Propojení pohání hospodářský růst

14. září 2010, 17:23 - Alexander Winkler
14. září 2010, 17:23

Informační a komunikační technologie zvyšují produktivitu mnoha zemí

Globální ekonomická krize, která začala před dvěma lety, silně ovlivnila podnikání na celém světě. V roce 2008 firmy řešily problémy, které se objevovaly rychle a ve velkém počtu a odnášely tržby, zisky i pracovní sílu. Naštěstí po každém poklesu jakékoli ekonomiky následuje růst. Globální ekonomika není výjimkou. Otázkou jen zůstává, kdy nastane, jak bude rychlý a kdo z něj bude mít prospěch. Experti předpovídají, že pomalé, ale poměrně dlouhé období stabilního růstu pomůže společnostem kompenzovat ztráty. Mnoho firem na celém světě již zaznamenává obrat k lepšímu. Jiné se však začínají ptát: Co teď?

Nový standard

Nové obchodní modely, které se objevily během recese, se budou pravděpodobně používat i v období růstu. Operační model pro přežití, dle něhož společnosti fungovaly, vyžaduje od lidí více práce s omezenými zdroji a často za méně peněz. Princip „udělej víc za méně peněz“, který manažeři používali v problémovém období, proto zřejmě ještě nějakou dobu bude působit.
Mnoho společností také muselo pronikat na nové trhy, objevovat nové příjmové kanály, nabízet nové služby a vhodně investovat do interních procesů a infrastruktury. Některé z nich již sice v uplynulých měsících zaznamenaly aspoň malé nárůsty tržeb, ale ostatní vyčkávají a doufají, že pozitivní efekt obnovy zasáhne i je. Všem však krize kromě problémů přinesla i šanci na nové a efektivnější způsoby řízení svého byznysu.

Výhodná alternativa

V dnešním globálním světě mohou konkurenčních výhod využít jen společnosti, které si co nejrychleji osvojí nástroje a postupy, jež jejich zaměstnancům, zákazníkům a partnerům umožní bezproblémovou komunikaci a interakci. Například web 2.0 a sociální sítě nabízejí koncovým uživatelům sdílet své zkušenosti se zbožím či službami. Taková propojená prostředí, jež nabízejí sdílení znalostí a myšlenek, přinášejí obchodníkům nové příležitosti. Těm, kteří jednak naslouchají zákazníkům a zajímají se o jejich potřeby a jednak nepřestávají vyvíjet, inovovat a poskytovat stále lepší a hodnotnější produkty a služby. Ekonomika založená na inteligentní technologii může pomoci organizacím i lidem k vyšší produktivitě a nabízí nové možnosti spolupráce. Pokud například společnosti chtějí omezit náklady na služební cesty, nástroje pro vzdálenou spolupráci, jako je video konference ve vysokém rozlišení, nabízejí alternativu, jež přináší značné úspory. Není totiž třeba hradit náklady na cestu, ušetří se čas, a navíc lze vybudovat užší a častější kontakt se spolupracovníky, partnery a klienty.

Katalyzátor

Nedávné studie ukazují, že informační a komunikační technologie (ICT) jsou v posledních deseti letech jedním z hlavních tahounů růstu produktivity mnoha zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Světová banka ve studii Information and Communication for Development z roku 2009 uvádí pozitivní a významný přínos ICT pro příjmy různých zemí. A ukazuje, že největší dopad na hospodářský růst má vysokorychlostní připojení (broadband). Desetiprocentní nárůst rozšíření broadbandu v zemích s nízkým až středním příjmem má za následek růst jejich HDP o 1,4 procenta.
Současný světový lídr v oblasti broadbandu Jižní Korea se již delší dobu snaží posílit své postavení jedné z velmocí v ICT. Díky tomu dosahuje dnešní rozšíření broadbandu v Jižní Koreji 97 procent. A také jeho kvalita má velký náskok. Značný pokrok v této oblasti udělalo nedávno Finsko. Příčinou jeho rozvoje ve druhé polovině 20. století bylo i rozhodnutí věnovat se technologickým inovacím. Každý Fin má od 1. července tohoto roku právo na přístup k připojení o minimální rychlosti jednoho megabitu za vteřinu. Česká republika si v porovnání s ostatními zeměmi nevede špatně, ale má co zlepšovat. Dle studie Broadband Quality z roku 2009 je v rozšíření broadbandu s 54procentní penetrací na 29. místě na světě.

Ve službě veřejnosti

Od zdravotnických systémů na celém světě se vyžadují stále kvalitnější služby. Navzdory tomu pacienti ve městech i na venkově často nemají dostatečný přístup ke zdravotní péči. Zejména pokud potřebují speciální služby nebo léčbu chronických nemocí. Lékaři a zdravotní sestry jsou pod neustálým tlakem a požaduje se po nich stále více činností, jež nesouvisejí se zdravotní péčí. Nástroje, které by zpřístupnily zdravotní péči bez ohledu na vzdálenost, by pomohly tyto problémy vyřešit a zároveň by přinesly nový model poskytování zdravotnických služeb.
Takový inovační přístup by bylo možné přenést i na fungování státního aparátu nebo vzdělávacího systému. Ten by pak lépe a efektivněji připravoval mladé lidi na vstup do 21. století. Efektivnější a chytřejší používání technologií by zvýšilo produktivitu, snížilo celkové náklady a přispělo k proměně společností, měst, zemí i lidských životů. Země, které považují dostupnost komunikačních sítí za jednu z priorit, mohou mít prospěch z vyšší konkurenceschopnosti a získat více přímých zahraničních investic. Proto mnoho zemí investuje do vytváření a modernizace technologické infrastruktury. To je důležité i pro Českou republiku. Především nyní, kdy začal proces změn a lze pro příští roky nově definovat hnací síly ekonomického růstu a konkurenceschopnosti.

Situace

V dnešním globálním světě mohou konkurenčních výhod využít jen společnosti, které si co nejrychleji osvojí nástroje a postupy, jež jejich zaměstnancům, zákazníkům a partnerům umožní bezproblémovou komunikaci a interakci.
Například web 2.0 a sociální sítě nabízejí koncovým uživatelům sdílet své zkušenosti se zbožím či službami. Taková propojená prostředí, jež nabízejí sdílení znalostí a myšlenek, přinášejí obchodníkům nové příležitosti.

Souvislosti

Světová banka ve studii Information and Communication for Development z roku 2009 uvádí pozitivní a významný přínos informačních a komunikačních technologií pro příjmy různých zemí.
A ukazuje, že největší dopad na hospodářský růst má vysokorychlostní připojení (broadband). Desetiprocentní nárůst rozšíření broadbandu v zemích s nízkým až středním příjmem má za následek růst jejich HDP o 1,4 procenta.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na prvního ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít