Prudký nárůst životního pojištění končí

11. listopadu 2002, 00:00 - (fen)
11. listopadu 2002, 00:00

Vrchol rozvoje má již za sebou, očekává se pokračování v klesajícím trendu Díky daňovým odpočtům ze zaplaceného pojistného na některé produkty životního pojištění (až dvanáct tisíc korun) zažil tento druh pojištění za více než dva a půl roku od změny značný rozkvět.

Vrchol rozvoje má již za sebou, očekává se pokračování v klesajícím trendu

Díky daňovým odpočtům ze zaplaceného pojistného na některé produkty životního pojištění (až dvanáct tisíc korun) zažil tento druh pojištění za více než dva a půl roku od změny značný rozkvět.

„V roce 2000 dosáhlo tempo růstu „pouhých“ čtrnácti procent, ale to lze částečně vysvětlit tím, že ještě nebyla česká veřejnost obeznámena s výhodami, které toto pojištění nabízí,“ míní Mirek Horáček z finančního serveru Měšec.cz. Dalších vábniček navěšených na tento produkt pojišťovacích ústavů je více než dost, ale lze jen těžko rozeznat, který produkt je nakonec ten nejvýhodnější. Zájem o životní pojištění postupně narůstal a v roce 2001 se již rozvíjelo s velmi slušným tempem ve výši 24,6 %. Nicméně, zde je důležité podotknout, že vrchol svého rozvoje má již nějakou tu dobu za sebou. Meziroční růst životního pojištění (měřeno předepsaným pojistným) činil za první pololetí loňského roku skvělých 31,8 %. Na konci třetího čtvrtletí tomu již bylo 27,9 %. Celkové číslo ke konci roku bylo zmíněných 24,6 %. Meziroční pokles tempa růstu se ale nezastavil a na konci 1. čtvrtletí letošního roku rostlo životní pojištění již jenom o 18,5 %. Tempo růstu se tedy za sledovaných devět měsíců snížilo o více než 40 %. Do budoucna lze podle Horáčka očekávat další pokračování v tomto klesajícím trendu, nicméně růst pravděpodobně zůstane ještě mnoho let v černých číslech. Podíl pojistného životního pojištění na HDP představuje v ČR v porovnání s ostatními zeměmi EU stále ještě velmi malé číslo. Experti na osobní finance také předpokládají zvýšení zájmu o instrumenty spojené s různými formami státních dotací z titulu současných nízkých úrokových sazeb (tedy i o životní pojištění). Celkový růst lze rozdělit na parciální růsty v jednotlivých produktech. Pojištění pro případ smrti nebo dožití rostlo meziročně o 32 %, pojištění pro případ dožití o 8,1 %, důchodové pojištění o 20 %, investiční životní pojištění o 80 % a soukromé životní pojištění o 33 %. Na celkovém předepsaném pojistném se pojištění pro případ smrti nebo dožití podílelo 53 %, pojištění pro případ dožití 2 %, důchodové pojištění 8,1 %.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít