Prostředek na potenci byl padělek

08. června 2010, 17:33 - Petra Pelantová
08. června 2010, 17:33

Provokativní plakáty mají varovat před plagiátorstvím

Německé protipirátské asociaci (APM) došla trpělivost a rozhodla se vyrazit do ostrého boje proti jakékoli formě plagiátorství. „V březnu tohoto roku jsme společně s oborovou zájmovou skupinou německých nákupních center odstartovali největší osvětovou kampaň pro spotřebitele v Německu. Naše výstava bude během následujícího půldruhého roku putovat celým Německem po třiceti nákupních centrech,“ řekl šéf asociace Rüdiger Stihl.
Celá kampaň stojí na sérii provokativních plakátů a vidět by ji měli také Češi. „Prostředek na potenci byl padělek, pravé byly jen vedlejší účinky,“ říká například slogan na jednom z plakátů, na kterém jsou vidět nohy muže ležícího v márnici. Další upoutávka zase ukazuje proražená svodidla u silnice a dle brzdné dráhy je jasné, že auto spadlo dolů ze srázu. Plakát nese popisek, že brzdové destičky byly padělané, pravých bylo jen třináct zlomenin.

Krvavé téma nechybí

Plakáty ovšem nebudou jedinou součástí kampaně. Lidé budou moci vidět a osahat si originály a padělky nejrůznějších výrobků, slibuje protipirátská asociace. Výstava proběhne ve městech jako Mnichov, Hamburg, Berlín nebo Bayreuth. „Informacemi v zábavné formě pro dospělé i děti chceme oslovit až deset milionů spotřebitelů,“ říká šestašedesátiletý člen rodiny Stihlových, kteří coby majitelé stejnojmenného koncernu s padělky bojují už desítky let. Rüdiger Stihl byl v minulosti odpovědný za právní záležitosti koncernu Stihl. Společnost Andreas Stihl, česká pobočka koncernu a jeden z největších tuzemských prodejců lesnické a zahradní techniky, vedla kampaň proti padělkům určeným českým spotřebitelům před dvěma lety. Tehdy pomocí inzerátu v celostátním tisku informovala zákazníky o nebezpečí padělků. Právě prostřednictvím české pobočky se provokativní kampaň dostane i k nám. Objevit by se měla ve firemních propagačních materiálech firmy. Padělky zahradní techniky, například motorové pily, se totiž vyskytují i v Česku a nejde o žádnou výjimku. Právě tohoto motivu se týká další „krvavé“ téma jednoho z plakátů kampaně. „Motorová pila byla padělek, pravý byl jen zásah záchranné služby,“ stojí na fotografii ze zahrady, kde leží kusy dřeva potřísněné krví. Akce je ale namířena také na plagiáty textilií. Muž svlečený do půl těla se zády posetými nepříjemnou vyrážkou nešťastně hledí do zrcadla. Jeho tričko bylo padělek, pravý byl jen termín u lékaře, říká slogan tentokrát.

Škody za třicet miliard eur

Drzost padělatelů nezná hranic. Mistrem je v tomto oboru zejména Čína, ale i některé další asijské země. Napodobuje se téměř vše. Textil, léky, běžná technika, ale i vysoce sofistikované a náročné technologie. Kromě zdravotních rizik ovšem plagiátorství způsobuje obrovské ekonomické škody. Lidé totiž často slyší na nízké ceny a levnější kopii si nakonec místo dražšího originálu koupí. Podle odhadů německé protipirátské asociace připadá pět až sedm procent objemu světového obchodu na obchod s padělanými výrobky. „Jen pro Německo tak činí škody kolem třiceti miliard eur, což mělo za následek likvidaci sedmdesáti tisíc pracovních míst,“ konstatoval Rüdiger Stihl. Protipirátská asociace, kterou vede, si udělala průzkum, jak budou němečtí spotřebitelé informace o padělcích využívat. „Dosavadní průzkumy ukazují, že každý druhý kupující, který kupuje plagiáty, bude při svých nákupech v budoucnu získané znalosti zohledňovat. Přibližně 76 procent dotázaných poukazovalo na dosud nedostatečnou osvětu. Naší výstavou chceme tento nedostatek informací kompenzovat. Navíc děláme reklamu originálním výrobkům,“ doplnil Stihl.

BOX
Padělky v Česku
(Příklady firem, které se potýkají s plagiáty svých výrobků především z Asie)
Řetězové pily – Andreas Stihl
Minimotocykly – Blata
Telefon (mobil pro seniory) – Jablotron
Tavicí pece – VŠCHT
Pramen: týdeník EURO

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít