Prostory po Flextronicsu obsadí Honeywell

19. května 2003, 00:00 - Dana Rybáková
19. května 2003, 00:00

Zahraniční investory lákají do ČR investiční pobídky, ale také možnost být blíže svým odběratelům a zabrat si kus nového trhu.Vláda jednala minulý týden o využití pozemků strategické průmyslové zóny Černovická terasa v Brně s cílem urychlit její obsazování po odchodu firmy Flextronics.

V Česku usazují svá výzkumná a vývojová pracoviště další zahraniční firmy

Zahraniční investory lákají do ČR investiční pobídky, ale také možnost být blíže svým odběratelům a zabrat si kus nového trhu.

Vláda jednala minulý týden o využití pozemků strategické průmyslové zóny Černovická terasa v Brně s cílem urychlit její obsazování po odchodu firmy Flextronics. Ministerstvo průmyslu a obchodu má společně s městem Brnem za úkol využití zóny zabezpečit, ministerstvo dopravy se Státním fondem dopravní infrastruktury se pak má postarat o její napojení na dálnici D1 nejpozději do roku 2005. Ještě letos se však opraví nejkritičtější úsek 800 metrů cesty k zóně. Investoři si totiž na dobrou dopravní infrastrukturu potrpí a jeví o takové lokality daleko větší zájem. Výstavba výrobního závodu firmy Flextronics rozdělila území na dvě menší části, a tím snížila jejich využitelnost pro velké investory. „Stohektarová část průmyslové zóny bude i nadále určena pro strategické investory. Agentura CzechInvest už úspěšně jednala se společností Honeywell. Dalších 46 hektarů průmyslové zóny bude mít nový režim a bude tu možné umístit i nepobídkové investory. Ministerstvo průmyslu a obchodu s nimi počítá pro menší investory ze zpracovatelského průmyslu, technologických center a strategických služeb,“ uvedla mluvčí vlády Anna Stárková.

Za Flextronics je první náhrada

Objekt firmy Flextronics v průmyslové zóně Brně-Černovicích tedy nezůstane prázdný. Po investorovi, který odešel z této dva roky staré budovy vloni, sem zamířila společnost Honeywell, respektive její divize Automation and Control Solutions (ACS), která podepsala sedmiletou nájemní smlouvu. Honeywell je přední americká výrobní korporace podnikající celosvětově například v letectví, automatizaci obytných domů a budov, automobilovém průmyslu, speciální chemii a plastech a materiálech pro elektroniku. Divize ACS je přední globální dodavatel výrobků a řešení zlepšujících efektivitu a ziskovost, dodržování regulačních opatření a poskytujících bezpečné prostředí v obytných domech, budovách a pro průmyslovou výrobu. Firma uvedla, že plánuje podstatné rozšíření výrobních kapacit v Brně a do objektu chce umístit nedávno založené globální vývojové centrum. V pronajaté budově chce Honeywell soustředit jednu ze svých aktivit - výrobu zabezpečovacích systémů. Jejím dalším záměrem je dokončení ohlášeného přesunu části produkce v oblasti automatizace budov a řízení vytápění ze západní Evropy právě do Brna. Společnost také oznámila, že se dohodla na případném prodloužení pronájmu této budovy na dalších šest let.

Zaměstnání pro vysoce kvalifikované lidi

Divize ACS si zvolila Brno za svou klíčovou středoevropskou základnu pro výrobu a vývoj nových technologií. To by mělo v příštích pěti letech znamenat stovky nových pracovních míst. Honeywell provozuje v České republice čtyři divize, které dodávají výrobky automatizační, řídící a zabezpečovací techniky, komponenty pro výrobu letadel a automobilové senzory. V Praze funguje výzkumná laboratoř firmy se zaměřením na pokročilé softwarové aplikace v oblasti řízení složitých technologických procesů a podpory dispečerského řízení. V Brně firma nedávno založila globální vývojové centrum, které je první podobnou iniciativou společnosti Honeywell v České republice, s cílem vyvíjet výrobky pro automatizaci v budovách a komponenty pro regulaci spalování. Centrum zaměstná v počátku 40 vývojových inženýrů a jejich počet by se měl v dalších pěti letech několikanásobně zvýšit.

Do Brna zamířila také americká FEI Company

Další americká firma, které se zalíbilo v Brně, je FEI Company, která prostřednictvím své dceřiné společnosti FEI Czech Republic otevřela letos v brněnském areálu Technologického parku nové vývojové a výrobní prostory. Cílem je zvýšit dodávky přístrojů z tohoto závodu v rámci celosvětového působení mateřské firmy. „Naším záměrem je během čtyř let více než ztrojnásobit objem dodávek. Je zřejmé, že počet pracovníků se až zdvojnásobí,“ uvedl ředitel FEI Jiří Očadlík. V současnosti firma zaměstnává 164 lidi. Uplatnění ve FEI najdou především kvalifikovaní pracovníci. Ze současných zaměstnanců má 45 procent ukončenou vysokou školu a 38 procent maturitu.

Specialisty proti japonské konkurenci

V Brně jsou dvě vysoké školy se stovkami absloventů ročně a učiliště s industriální tradicí v potřebných oborech. „Jsme připraveni získávat opravdové specialisty z celé republiky, popřípadě i ze zahraničí. Naše vlastní kompetence a jejich rozvoj jsou to, co nás udržuje na trhu s vysokou konkurencí japonských firem,“ dodal Očadlík. Brněnský závod FEI se zabývá hlavně vývojem a výrobou rutinních rastrovacích a transmisních elektronových mikroskopů a jeho produkce nachází uplatnění na zahraničních trzích. FEI Company exportuje do zhruba čtyřiceti zemí. V ý robky brněnského závodu nacházejí odbytiště jak u institucí, výzkumných ústavů a laboratoří, tak u renomovaných automobilek, jako je Audi. Uplatňují se například i v jihoafrických nalezištích zlata. K odběratelům patří například společnosti Intel, Ford, Samsung, General Electric Company a Philips.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historická akvizice v oblasti GPU na obzoru. Firma vyvíjející grafiky PowerVR je na prodej
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít