Proti větru

02. října 2007, 12:38 - Karel Hvížďala
02. října 2007, 12:38

I Frankfurter Allgemeine Zeitung se mění

Za posledních devět let ztratily Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), považované donedávna za nejprestižnější německé noviny a baštu konzervatismu (kdo chce vědět, co se děje v Německu, musí číst FAZ), 40 000 čtenářů. Náklad listu se pohybuje kolem 360 000 prodaných výtisků denně, zatímco „lokální“ noviny Südddeutsche Zeitung zvýšily svůj náklad za stejnou dobu o 19 000 výtisků na dnešních asi 450 000 prodaných exemplářů.
Tyto noviny byly blízké také kancléři Helmutu Kohlovi a jeho CDU i tradičním konzervativním hodnotám. A podobně jak psaly, tak i vypadaly. Na titulních stranách FAZ se za posledních 58 let objevila fotografie jen 33krát, naposledy když byl zvolen Němec, který si vzal jméno Benedikt XVI., papežem. To bylo v roce 2005. Předtím se fotografie na titulu objevila, tuším, 12. září 2001 po útoku na newyorská dvojčata. Až budete ale tento článek číst, nic z toho už nebude pravda. Nejkonzervativnější noviny se od 5. října změnily a mají nový layout, tedy grafickou úpravu. Na titulní straně bude barevná fotografie, z nápisů komentářů, které začínají vždy na titulu, zmizí kurent a mezi sloupci již nebudou černé linky. Noviny by měly být světlejší, přátelštější a bělejší.
Změny vyvolávají několik zásadních otázek, v první řadě co tomu řeknou staří čtenáři (většina nákladu připadá na předplatitele stejně jako u všech prestižních titulů v Německu), kteří již před několika málo lety protestovali, když redakce zavedla na titulní straně obsah a hlavičku dala do červeného obdélníku o velikosti 1,9 krát 5,5 centimetru. Do té doby byla barva jen na inzerci a v některých přílohách. Jeden čtenář tehdy napsal: „Zase kousek vlasti padl na oltář pokroku.“
Podstatnější otázka ale zní: může nový kabát změnit člověka? Tedy může nový layout změnit duch novin? V odpovědích na tuto otázku se zatím všichni shodují na tom, že tomu nevěří. Například Horst Röper z Format-Institutu časopisu Der Spiegel řekl: „FAZ jsou čtenářsky nepřátelské noviny, které neumějí přeložit složité problémy do srozumitelné obecné němčiny, a tím jsou pro čtenáře nudné.“ Jiní, hlavně mladí, vyčítají FAZ neexistenci reportáží a nedostatek smyslu pro humor. My bychom mohli dodat: jako by FAZ na obecný trend po bulvarizaci odpovídaly úplně opačně než české noviny.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít