Průměrná doba dovolené v Unii je 26 pracovních dní

14. dubna 2003, 00:00 - Petr Gola, publicista
14. dubna 2003, 00:00

Trávím v práci více času než doma, kolikrát nemám ani čas vyřídit si soukromé záležitosti stěžuje si stále více lidí. Pracujeme více, než je v Evropské unii obvyklé?Průměrná doba dovolené v Evropské unii je 26 pracovních dní. Sociální jistoty a zabezpečení zaměstnanců jsou vysoké.

Trávím v práci více času než doma, kolikrát nemám ani čas vyřídit si soukromé záležitosti stěžuje si stále více lidí. Pracujeme více, než je v Evropské unii obvyklé?

Průměrná doba dovolené v Evropské unii je 26 pracovních dní. Sociální jistoty a zabezpečení zaměstnanců jsou vysoké. Je poměrně těžké zbavit se nepohodlného pracovníka, hodinová výpověď je možná jen ve zcela výjimečných případech. Mnoho pracovních rozepří končí před soudem. To samozřejmě zaměstnavatele časově a finančně zatěžuje a proto často raději uzavřou se zaměstnancem nějakou dohodu. V USA je to právě naopak: zvýhodněn je zaměstnavatel před zaměstnancem. Mnoho odborníků to uvádí jako jeden z důvodů ekonomické vyspělosti Spojených států. Už jen v délce dovolené je obrovský rozdíl: V USA je dovolená většinou dvoutýdenní a první pracovní rok má Američan nárok pouze na pět dní pracovního volna. Také pracovní podmínky jsou v Evropě a USA značně rozdílné. Zaměstnavatelé v Evropské unii motivují totiž své zaměstnance nejen zmíněnou délkou dovolené, ale i služebními mobily, příspěvky na vzdělávání, stravou či penzijním připojištěním. Obdobná praxe funguje i v mnoha českých firmách. Nejdelší dovolenou v Evropské unii si užívají Rakušané, kde je zákonem stanovena třicetidenní dovolená. V Německu trvá dovolená minimálně 24 dnů, ovšem zcela běžné je čerpání až šestitýdenního pracovního volna. Švédové a Francouzi mají ze zákona také zabezpečenu 25denní dovolenou, ale téměř všichni zaměstnanci mají volno během roku šest týdnů. Lidé v Evropské unii chtějí totiž především žít a bavit se. Chodit do kina, divadla, sportovat, cestovat. Mít ze všech vymožeností dnešní doby „svůj užitek“. Po tvrdé a náročné práci, kterou v dnešním rychlém životě vykonávají, chtějí kompenzovat nezapomenutelnými dovolenými. A jak je to u nás? Podle zákoníku práce má každý zaměstnance nárok na 4 týdny dovolené ročně, výjimku tvoří zaměstnanci nepodnikatelských subjektů, kteří čerpají 5 týdnů dovolené a také pedagogové a akademičtí pracovníci vysokých škol, kteří mají dokonce 8 týdnů. Jestliže ovšem zaměstnavatel chce, může svým zaměstnancům dopřát delší dovolenou. Musí ji však prodloužit všem zaměstnancům stejně, aby nebyl někdo diskriminován.

Délka zákonné dovolené v EU

Belgie 30 pracovních dní

Dánsko 20 pracovních dní

Finsko 25 pracovních dní

Francie 30 dnů včetně sobot

Irsko 5 týdnů

Itálie 24 pracovních dní

Lucembursko 22 pracovních dní

Německo 4 týdny

Nizozemsko 4 týdny

Portugalsko 25 pracovních dnů

Rakousko 30 pracovních dní

Řecko 22 pracovních dní

Španělsko 30 kalendářních dní

Švédsko 25 dní

Velká Británie 4 týdny

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít