochrannou známku pivní pálenky. Součástí jejího názvu mělo být právě latinské úsloví „Carpe diem“ (užij dne). Soud počátkem minulého týdne zamítl kasační stížnost Starobrna proti verdiktům Městského soudu v Praze a Úřadu průmyslového vlastnictví; spotřebitelé by si prý mohli výrobky obou firem plést. Starobrno plánovalo vyrábět destilát z pivovarských surovin pod celým názvem Starobrno Baron Trenck Bierbrand Carpe Diem. Když si pivovar chtěl ochrannou známku zapsat na Úřadu průmyslového vlastnictví, neuspěl.

Zdražení zvýší poptávku

Závod Viadrus, který je součástí ŽDB Group ze skupiny KKCG, se letos přiblíží rekordním výsledkům roku 2006. Firma předpokládá, že výrazné zdražení cen energií v České republice povede ke zvýšení poptávky po kotlích spalujících dřevo, uhlí, štěpku nebo dřevené pelety. V segmentu kotlů na pevná paliva nyní drží Viadrus v ČR zhruba 36procentní tržní podíl. Také v Evropě je s 19procentní podílem lídrem prodeje těchto kotlů. Export za deset měsíců dosáhl 958 milionů korun, což je meziroční nárůst o dvacet milionů. K největším odběratelům patří Slovensko, Polsko a Rumunsko, dále pak Slovinsko, Bulharsko, Litva, Maďarsko, Lotyšsko a také Alžírsko.

Akademikům dodají tokamak

Čtyři společnosti skupiny ČKD Group v čele s ČKD Elektrotechnika dodají v březnu 2008 Akademii věd České republiky za 150 milionů korun stěžejní součásti pro speciální zkušební reaktor, takzvaný tokamak. Na něm se bude termojaderná fúze testovat pro další využití k revolučnímu a v porovnání se současnými technologiemi několikanásobně účinnějšímu způsobu výroby energie. Reaktor, v němž bude AV ČR dělat prvotní vědecké zkoušky, je zmenšenou podobou prototypu skutečného termonukleárního reaktoru. Jeho výstavba již byla zahájena v tomto roce ve francouzském městě Cadarache. Projekt s názvem ITER je s rozpočtem zhruba deseti miliard eur druhým nejnákladnějším vědeckým programem na světě.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít