Prostředky na charitu neskončí v něčí kapse

23. prosince 2002, 00:00 - Vlastimil Zima
23. prosince 2002, 00:00

Veřejnost spolurozhoduje o tom, který projekt získá podporu z firemních penězO pomoci potřebným a handicapovaným spoluobčanům, o které se starají vedle státních institucí také neziskové nestátní organizace, se už obecně ví. Málo se ale ví o tom, jakým způsobem získávají prostředky na svou činnost.

Veřejnost spolurozhoduje o tom, který projekt získá podporu z firemních peněz

O pomoci potřebným a handicapovaným spoluobčanům, o které se starají vedle státních institucí také neziskové nestátní organizace, se už obecně ví. Málo se ale ví o tom, jakým způsobem získávají prostředky na svou činnost.

Každý poskytovatel pomoci, vlastně i dárce, by měl v zásadě určit, na jaký účel prostředky daruje. Sám si také stanoví určitý postup jak zjistit, že projekt, který zpravidla doprovází každou podporu humanitární nebo filantropické pomoci, je schopný realizace a že prostředky poskytnuté neskončí v černé díře nebo v něčí kapse. Zcela běžné, zejména při čerpání pomoci vázané na státní rozpočet - u grantů ministerstev apod. - je příjemce pomoci (grantu) povinen doložit určité množství svých vlastních prostředků, zpravidla dnes 30 % z rozpočtu k projektu. Málokdo se však dozví, jakým způsobem se podané žádosti neziskových organizací posuzují, nebo nezjistí všechno. Autoři projektů se tak víceméně mohou připravit na to, že musí bezpodmínečně splnit zadání pro podání žádosti, že je lepší stručnost a věcnost, že pomáhají reference a hlavně prokazatelné a doložitelné výsledky dosavadní činnosti. V podstatě je každé hodnocení žádostí neveřejné a pro poskytovatele grantů nebo jinak formulovaných pomocí nesmírně obtížné.

Nejdříve zkouška

Nebývalý prvek pro posuzování, resp. doporučování projektů k podpoře zvolila letos založená Nadace Eurotel. Je zřejmé, že telekomunikační společnost má k dispozici poměrně dost prostředků a že je hodlá do neziskového sektoru také nasměrovat. Ostatně každoročně společnost bombardují stovky organizací se žádostmi o malé i větší částky. „Velký zájem o granty a pilotní projekt v loňském roce nás přesvědčují, že jsme správně rozhodli o záměru pomoci neziskovému sektoru v jednotlivých regionech,“ říká předseda správní rady nadace Terrence Valeski. „Jsem přesvědčen, že každá úspěšná firma by měla dostát své odpovědnosti vůči společnosti, ve které působí. Stejně jako v našem podnikání chceme být i v charitativní činnosti co nejblíže těm, kterým pomáháme.“ Posláním nadace je podpora projektů, které přispívají ke zdravému vývoji dětí a mládeže a k jejich lepšímu duševnímu i tělesnému rozvoji. Nadace také podporuje projekty vedoucí ke zlepšení různých druhů komunikace u skupin, které jsou v rámci společnosti nějakým způsobem znevýhodněné. V loňském roce sama společnost Eurotel organizovala první pilotní projekty ve východních Čechách a na severní Moravě. Podpořila projekty čtyř neziskových organizací a ověřila možnosti. V e východních Čechách se vítězem stalo Sdružení pro pomoc zdravotně postiženým „APOLENKA“ - hiporehabilitace z Pardubic, které zaslalo projekt s názvem „Dítě a kůň se navzájem ovlivňují natolik, že nakonec nelze říci, kdo koho ovlivňuje víc“. Sdružení získalo částku 300 tisíc korun mj. na nákup nářadí, vybavení a krmení pro koně, pracovního oblečení, rukavic a obuvi pro ošetřovatele koní. Na základě vyhodnocení zkušeností letos vznikla Nadace Eurotel, která organizuje podnikovou filantropii.

Počin nadace - nově a s lidmi

Poskytování nadačních příspěvků formou regionálních grantů představuje hlavní projekt nadace. „Grantový program se zaměřuje na podporu sociálně a zdravotně znevýhodněných dětí, aktivní využití volného času dětí a mládeže, jejich výchovu a vzdělávání a na problémy jejich komunikace,“ upřesňuje Jitka Háková, manažerka nadace.“ Zůstáváme však otevřeni i dalším návrhům, neboť věříme, že existuje mnoho způsobů, jak vytvořit prostředí prospěšné dětem i mládeži. O finanční podporu mohou žádat neziskové organizace jako občanská sdružení, obecně prospěšné společnosti a účelová zařízení církví.“ V rámci programu regionálních grantů uděluje správní rada Cenu Nadace Eurotel. Tuto mimořádnou cenu získá výjimečný projekt, který významně napomáhá řešit komunikační problémy dětí a mládeže nebo obsahuje novátorské myšlenky a vyniká svou originalitou. Cenu Nadace Eurotel uděluje správní rada na základě posouzení projektů, které jí doporučí členové jednotlivých regionálních rad. Z každého regionu postupují do užšího výběru maximálně dva projekty jednou ročně. Cena Nadace Eurotel, jeden milion korun, za výjimečný projekt připadla v roce 2002 středisku pro rehabilitaci dětí a mládeže se zdravotním postižením - Borůvka z Borovan v jižních Čechách.

Proces vyhodnocení grantů

V každém regionu hodnotí podané žádosti nejdříve pětičlenná regionální rada. Pak vybrané projekty posuzují renomovaní odborníci - lékaři, psychologové, lidé, kteří mají v neziskovém sektoru svoje jméno a zkušenosti. A nakonec o tom, který projekt získá jakou částku, od 450 do 50 tisíc korun, rozhodují čtenáři deníků skupiny Vltava Labe Press. Letos poprvé hlasovali o projektech a svými hlasy rozhodli o tom, které projekty získaly finanční podporu. T o je právě ten převratný prvek, který svým způsobem umožní veřejnosti sledovat počínání neziskových organizací a využití poskytnutých prostředků. V roce 2002 předala Nadace Eurotel neziskovým organizacím v osmi regionech České republiky 9,6 milionu korun, členové regionálních rad posuzovali 311 projektů.

Směrování pomoci a podpory

* vyrovnání šancí u dětí a mládeže se sociálním a zdravotním znevýhodněním,

* příprava a realizace kvalitních aktivit zaměřených na volný čas dětí a mládeže,

* řešení komunikačních problémů dětí a mládeže s cílem zabránit jejich sociální exkluzi - vyloučení ze společnosti,

* rozvoj zdravotně či sociálně handicapovaných dětí a mládeže, které projevují mimořádné nadání v oblasti umění, sportu či odborné činnosti.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a…
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít