Provolané minuty zlevní. Aco internet?

09. května 2005, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
09. května 2005, 00:00

ZMĚNY TARIFŮ Český Telecom mění ceny za volání. Výrazné snížení částky na faktuře nečekejte. Internet přes ADSL bude dražší, operátor ale slibuje ještě tento měsíc novinky. Změny tarifů se dotknou všech zákazníků Českého Telecomu. Každý z nich si totiž musí bez poplatku nejpozději do konce května vybrat nový tarif.

ZMĚNY TARIFŮ Český Telecom mění ceny za volání. Výrazné snížení částky na faktuře nečekejte. Internet přes ADSL bude dražší, operátor ale slibuje ještě tento měsíc novinky. Změny tarifů se dotknou všech zákazníků Českého Telecomu. Každý z nich si totiž musí bez poplatku nejpozději do konce května vybrat nový tarif. Pokud tak neučiní, Telecom to udělá za ně v červnu. „Všichni budou převedeni na cenově nejbližší paušál,“ řekl marketingový ředitel Telecomu Simon Burckhardt. Hlavním důvodem změny nabídky byla nová cenová rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) -regulátora trhu. Staré tarify, které platily do předminulého týdne, už nejsou nabízeny a budou kompletně zrušeny. Nejdůležitějším rozhodnutím úřadu je zrušení volných minut v každém tarifním programu. ČTÚ tak vyšel stížnostem alternativních operátorů, kteří kvůli těmto minutám údajně nemohli řádně konkurovat Telecomu. Český Telecom také snížil cenu jednotlivých paušálních programů. U tarifů Home Mini a Home Standard, které využívá více než 1,2 milionu klientů, klesly ceny o několik korun. Ztráta volných minut v paušálním poplatku však bude větší, než ušetřené peníze za nižší tarif. Například u Standardu jde o faktické zdražení až o 92 korun. Ztrátu kreditu kompenzoval Telecom alespoň snížením cen za telefonní hovory. A to minimálně na takovou úroveň, jakou požadoval regulátor. Někdejší volné minuty si mohou klienti Telecomu kompenzovat přikoupením nejrůznějších balíčků, podobně jako u mobilních operátorů. Třeba s balíčkem Start je k dispozici za 70 korun hodina volání do pevné sítě zdarma. Balíček Volno zase přináší za stokorunu neomezené volání mimo špičku a o víkendech, a k tomu ještě levnější volání ve špičce. Kombinace obou balíčků - Volno plus za 170 korun pak nabízí obě výhody. PODNIKATELÉ TAKÉ JINAK Změnu přinesly tarify také pro firmy. Telecom sjednotil všechny tarify a od května už nabízí jen dva - Trend a Universal. Oba programy stojí zcela stejně (495 korun bez DPH) a nabízejí také téměř stejné ceny za volání. Rozdíl mezi nimi je jednoduchý. S tarifem Trend se volají místní i dálkové hovory za stejnou cenu, zatímco v Universalu jsou ceny rozlišeny. K oběma tarifům jde přikoupit nadstavbové balíčky, které zlevňují volání na pevnou linku, mobily nebo do zahraničí. ZMĚNA I U ADSL**

Zatím to vypadá tak, že více peněz si budou muset připravit i majitelé vysokorychlostního internetu. U domácností je to důsledek toho, že nadále nebude možné kombinovat tarifní program Home Mini a službu ADSL. Zájemci proto budou muset podle dosavadních předpokladů přejít na vyšší tarif Telefon Express (obdoba dnešního Home Standard), který je ale o 107 korun dražší.

Navíc by mohlo zdražit i ADSL, které nabízejí alternativní operátoři. Podle rozhodnutí ČTÚ si totiž Telecom bude moci účtovat poplatek 158 korun za využití nadhovorového pásma telefonní linky.

Marketingový ředitel Telecomu Simon Burckhardt ovšem na přímou otázku Profitu ohledně nových nabídek na ADSL odpověděl, že firma v blízké budoucnosti určitě chystá změnu. Novinky by měly přijít snad ještě v květnu, aby je mohli klienti včas využít před nucenou migrací na dražší tarif.

I tak zřejmě ADSL v porovnání s běžným vytáčeným připojením výrazně posílí. Český telekomunikační úřad totiž také změnil způsob odměňování internetových providerů. Ti totiž sice nabízeli připojení zdarma, měli však výrazné příjmy z telefonních poplatků přímo od Telecomu. Odměny nyní budou mít výrazně nižší a pro řadu z nich to zřejmě podle serveru Mobil.cz bude znamenat krach.

Kosmetickými, ale pro někoho možná významnými změnami, které ušetří pár korun, může být poslední novinka. Telecom začne nabízet zdarma doplňkové služby jako elektronické on-line vyúčtování za telefonní linku, dostupné na internetu. Další službou zdarma je zobrazení čísla volajícího, jak je to známé z mobilních telefonů.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít