Protikrizový balíček dopadl i na leasing

29. října 2009, 05:25 - Tomáš Johánek
29. října 2009, 05:25

Podnikatelé mohou do konce června příštího roku využítmimořádné zrychlené odpisy. Na dopad této novely v oblasti poskytování leasingových služeb jsme se zeptali výkonného ředitele společnosti ČSOB Leasing pro finanční řízení Petra Jeníčka.

Jak ovlivní zrychlené odpisy leasingový trh?

Novela zákona o dani z příjmů má pomoci firmám a podnikatelům zvýšit investice do nových automobilů, strojů a zařízení. Novela umožňuje toto zvýhodnění promítnout i pro pořízení majetku formou finančního leasingu a my jsme samozřejmě promítli toto zvýhodnění i do našich produktů pro podnikatele. V oblasti financování je dnes leasing zcela nezastupitelný, je jednou z nejdůležitějších forem financování investic podnikatelských subjektů, a tato legislativní novela ji ještě zvýhodňuje.

Počítáte s tím, že firmy budou novou možnost využívat?

Možnost promítnout nové investice rychleji do nákladů a tomu i uzpůsobenou nabídku krátkého leasingu firmy určitě využijí. A to nejen ty, jež jsou momentálně v dobré finanční situaci a potřebují snížit svou daňovou zátěž, ale i ostatní, které se i přes krizi připravují na budoucí růst a rozvoj. Využijí ji i ti zákazníci, kteří potřebují pořídit investice, jejichž doba ekonomické spotřeby je kratší než 54 měsíců, což byl dřívější limit pro dobu trvání smlouvy o finančním leasingu.

Jak jste reagovali na zkrácení odpisu, pokud jde o nabídkupro podnikatele?

Nově nabízíme produkt Invest-LEASE, který přináší výhody zkrácení doby leasingu od 24 do 48 měsíců, respektive od 12 měsíců pro první odpisovou skupinu, a umožňuje optimalizovat daňovou zátěž zákazníků. Při pořízení osobních, užitkových a nákladních automobilů či strojů nově pořízených v období od 20. července 2009 do 30. června 2010 si může podnikatel zvolit trvání smlouvy v rozmezí 24 až 48 měsíců, samozřejmě při zachování dřívějších možností 54, 60 a více měsíců.

Letos jsme se dočkali několika legislativních změn. Můžete je stručně shrnout?

Od počátku roku 2009 začala platit novela zákona o DPH, která upravila podmínky odvodu DPH u finančního leasingu. Prvním dubnovým dnem vstoupila v platnost novela zákona o DPH, která umožnila odpočet DPH při pořízení osobního automobilu. Leasingové financování se tím pro podnikatele stalo levnější o 19 procent DPH z ceny vozu. Od 20. července platí výše popsaná novela zákona o dani z příjmů zkracující dobu odpisování u nově pořízeného majetku. Letošní legislativní změny leasingu neuškodily, většinu z nich jsme naopak dokázali využít pro zlepšení podmínek a parametrů financování pro naše zákazníky, především pro podnikatele a firmy, tvořící hlavní zákaznickou skupinu naší společnosti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít