Proti větru

02. října 2007, 12:38 - Karel Hvížďala
02. října 2007, 12:38

I Frankfurter Allgemeine Zeitung se mění

Za posledních devět let ztratily Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), považované donedávna za nejprestižnější německé noviny a baštu konzervatismu (kdo chce vědět, co se děje v Německu, musí číst FAZ), 40 000 čtenářů. Náklad listu se pohybuje kolem 360 000 prodaných výtisků denně, zatímco „lokální“ noviny Südddeutsche Zeitung zvýšily svůj náklad za stejnou dobu o 19 000 výtisků na dnešních asi 450 000 prodaných exemplářů.
Tyto noviny byly blízké také kancléři Helmutu Kohlovi a jeho CDU i tradičním konzervativním hodnotám. A podobně jak psaly, tak i vypadaly. Na titulních stranách FAZ se za posledních 58 let objevila fotografie jen 33krát, naposledy když byl zvolen Němec, který si vzal jméno Benedikt XVI., papežem. To bylo v roce 2005. Předtím se fotografie na titulu objevila, tuším, 12. září 2001 po útoku na newyorská dvojčata. Až budete ale tento článek číst, nic z toho už nebude pravda. Nejkonzervativnější noviny se od 5. října změnily a mají nový layout, tedy grafickou úpravu. Na titulní straně bude barevná fotografie, z nápisů komentářů, které začínají vždy na titulu, zmizí kurent a mezi sloupci již nebudou černé linky. Noviny by měly být světlejší, přátelštější a bělejší.
Změny vyvolávají několik zásadních otázek, v první řadě co tomu řeknou staří čtenáři (většina nákladu připadá na předplatitele stejně jako u všech prestižních titulů v Německu), kteří již před několika málo lety protestovali, když redakce zavedla na titulní straně obsah a hlavičku dala do červeného obdélníku o velikosti 1,9 krát 5,5 centimetru. Do té doby byla barva jen na inzerci a v některých přílohách. Jeden čtenář tehdy napsal: „Zase kousek vlasti padl na oltář pokroku.“
Podstatnější otázka ale zní: může nový kabát změnit člověka? Tedy může nový layout změnit duch novin? V odpovědích na tuto otázku se zatím všichni shodují na tom, že tomu nevěří. Například Horst Röper z Format-Institutu časopisu Der Spiegel řekl: „FAZ jsou čtenářsky nepřátelské noviny, které neumějí přeložit složité problémy do srozumitelné obecné němčiny, a tím jsou pro čtenáře nudné.“ Jiní, hlavně mladí, vyčítají FAZ neexistenci reportáží a nedostatek smyslu pro humor. My bychom mohli dodat: jako by FAZ na obecný trend po bulvarizaci odpovídaly úplně opačně než české noviny.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít