Průměrná doba dovolené v Unii je 26 pracovních dní

14. dubna 2003, 00:00 - Petr Gola, publicista
14. dubna 2003, 00:00

Trávím v práci více času než doma, kolikrát nemám ani čas vyřídit si soukromé záležitosti stěžuje si stále více lidí. Pracujeme více, než je v Evropské unii obvyklé?Průměrná doba dovolené v Evropské unii je 26 pracovních dní. Sociální jistoty a zabezpečení zaměstnanců jsou vysoké.

Trávím v práci více času než doma, kolikrát nemám ani čas vyřídit si soukromé záležitosti stěžuje si stále více lidí. Pracujeme více, než je v Evropské unii obvyklé?

Průměrná doba dovolené v Evropské unii je 26 pracovních dní. Sociální jistoty a zabezpečení zaměstnanců jsou vysoké. Je poměrně těžké zbavit se nepohodlného pracovníka, hodinová výpověď je možná jen ve zcela výjimečných případech. Mnoho pracovních rozepří končí před soudem. To samozřejmě zaměstnavatele časově a finančně zatěžuje a proto často raději uzavřou se zaměstnancem nějakou dohodu. V USA je to právě naopak: zvýhodněn je zaměstnavatel před zaměstnancem. Mnoho odborníků to uvádí jako jeden z důvodů ekonomické vyspělosti Spojených států. Už jen v délce dovolené je obrovský rozdíl: V USA je dovolená většinou dvoutýdenní a první pracovní rok má Američan nárok pouze na pět dní pracovního volna. Také pracovní podmínky jsou v Evropě a USA značně rozdílné. Zaměstnavatelé v Evropské unii motivují totiž své zaměstnance nejen zmíněnou délkou dovolené, ale i služebními mobily, příspěvky na vzdělávání, stravou či penzijním připojištěním. Obdobná praxe funguje i v mnoha českých firmách. Nejdelší dovolenou v Evropské unii si užívají Rakušané, kde je zákonem stanovena třicetidenní dovolená. V Německu trvá dovolená minimálně 24 dnů, ovšem zcela běžné je čerpání až šestitýdenního pracovního volna. Švédové a Francouzi mají ze zákona také zabezpečenu 25denní dovolenou, ale téměř všichni zaměstnanci mají volno během roku šest týdnů. Lidé v Evropské unii chtějí totiž především žít a bavit se. Chodit do kina, divadla, sportovat, cestovat. Mít ze všech vymožeností dnešní doby „svůj užitek“. Po tvrdé a náročné práci, kterou v dnešním rychlém životě vykonávají, chtějí kompenzovat nezapomenutelnými dovolenými. A jak je to u nás? Podle zákoníku práce má každý zaměstnance nárok na 4 týdny dovolené ročně, výjimku tvoří zaměstnanci nepodnikatelských subjektů, kteří čerpají 5 týdnů dovolené a také pedagogové a akademičtí pracovníci vysokých škol, kteří mají dokonce 8 týdnů. Jestliže ovšem zaměstnavatel chce, může svým zaměstnancům dopřát delší dovolenou. Musí ji však prodloužit všem zaměstnancům stejně, aby nebyl někdo diskriminován.

Délka zákonné dovolené v EU

Belgie 30 pracovních dní

Dánsko 20 pracovních dní

Finsko 25 pracovních dní

Francie 30 dnů včetně sobot

Irsko 5 týdnů

Itálie 24 pracovních dní

Lucembursko 22 pracovních dní

Německo 4 týdny

Nizozemsko 4 týdny

Portugalsko 25 pracovních dnů

Rakousko 30 pracovních dní

Řecko 22 pracovních dní

Španělsko 30 kalendářních dní

Švédsko 25 dní

Velká Británie 4 týdny

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít