Propojeni s dealery

04. září 2007, 15:48 - redakce
04. září 2007, 15:48

(EURO 34/2007)

V článku jste narazili na fenomén, který se jako červená nit táhne celou problematikou klientského kmene penzijních fondů. Od počátku platnosti zákona o penzijním připojištění je totiž umožněno, aby klienti přecházeli i se svými prostředky na účtě mezi penzijními fondy, a to prakticky bez omezení. To je pochopitelně voda na mlýn zprostředkovatelů, kteří si za dobu své existence vytvořili dostatečně široké portfolio svých oveček, o které náležitě pečují. Převádí je jako správný pastýř vždy k tomu penzijnímu fondu, který s nimi právě uzavřel zprostředkovatelskou smlouvu. Speciálně zmíněná společnost ZFP akademie již vytvořila významný kmen ve Všeobecném penzijním fondu, dále pracovala pro Winterthur, a nyní tedy pro Aegon.
Co to znamená pro penzijní připojištění? Ze systému se tímto způsobem vyvádějí nemalé peníze na nové provize (řádově jde o desítky až stovky milionů korun), ovšem za klienty, kteří již jsou v systému zavedeni, tedy za něž již provize byla vyplacena. To je naprosto unikátní tunelování v systému penzijního připojištění, které při srovnání s jinými produkty, jako je životní pojištění, podílové fondy nebo stavební spoření, neexistuje. Za současného stavu jsou bez skrupulí okrádáni ostatní klienti, kteří v penzijních fondech zůstávají. Po odchodu přestupujících klientů totiž ve fondu zůstanou náklady na vyplacené provize, o které se snižují výnosy těch zbylých. Pokud by se konečně přijala praxe, že za převod se zaplatí neumořené náklady z vyplacené provize, nechť klient přechází mezi fondy libovolně. Takhle na to doplácejí ti, co nebyli získáni zprostředkovatelskou sítí, která organizuje houfné přechody k jinému fondu a ještě se tím chlubí.
Snad právě kvůli detailní znalosti věci se Aegon rozhodl přepustit podíl v penzijním fondu Poliakovcům, alespoň je bude mít přivázané (!) a nebude mu za pár let hrozit opětný přesun oveček do jiného penzijního fondu!

J. Frei,
jfrei@afa-sr.com

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít