Prostory po Flextronicsu obsadí Honeywell

19. května 2003, 00:00 - Dana Rybáková
19. května 2003, 00:00

Zahraniční investory lákají do ČR investiční pobídky, ale také možnost být blíže svým odběratelům a zabrat si kus nového trhu.Vláda jednala minulý týden o využití pozemků strategické průmyslové zóny Černovická terasa v Brně s cílem urychlit její obsazování po odchodu firmy Flextronics.

V Česku usazují svá výzkumná a vývojová pracoviště další zahraniční firmy

Zahraniční investory lákají do ČR investiční pobídky, ale také možnost být blíže svým odběratelům a zabrat si kus nového trhu.

Vláda jednala minulý týden o využití pozemků strategické průmyslové zóny Černovická terasa v Brně s cílem urychlit její obsazování po odchodu firmy Flextronics. Ministerstvo průmyslu a obchodu má společně s městem Brnem za úkol využití zóny zabezpečit, ministerstvo dopravy se Státním fondem dopravní infrastruktury se pak má postarat o její napojení na dálnici D1 nejpozději do roku 2005. Ještě letos se však opraví nejkritičtější úsek 800 metrů cesty k zóně. Investoři si totiž na dobrou dopravní infrastrukturu potrpí a jeví o takové lokality daleko větší zájem. Výstavba výrobního závodu firmy Flextronics rozdělila území na dvě menší části, a tím snížila jejich využitelnost pro velké investory. „Stohektarová část průmyslové zóny bude i nadále určena pro strategické investory. Agentura CzechInvest už úspěšně jednala se společností Honeywell. Dalších 46 hektarů průmyslové zóny bude mít nový režim a bude tu možné umístit i nepobídkové investory. Ministerstvo průmyslu a obchodu s nimi počítá pro menší investory ze zpracovatelského průmyslu, technologických center a strategických služeb,“ uvedla mluvčí vlády Anna Stárková.

Za Flextronics je první náhrada

Objekt firmy Flextronics v průmyslové zóně Brně-Černovicích tedy nezůstane prázdný. Po investorovi, který odešel z této dva roky staré budovy vloni, sem zamířila společnost Honeywell, respektive její divize Automation and Control Solutions (ACS), která podepsala sedmiletou nájemní smlouvu. Honeywell je přední americká výrobní korporace podnikající celosvětově například v letectví, automatizaci obytných domů a budov, automobilovém průmyslu, speciální chemii a plastech a materiálech pro elektroniku. Divize ACS je přední globální dodavatel výrobků a řešení zlepšujících efektivitu a ziskovost, dodržování regulačních opatření a poskytujících bezpečné prostředí v obytných domech, budovách a pro průmyslovou výrobu. Firma uvedla, že plánuje podstatné rozšíření výrobních kapacit v Brně a do objektu chce umístit nedávno založené globální vývojové centrum. V pronajaté budově chce Honeywell soustředit jednu ze svých aktivit - výrobu zabezpečovacích systémů. Jejím dalším záměrem je dokončení ohlášeného přesunu části produkce v oblasti automatizace budov a řízení vytápění ze západní Evropy právě do Brna. Společnost také oznámila, že se dohodla na případném prodloužení pronájmu této budovy na dalších šest let.

Zaměstnání pro vysoce kvalifikované lidi

Divize ACS si zvolila Brno za svou klíčovou středoevropskou základnu pro výrobu a vývoj nových technologií. To by mělo v příštích pěti letech znamenat stovky nových pracovních míst. Honeywell provozuje v České republice čtyři divize, které dodávají výrobky automatizační, řídící a zabezpečovací techniky, komponenty pro výrobu letadel a automobilové senzory. V Praze funguje výzkumná laboratoř firmy se zaměřením na pokročilé softwarové aplikace v oblasti řízení složitých technologických procesů a podpory dispečerského řízení. V Brně firma nedávno založila globální vývojové centrum, které je první podobnou iniciativou společnosti Honeywell v České republice, s cílem vyvíjet výrobky pro automatizaci v budovách a komponenty pro regulaci spalování. Centrum zaměstná v počátku 40 vývojových inženýrů a jejich počet by se měl v dalších pěti letech několikanásobně zvýšit.

Do Brna zamířila také americká FEI Company

Další americká firma, které se zalíbilo v Brně, je FEI Company, která prostřednictvím své dceřiné společnosti FEI Czech Republic otevřela letos v brněnském areálu Technologického parku nové vývojové a výrobní prostory. Cílem je zvýšit dodávky přístrojů z tohoto závodu v rámci celosvětového působení mateřské firmy. „Naším záměrem je během čtyř let více než ztrojnásobit objem dodávek. Je zřejmé, že počet pracovníků se až zdvojnásobí,“ uvedl ředitel FEI Jiří Očadlík. V současnosti firma zaměstnává 164 lidi. Uplatnění ve FEI najdou především kvalifikovaní pracovníci. Ze současných zaměstnanců má 45 procent ukončenou vysokou školu a 38 procent maturitu.

Specialisty proti japonské konkurenci

V Brně jsou dvě vysoké školy se stovkami absloventů ročně a učiliště s industriální tradicí v potřebných oborech. „Jsme připraveni získávat opravdové specialisty z celé republiky, popřípadě i ze zahraničí. Naše vlastní kompetence a jejich rozvoj jsou to, co nás udržuje na trhu s vysokou konkurencí japonských firem,“ dodal Očadlík. Brněnský závod FEI se zabývá hlavně vývojem a výrobou rutinních rastrovacích a transmisních elektronových mikroskopů a jeho produkce nachází uplatnění na zahraničních trzích. FEI Company exportuje do zhruba čtyřiceti zemí. V ý robky brněnského závodu nacházejí odbytiště jak u institucí, výzkumných ústavů a laboratoří, tak u renomovaných automobilek, jako je Audi. Uplatňují se například i v jihoafrických nalezištích zlata. K odběratelům patří například společnosti Intel, Ford, Samsung, General Electric Company a Philips.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do…
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Continental znovu vynalezl kolo, aby mohly elektromobily lépe brzdit
Technologie
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Intel: top Coffee Lake má o 11 % lepší výkon v jednom vlákně. Kvůli AMD přejmenuje čipset
Evleaks kazí překvapení dalším Korejcům. Takhle bude vypadat LG V30
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít