Protest a omluva

23. ledna 2009, 12:58 - István Lékó
23. ledna 2009, 12:58

Václav Klaus napsal premiérovi Topolánkovi...

Václav Klaus napsal premiérovi Topolánkovi protestní dopis, bulharskému prezidentovi se omluvil

Prezident Václav Klaus poslal předminulou středu předsedovi vlády Mirku Topolánkovi dopis, v němž ho žádá, aby se kabinet distancoval od kontroverzního díla Entropa Davida Černého a aby se za něj omluvil Bulharsku. Klaus informoval Topolánka, že již tak sám učinil ve svém dopise bulharskému prezidentovi Georgimu Parvanovovi . Bulharsko bylo vyobrazeno jako turecký záchod.
„Vážený pane předsedo, pokládám za nezbytné, aby se vláda Vaším prostřednictvím od této nešťastné události veřejně distancovala a omluvila se našim partnerům - představitelům Bulharské republiky a její veřejnosti na místě prvním,“ napsal prezident v dopise.

Privatizace předsednictví Dopis přetiskujeme v plném znění:
„Vážený pane předsedo vlády, musím vyjádřit své hluboké znepokojení v souvislosti s případem vystavení díla pana Davida Černého v bruselské centrále EU.
Nemohu přijmout ani metodu, ani obsah této události (záměrně mluvím o události, nikoli o uměleckém díle), která má potenci poškodit Českou republiku v jejích mezinárodních vztazích. Jsem velmi překvapen, že vůbec mohl nastat případ, kdy se za oficiální postoj naší země vydává dílo, které vzniklo jako soukromý vztah mezi umělcem a privátním investorem. Tento způsob „privatizace“ českého předsednictví Radě EU pokládám za nepatřičný a nepřijatelný. Odpovědnost za celou kauzu nese jednoznačně vláda.
Pokud nastala situace, že objekt a jeho sporné a urážlivé vyznění pro jiné státy s vládou nikdo nekonzultoval, jsem tím šokován. Hrozím se představy, že podobně voluntaristický způsob prezentace ČR je pro členy Vaší vlády možný i v jiných případech.
Vážený pane předsedo, pokládám za nezbytné, aby se vláda Vaším prostřednictvím od této nešťastné události veřejně distancovala a omluvila se našim partnerům - představitelům Bulharské republiky a její veřejnosti na místě prvním.
Chci Vás informovat, že první krok jsem již udělal svým vlastním dnešním omluvným dopisem bulharskému prezidentovi. Očekávám, že mě budete informovat o svých opatřeních na minimalizaci škod, způsobených touto nezodpovědnou a politováníhodnou událostí.“

Omluva Bulharsku Prezident Klaus ve stejný den, tedy ve středu 14. ledna, zaslal omluvný dopis i bulharskému prezidentovi Georgi Parvanovi, ve kterém se distancuje od díla Davida Černého Entropa a vyjadřuje pochopení pro bulharský negativní postoj k plastice. O tomto kroku informoval i českého premiéra. Prezidentův dopis přetiskujeme rovněž v plném znění.
„Vážený pane prezidente, dovolte, abych Vám napsal v souvislosti s plastikou nazvanou Entropa, která byla instalována v Bruselu v budově Rady Evropské unie v rámci českého předsednictví.
Tuto plastiku v žádném případě nepovažuji za vtipnou, ani za povedenou. Její jedinou ambicí je šokovat a mystifikovat. Plně sdílím rozhořčení bulharských představitelů a mnohých občanů, kteří proti tomuto 'uměleckému dílu' protestují.
Chci Vás ujistit, že mi vždy záleželo a záleží i teď na dobrých vztazích mezi Bulharskem a Českou republikou a rezolutně odmítám jakékoli formy provokace - včetně těch vydávajících se za umění -, které tyto vztahy znevažují a poškozují. Jak dobře víte z našich osobních rozhovorů, jde mi i o to, aby Česká republika vykonávala předsednictví v Radě Evropské unie vážně a aby řešila konkrétní úkoly, které z této její role vyplývají.
Neztotožňuji se s tím, aby bylo české předsednictví politicky i mediálně vnímáno ve světle podobných projektů, jakým je Entropa, které předsednictví zneužívají a znevažují ho.
Těším se na další možnost se s Vámi setkat a dovolte, abych Vám a Vašim prostřednictvím i bulharským občanům vyjádřil projev úcty.“
Václav Klaus překvapivě nereagoval na ztvárnění České republiky jako jedné země evropské sedmadvacítky v díle Davida Černého, které zesměšňuje jeho samého. Černý, jak prohlásil, chtěl urazit prezidenta Klause, protože podle jeho názoru uráží Čechy.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít