Prostě jsme to zařídili

01. prosince 2014, 12:00 - Petr Holec, Euro
01. prosince 2014, 12:00

Minulý týden jsme v Praze zažili dvojí bizarní podívanou, trochu jako rozdělený obraz ve filmu. Zatímco v jednom políčku mluvila čerstvě zvolená pražská primátorka Adriana Krnáčová o „transparentní radnici bez vazeb na temnou minulost“, nechala se v druhém dekorovat starostkou Prahy 10 její kolegyně z ANO a svého druhu i partajní nadřízená Radmila Kleslová.

Ta symbolicky přebírala starostovský řetěz od Bohumila Zoufalíka, politika temnějšího než nejtemnější minulost. Z méně důstojné ceremonie zbyla méně důstojná fotka.

Ano, svým způsobem to vlastně bylo pozitivní. Krnáčová se nejdřív před svým zvolením odmítla představit pražským zastupitelům, což v demokraciích bývá tradice, takže můžeme být rádi aspoň za pár stručných slov po jejím zvolení.

Ostatně v ANO jako by měli problém s mluvením obecně – a nemyslím teď lingvisticky; zatímco vůdce ANO Andrej Babiš chce omezit projevy ve sněmovně, jeho nová ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová by s poslanci nejradši nemluvila vůbec. Evidentně si vysvětluje parlamentní demokracii tak, že poslance zvolili jen lidi, ji však do funkce posadil sám Babiš. Ale zpět k duu Krnáčová-Kleslová. Druhá jmenovaná je šéfkou pražského ANO a dlouholetou Babišovou konfidentkou i rodinnou přítelkyní, jíž vicepremiér oslovuje „doktorko“; co řekne v Praze doktorka, to platí.

Temná minulost

Kleslová bývala členkou ČSSD i místostarostkou Prahy 10, odkud se rekrutuje přesně ona „temná minulost“, o níž mluvila Krnáčová. Nebo jinak: žádná městská část nedala Praze tolik kmotrů a zákulisních šíbrů ODS a ČSSD jako právě „desítka“. Nic moc se tady nezměnilo ani po posledních volbách: stále zde vládnou víceméně stejná, pouze přeskupená jména. Nové je zřejmě jen to, že Kleslová teď povýšila na starostku, ovšem v dresu ANO. Někdy může být líp a ani se vám to nezdá!

Kleslová spoluvedla i jednání o nové pražské koalici a jak říkají jejich účastníci, nechala vždy mluvit Krnáčovou, pohlídala si ale konkrétní věci. Nakonec měla k tomu vhodné spoluhráče: za ČSSD vše domlouval Karel Březina, její starý známý z „desítky“. I ten měl dostat vysokou magistrátní funkci, zastavila ho ale soudní podmínka. Kvůli ní bude muset vše vést zezadu, podobně jako Barack Obama. Krnáčová sice na rozdíl o něj vede zepředu, bude to ale mít těžší: v ANO je jen jednou z mnoha volebních tváří bez členství, zatímco Kleslová v Praze ANO skutečně vládne.

Ostatně není to úplně nová situace: podobně se stal v roce 2010 primátorem za ODS Bohuslav Svoboda a taky to nedopadlo nejlíp; většinu času bojoval s ODS, až najednou nebyl primátorem. Babiš však může být zatím klidný. Jeho ANO by vyhrálo volby, on sám je nejpopulárnější politik a lidé mu pořád věří. A věří si i on sám, jak připomněl v rozhovoru pro Právo: v něm jakoby mimochodem zmínil, že by byl dobrým premiérem, zatímco premiérovi Sobotkovi by slušelo spíš politicky bezzubé prezidentství. A jak víme, když Babiš něco řekne jen tak mimochodem…


Další komentáře:

Naděje v zemi, kde by ji nikdo nečekal

Ferguson aneb Strach a vzpomínky na první pusu mého syna

Pražští bezradní

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra…
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Technologie
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperského. Většinu obvinění smetl ze stolu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít