Provize jen za kvalitní služby

19. května 2009, 15:33 - Kateřina Menzelová
19. května 2009, 15:33

Krize prý očistí trh od neprofesionálních hráčů

Majitelé bytů, kteří se je rozhodli prodat, často ke svým inzerátům připojují značku „RK nevolat“. Dle serveru bezrealitky.cz, který je internetovým tržištěm nemovitostí, se počet lidí nabízejících byt či dům bez realitní kanceláře meziročně zvýšil o 249 procent. Dle zástupců realitních kanceláří ale z těchto údajů nelze vyvozovat, že by role realitek měla do budoucna klesat. Spíše naopak. Aby ale sehnaly dostatek práce, kvalita jejich služeb bude muset odpovídat požadavkům klientů. A ty jednoznačně rostou.
„Rapidní zvyšování nabídky a poptávky probíhalo od ledna do července loňského roku. Poté se zájem ustálil a další růst do konce roku pokračoval bez větších výkyvů, pravděpodobně jako důsledek vyčkávání způsobený nejistotou spojenou s finanční krizí,“ uvedl Jakub Havrlant, ředitel bezrealitky.cz. Letos však růst zájmu o prodej či pronájem realit bez zprostředkovatele pokračoval. „V prvním čtvrtletí vzrostl o 46 procent. Kvůli finanční krizi jsou teď kupující citlivější na cenu nemovitostí, kterou provize zbytečně navyšuje – například u bytu v hodnotě tří milionů jde o částku okolo sto tisíc korun,“ upřesňuje Havrlant.

Vstup bez omezení Podle advokáta Josefa Aujezdského z advokátní kanceláře E-advokacie je růst realitních transakcí bez zprostředkovatele důsledkem většího právního povědomí prodávajících a kupujících. „Lidé si začínají uvědomovat, že realitní kancelář nemůže sama o sobě garantovat úspěch transakce. Podle české legislativy realitní činnost nepatří mezi takzvané vázané živnosti, to znamená, že v tomto oboru může podnikat prakticky kdokoli,“ říká Aujezdský. Na trhu tak vedle seriózních realitních kanceláří působí i podnikatelé, kteří chtějí jen rychle zbohatnout a oboru ve skutečnosti nerozumějí. „Mnozí prodávající proto nemají důvod transakci přes realitní kancelář realizovat. Zajímá je pouze možnost oslovit dostatečný počet kupců či široká nabídka realit. Právní stránku transakce raději řeší s advokátem či notářem, kteří mohou garantovat hladký průběh prodeje,“ tvrdí Havrlant.
Během hospodářského a realitního boomu klesal v Česku význam realitních zprostředkovatelů, tedy makléřů a realitních kanceláří. Šlo o určitý paradox. „Ve vyspělém světě přece naopak stále většinu obchodů s nemovitostmi zprostředkovávají realitní makléři a kanceláře. A tuzemští rezidenční developeři poté, co přestalo platit, že se prodá vše, co se postaví, našli rychle cestu zpět k realitním zprostředkovatelům,“ říká Jiří Fajkus, místopředseda představenstva společnosti Real Spektrum Group. „Má-li zprostředkování realitních transakcí i v nových, podstatně tvrdších podmínkách i nadále uspokojovat společenskou poptávku, musíme se soustředit na poskytování realitních služeb, jejich profesionalitu, komplexnost a kvalitu,“ dodává Fajkus. Realitní služby a servis tak nemohou nadále představovat jen zprostředkování příležitosti koupit, prodat či pronajmout nemovitost.
Řada realitních kanceláří začala tlačit na to, aby si jejich makléři zvyšovali kvalifikaci, prosazují standardy jakosti služeb, usilují o certifikace činností a procesů ISO normami, snaží se o dodržování etických kodexů obchodování s nemovitostmi. Ze současné krize jednoznačně těží zákazníci. Krize prý poptávku po kvalitě, garancích, bezpečí a ochraně umocňuje. „Klient v době krize je klientem opatrným při rozhodování a rozhodným v opatrnosti,“ tvrdí Fajkus. Dle jeho názoru očištění od nekvalitních realitních služeb a jejich poskytovatelů zvýší kvalitativní úroveň celého realitního trhu, transparentnost a bezpečí obchodu s nemovitostmi, kredibilitu poskytovatelů realitního servisu a rehabilitaci realitních makléřů a realitních kanceláří.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít