Propojení výzkumu a průmyslu je věda

01. července 2010, 14:03 - Pavel Klaška
01. července 2010, 14:03

Spolupráce vysokých škol s aplikační sférou zůstává na české půdě stále živě diskutované téma. Jak univerzity, tak firmy projevují zvláště v posledních letech zvýšenou snahu kooperovat. Výsledky však stále zaostávají za možnostmi, které by toto spojení mohlo přinést.

Autor: Evector

Jednou z možností, jak zajistit efektivní spolupráci vysokých škol s firmami, představují specializovaná centra technických univerzit. Zakládáním těchto středisek zareagovaly technické vysoké školy na měnící se strukturu financování výzkumu a vývoje a zároveň na požadavky aplikační sféry. Například Vysoké učení technické v Brně (VUT) založilo Útvar transferu technologií před pěti lety. Za tu dobu centrum podpořilo a zprostředkovalo desítky zajímavých projektů, jednímž z nich je i sériově vyráběný letoun VUT 100 Cobra. Ten vznikl na základě dlouhodobé spolupráce společnosti Evektor s Leteckým ústavem Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně.

Poradí, jak na to

Útvar transferu technologií (ÚTT) slouží jako kontaktní místo pro komerční firmy, které projeví o spolupráci s univerzitou zájem. „Firmám jsou k dispozici manažeři, kteří na základě jejich požadavků najdou nejvhodnějšího partnera v rámci všech fakult, sestaví tým pro řešení projektu, zorganizují setkání s experty a poskytnou další asistenci při spolupráci s VUT v Brně,“ shrnuje Dagmar Vávrová, vedoucí ÚTT.

Zajímavou možností pro firmy je spolupráce s VUT v Brně s využitím finanční podpory z Ministerstva průmyslu a obchodu nebo nejnověji také z Technologické agentury ČR. Na určité projekty lze při spolupráci s univerzitou získat finanční podporu ve výši až 80 procent celkových nákladů. „Firmy si také mohou objednat řešení menších projektů formou výzkumu na zakázku,“ doplňuje Vávrová.

Spolupráce mezi komerčními subjekty a univerzitami může mít různé formy. Zřejmě nejrozšířenější jsou v tuto chvíli společné projekty, které bývají často spolufinancovány na základě grantů. Další velmi oblíbený model představuje spolupráce na bakalářských, diplomových a doktorských pracích. Ačkoli se ve skutečnosti jedná o spolupráci s fakultami a studenty současně, vysoké školy tuto formu považují za velmi užitečnou a podporují ji. „Na Fakultě informačních technologií VUT máme v úmyslu tento způsob spolupráce v kombinaci se smlouvami o dílo podpořit tím, že firmy budou moci získávat laboratorní prostory do nájmu a přímo konzultovat studentské práce s jejich autory a pedagogickými vedoucími z řad pracovníků fakulty. Na podobné bázi již funguje spolupráce s firmou AVG Technologies,“ odhaluje Pavel Zemčík, proděkan pro vnější vztahy Fakulty informačních technologií VUT v Brně.

Cesta ke spolupráci

Ačkoli spolupráce mezi vysokými školami a komerční sférou se nabízí jako logické a přirozené řešení, které je prospěšné pro obě zúčastněné strany, v praxi je třeba překonávat řadu překážek. Ať už jde o relativně nízkou podporu inovačního prostředí, díry v legislativě, administrativní náročnost jednotlivých projektů nebo prostě jen rozdílné cíle obou sektorů a neochotu najít společnou řeč. Inovační centra zřizovaná na technických univerzitách se zdají být tou správnou cestou, která přiblíží univerzitní půdu komerční sféře a nastaví mechanismus efektivní spolupráce.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít