Protočená miliarda

20. března 2009, 17:54 - Vadim Fojtík
20. března 2009, 17:54

Sazka

Ve videoterminálech provozovaných Sazkou hráči loni „protočili“ zhruba miliardu korun. Česká sázková a loterijní jednička rozjela projekt videoterminálů zhruba před čtyřmi lety, z výnosů se měla uhradit část nákladů spojených s výstavbou O2 arény. Někteří odborníci však takové plány již od počátku kritizují jako málo životaschopné. Navíc tvrdí, že Sazka na videoterminálech prodělala.
Šéf Sazky Aleš Hušák ale považuje taková tvrzení za nesmyslná. „Pokud bychom na projektu prodělali miliardu korun, muselo by se to ukázat na naší ziskovosti. Na té se ale poslední roky nic takového neprojevuje,“ oponuje. Rovněž upozornil, že Sazka v současné době provozuje zhruba 1100 terminálů. Letos hodlá firma zprovoznit dalších 600 strojů, celkem by jich mělo být v nejbližších letech zhruba deset tisíc. „Vsazená částka loni meziročně vzrostla o šestadvacet procent. Finanční výsledek, což je částka po odečtení výher, dokonce stoupl o 40 procent,“ konstatoval Hušák. Tržby hazardního průmyslu v Česku loni dosáhly zhruba 110 miliard korun, z toho 75 miliard utratili hráči především v kasinech a ve výherních strojích. „Videoterminálů jsou dnes plné noviny, je to jeden z nejkontroverznějších produktů. Především proto, že se Sazka velmi zásadním způsobem zakousla do části příjmů průmyslu, ve kterém dříve nefigurovala. Pokud by tento produkt nebyl tak úspěšný, tolik se o něm nepíše,“ je přesvědčen Hušák. Budování sítě videoterminálů vyšlo Sazku údajně na desítky milionů korun.
„Pokud jsou videoterminály pro Sazku tak velkým přínosem, měl by tomu odpovídat i firemní růst zisku, ten je ale několik let zhruba na stejné úrovni,“ oponuje dobře informovaný zdroj. Ten rovněž tvrdí, že není přesvědčen ani o úspěšném vstupu Sazky do oblasti kurzových sázek na internetu. Od ledna je povolilo ministerstvo financí. Zdroj týdeníku EURO tvrdí, že Sazka zatím nevydělává. Firma v prvních dnech od spuštění internetového sázení přispěla každému, kdo se nově zaregistroval na jejích webových stránkách, na sázení dvěma tisíci korun. „Velká část přihlášených vsadila tisícovku na jeden tým, druhou na jejich soupeře, takže nemohla prohrát víc než půlku vsazených peněz. Výhru potom vybrala a už se nevrátila, odhaduji, že to byly desítky tisíc lidí,“ upozornil zdroj. Hušák ale nesouhlasí. Tvrdí, že dvoutisícový příspěvek byl součástí nové firemní reklamní kampaně. „Mohli jsme jako naše konkurence vzít desítky milionů korun, udělat velkou kampaň v médiích a čekat, co se stane. Další možností, kterou jsme zvolili, bylo říci lidem, že jim dáme peníze za to, když se u nás zaregistrují. Strategie se vyplatila, máme největší počet zaregistrovaných lidí, největší tržby a jsme první na trhu v internetových kurzových sázkách,“ upozornil Hušák. Zmíněný příspěvek od Sazky prý vybralo necelých deset procent zaregistrovaných sázkařů, zbytek účtů je aktivních.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít