Prostor pro malé firmy se zužuje

19. července 2004, 00:00 - PETR KUČERA, TEREZA VAŇKOVÁ
19. července 2004, 00:00

SPOLEČNÍK FIRMY ESIT CZ ALEXANDR VITUŠKO: Proč jste se rozhodli pro působení v inkubátoru? Kdy jste se o něm dozvěděli? O zdejších příznivých podmínkách jsme věděli hned od vzniku firmy.

SPOLEČNÍK FIRMY ESIT CZ ALEXANDR VITUŠKO: Proč jste se rozhodli pro působení v inkubátoru? Kdy jste se o něm dozvěděli? O zdejších příznivých podmínkách jsme věděli hned od vzniku firmy. Měli jste do té doby nějaké zkušenosti s podnikáním? EsiT CZ vznikla jako nástupce předchozí společnosti, avšak rozšířená o další subjekty, které podnikaly jako fyzické osoby. Důvodem bylo sloučení příbuzných podnikatelských aktivit v oblasti elektroniky, efektivní využití dobrého výrobního zázemí a spojení roztříštěného kapitálu. Tento krok sledoval také větší stabilizaci nové společnosti, protože posílení kapitálu a rozšíření výrobního portfolia pomohlo lépe čelit silnému konkurenčnímu prostředí současného trhu. Stanovili jste si předem nějaká časová omezení působení v inkubátoru? Ne. Ani ze strany inkubátoru myslím není stanoveno nějaké období, po jehož uplynutí by musela firma inkubátor opustit. Některé výhody, například snížené nájemné, lze ale využívat jen po dobu tří let. Takže vám inkubátor zatím vyhovuje? Poloha podnikatelského inkubátoru, jeho prostory a poskytované služby nám s ohledem na zaměření a činnost naší společnosti plně vyhovují. Je dobře, že město Plzeň dává i tímto způsobem najevo svoji podporu podnikatelům. Kde vidíte největší bariéry podnikání v ČR? Zarážející stav legislativy, paskvilní zákony, nekonečné novely, řada všelijakých výjimek, umělá zaměstnanost přebujelé státní správy, korupce atd. Třešničkou je zákon o DPH. Reformu veřejných financí vnímám jako bezkoncepční látání rozpočtového deficitu za současného plýtvání financemi, kdy nás stát poučuje a spravedlivě za nás moudře rozhoduje. Řešení některých problémů vidím ve zhubnutí státní správy a ve změně daňové struktury. Namísto toho se ale vymýšlejí sankce, restrikce, pokuty, postihy, řeší se marginální problémy typu harašení či otázka interrupce. Navíc se apriori občanovi nevěří a podnikatelům se generují stále nové klacky pod nohy. Obávám se, že je málo známá skutečnost, že podnikatelé, včetně poplatků na zdravotní a sociální pojištění, odvedou státu např. téměř polovinu z toho, co vydělají. Tento zásadní zdroj příjmů může ale takovou politikou třeba i vyschnout. Jak se na vašem podnikání projevil vstup do EU?**

Je ještě předčasné hovořit o tom, zda vstup České republiky do EU má z dlouhodobého hlediska nějaké zásadní dopady. Související drobné efekty, bohužel převážně negativní, jsou už známé a zvládnuté. Uvidíme za dva roky. V této souvislosti ale již pozoruji některé „české“ jevy, tj. například vznik konzultačních firem a dalších parazitních „nezbytností“. Také mám pocit, že některé podpůrné programy pro firmy jsou bruselskými úředníky konstruovány tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Má-li v souvislosti s naším vstupem do EU nastat nějaký příznivý ekonomický efekt, pak se domnívám, že nejdříve v horizontu dvou desetiletí. Chci být ale optimistou a věřit, že kromě zásadního strategického významu bude mít existence EU pro Českou republiku a pro její občany převážně kladné ekonomické, právní a sociální důsledky. Prozatím se prostor pro malé firmy v globalizujícím světě spíše zužuje. Lze očekávat, že střední firmy, které nebudou mít zajímavý program, budou mít existenční problémy. Firmy zajímavé svojí činností mají naději na vlastní přežití nebo odkoupení. V naší branži cítíme přesun těžiště do oblasti programování a tvorby různých aplikací, neboť současně hardwarové prvky jsou již dostupné, s vysokou technologickou úrovni. Zmíněná tendence alespoň v této konkrétní oblasti vytváří vhodnou příležitost, protože čeští programátoři svojí invencí a tvořivostí mají ve světě vysoký kredit.

Společnost s ručením omezeným EsiT CZ vznikla v roce 2002 a v současnosti zaměstnává celkem šest pracovníků. Realizuje technologickou činnost, která je směrována do oblasti energetické elektroniky a do oblasti RFID identifikačních technologií - například mikroprocesorové systémy pro měření a bezdrátový přenos údajů v energetice či přístupové identifikační systémy na bázi čipových karet. Kromě běžných sériových výrobků firma prodává unikátní systémy na zakázku jednotlivých uživatelů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít