Protikrizový balíček dopadl i na leasing

29. října 2009, 05:25 - Tomáš Johánek
29. října 2009, 05:25

Podnikatelé mohou do konce června příštího roku využítmimořádné zrychlené odpisy. Na dopad této novely v oblasti poskytování leasingových služeb jsme se zeptali výkonného ředitele společnosti ČSOB Leasing pro finanční řízení Petra Jeníčka.

Jak ovlivní zrychlené odpisy leasingový trh?

Novela zákona o dani z příjmů má pomoci firmám a podnikatelům zvýšit investice do nových automobilů, strojů a zařízení. Novela umožňuje toto zvýhodnění promítnout i pro pořízení majetku formou finančního leasingu a my jsme samozřejmě promítli toto zvýhodnění i do našich produktů pro podnikatele. V oblasti financování je dnes leasing zcela nezastupitelný, je jednou z nejdůležitějších forem financování investic podnikatelských subjektů, a tato legislativní novela ji ještě zvýhodňuje.

Počítáte s tím, že firmy budou novou možnost využívat?

Možnost promítnout nové investice rychleji do nákladů a tomu i uzpůsobenou nabídku krátkého leasingu firmy určitě využijí. A to nejen ty, jež jsou momentálně v dobré finanční situaci a potřebují snížit svou daňovou zátěž, ale i ostatní, které se i přes krizi připravují na budoucí růst a rozvoj. Využijí ji i ti zákazníci, kteří potřebují pořídit investice, jejichž doba ekonomické spotřeby je kratší než 54 měsíců, což byl dřívější limit pro dobu trvání smlouvy o finančním leasingu.

Jak jste reagovali na zkrácení odpisu, pokud jde o nabídkupro podnikatele?

Nově nabízíme produkt Invest-LEASE, který přináší výhody zkrácení doby leasingu od 24 do 48 měsíců, respektive od 12 měsíců pro první odpisovou skupinu, a umožňuje optimalizovat daňovou zátěž zákazníků. Při pořízení osobních, užitkových a nákladních automobilů či strojů nově pořízených v období od 20. července 2009 do 30. června 2010 si může podnikatel zvolit trvání smlouvy v rozmezí 24 až 48 měsíců, samozřejmě při zachování dřívějších možností 54, 60 a více měsíců.

Letos jsme se dočkali několika legislativních změn. Můžete je stručně shrnout?

Od počátku roku 2009 začala platit novela zákona o DPH, která upravila podmínky odvodu DPH u finančního leasingu. Prvním dubnovým dnem vstoupila v platnost novela zákona o DPH, která umožnila odpočet DPH při pořízení osobního automobilu. Leasingové financování se tím pro podnikatele stalo levnější o 19 procent DPH z ceny vozu. Od 20. července platí výše popsaná novela zákona o dani z příjmů zkracující dobu odpisování u nově pořízeného majetku. Letošní legislativní změny leasingu neuškodily, většinu z nich jsme naopak dokázali využít pro zlepšení podmínek a parametrů financování pro naše zákazníky, především pro podnikatele a firmy, tvořící hlavní zákaznickou skupinu naší společnosti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít