Prostě jsme to zařídili

01. prosince 2014, 12:00 - Petr Holec, Euro
01. prosince 2014, 12:00

Minulý týden jsme v Praze zažili dvojí bizarní podívanou, trochu jako rozdělený obraz ve filmu. Zatímco v jednom políčku mluvila čerstvě zvolená pražská primátorka Adriana Krnáčová o „transparentní radnici bez vazeb na temnou minulost“, nechala se v druhém dekorovat starostkou Prahy 10 její kolegyně z ANO a svého druhu i partajní nadřízená Radmila Kleslová.

Ta symbolicky přebírala starostovský řetěz od Bohumila Zoufalíka, politika temnějšího než nejtemnější minulost. Z méně důstojné ceremonie zbyla méně důstojná fotka.

Ano, svým způsobem to vlastně bylo pozitivní. Krnáčová se nejdřív před svým zvolením odmítla představit pražským zastupitelům, což v demokraciích bývá tradice, takže můžeme být rádi aspoň za pár stručných slov po jejím zvolení.

Ostatně v ANO jako by měli problém s mluvením obecně – a nemyslím teď lingvisticky; zatímco vůdce ANO Andrej Babiš chce omezit projevy ve sněmovně, jeho nová ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová by s poslanci nejradši nemluvila vůbec. Evidentně si vysvětluje parlamentní demokracii tak, že poslance zvolili jen lidi, ji však do funkce posadil sám Babiš. Ale zpět k duu Krnáčová-Kleslová. Druhá jmenovaná je šéfkou pražského ANO a dlouholetou Babišovou konfidentkou i rodinnou přítelkyní, jíž vicepremiér oslovuje „doktorko“; co řekne v Praze doktorka, to platí.

Temná minulost

Kleslová bývala členkou ČSSD i místostarostkou Prahy 10, odkud se rekrutuje přesně ona „temná minulost“, o níž mluvila Krnáčová. Nebo jinak: žádná městská část nedala Praze tolik kmotrů a zákulisních šíbrů ODS a ČSSD jako právě „desítka“. Nic moc se tady nezměnilo ani po posledních volbách: stále zde vládnou víceméně stejná, pouze přeskupená jména. Nové je zřejmě jen to, že Kleslová teď povýšila na starostku, ovšem v dresu ANO. Někdy může být líp a ani se vám to nezdá!

Kleslová spoluvedla i jednání o nové pražské koalici a jak říkají jejich účastníci, nechala vždy mluvit Krnáčovou, pohlídala si ale konkrétní věci. Nakonec měla k tomu vhodné spoluhráče: za ČSSD vše domlouval Karel Březina, její starý známý z „desítky“. I ten měl dostat vysokou magistrátní funkci, zastavila ho ale soudní podmínka. Kvůli ní bude muset vše vést zezadu, podobně jako Barack Obama. Krnáčová sice na rozdíl o něj vede zepředu, bude to ale mít těžší: v ANO je jen jednou z mnoha volebních tváří bez členství, zatímco Kleslová v Praze ANO skutečně vládne.

Ostatně není to úplně nová situace: podobně se stal v roce 2010 primátorem za ODS Bohuslav Svoboda a taky to nedopadlo nejlíp; většinu času bojoval s ODS, až najednou nebyl primátorem. Babiš však může být zatím klidný. Jeho ANO by vyhrálo volby, on sám je nejpopulárnější politik a lidé mu pořád věří. A věří si i on sám, jak připomněl v rozhovoru pro Právo: v něm jakoby mimochodem zmínil, že by byl dobrým premiérem, zatímco premiérovi Sobotkovi by slušelo spíš politicky bezzubé prezidentství. A jak víme, když Babiš něco řekne jen tak mimochodem…


Další komentáře:

Naděje v zemi, kde by ji nikdo nečekal

Ferguson aneb Strach a vzpomínky na první pusu mého syna

Pražští bezradní

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít